Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Gość: Marta Skierkowska – Stowarzyszenie na rzecz dzieci z achondroplazją
Achondroplazja to rzadka choroba genetyczna, uniemożliwiająca wzrost ok 300 polskim dzieciom. Lek umożliwiający wzrost jest bardzo drogi, koszt rocznej terapii to ok 300 tys euro. Nie ma refundacji. Firma farmaceutyczna nie wystąpiła z wnioskiem o refundację. Dzieci nie maja dostępu do leczenia
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Stowarzyszenie Dobra Wola wspiera osoby z niepełnosprawnościami, a jednym z jego głównych celów jest budowa domów dostosowanych do potrzeb podopiecznych. O swojej misji i planach opowiadał Jacek Zalewski – prezes Stowarzyszenia Dobra Wola
22.12.2024
21 min 49 s
O tegorocznym wsparciu dla Powstańców Warszawskich mówił Rafał Szczepański - Prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
21.12.2024
17 min 15 s
To już pewne - Kino Luna nie zniknie z kulturalnej mapy Warszawy – wznowi działalność na przełomie lutego i marca 2025 r., a prowadzić je będzie Mazowiecki Instytut Kultury. O szczegółach i planach mówiła Aleksandra Przeździecka - Kujałowicz - Kierowniczka Działu Marketingu i Promocji w Mazowieckim Instytucie Kultury
21.12.2024
14 min 04 s
Według najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego „Future of Jobs”, aż 65% dzieci rozpoczynających dziś edukację podstawową będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Dynamiczne zmiany technologiczne, takie jak rozwój sztucznej inteligencji (AI), komputery kwantowe czy zrównoważone technologie, już teraz przekształcają tradycyjne modele zatrudnienia. O najnowszym raporcie mówił Igor Plakhuta - Menadżer regionalny z Freelancehunt
21.12.2024
14 min 53 s
O tym, dlaczego ciało, coś prywatnego, stało się przedmiotem wielkiego społecznego zainteresowania; o rolach społecznych kobiet i mężczyzn, zmianach w ich postrzeganiu, jakie zachodziły na przestrzeni czasu, o stereotypach, równości i nierówności na różnych polach, o kryzysie męskości; o kwestii hierarchii i władzy w relacjach rodzinnych oraz roli współczesnej terapii - prof. Barbara Józefik i Katarzyna Sroczyńska, współautorki książki "Gender w gabinecie. Rozmowy o ciele, płci i relacjach" (Wyd. Więź).
14.12.2024
24 min 36 s
Badania opinii publicznej, które latem 2024 roku zrealizowała Fundacja Wielogłosu, pokazały, że 75% Polaków używa słów takich jak „schizol”, „psychol”, „świr” czy „wariat” w odniesieniu do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Tyle samo osób ma świadomość, że takie sformułowania ranią, stygmatyzują i mają pejoratywny wydźwięk. Słowa, które wybieramy, mają wpływ na sposób, w jaki traktujemy innych oraz na to, jak sami czujemy się w społeczeństwie. Fundacja Wielogłosu, aby zwrócić uwagę na siłę języka w kształtowaniu społecznych postaw wobec zdrowia psychicznego, zainicjowała kampanię #KosmetykiSpołecznegoWpływu. O jej szczegółach oraz o tym, jak modyfikacja słownictwa wpływa na postrzeganie zdrowia psychicznego - Łukasz Jurkiewicz z Fundacji Wielogłosu.
14.12.2024
16 min 50 s
EkoEksperymentarium.pl – interaktywny portal pełen bezpłatnych gier edukacyjnych dla dzieci w wieku 5-11 lat – zaprasza do odkrywania ekologicznych wyzwań! W budowaniu świadomości o zrównoważonym mieście pomoże dzieciom rodzeństwo bohaterów: Romek i Róża. Dzięki grom, dzieciaki nie tylko zgłębią temat ekologii, ale także rozwiną swoje umiejętności analityczne, rozwiązując zagadki i aktywnie wpływając na środowisko w wirtualnym „ekomieście przyszłości”. W nowych grach na portalu EkoEksperymentarium dzieci odkrywają ekologiczne zasady życia w mieście – od oszczędzania wody i zarządzania odpadami po zieloną energię. Każda gra stanowi osobną misję, podczas której dzieci uczą się podejmowania decyzji i rozumienia ich skutków, aby wspólnie z bohaterami stworzyć miasto przyjazne dla ludzi i zwierząt. O szczegółach opowiada Magda Derdończyk z Kolektywu Mamy Projekt.
14.12.2024
12 min 24 s
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża inspiracje estetyczne i literackie pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są na niej m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty scenicznych dekoracji. Wystawę "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich" od 29 listopada można oglądać w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie, a opowiedzą o niej kuratorki: prof. Jagoda Hernik-Spalińska i dr Joanna Szumańska.
14.12.2024
20 min 12 s
Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa przygotowuje w niedzielę wyjątkowe, przedświąteczne spotkanie. O szczegółach inicjatywy mówiła Maja Wiśniewska z Fundacji Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa.
07.12.2024
10 min 23 s
Niedawno została opublikowana książka "Zaburzenia odżywiania. Wszystko co warto wiedzieć" napisana przez specjalistów z zakresu odżywiania.
Gościem w tym temacie była Katarzyna Kucewicz - psycholożka i psychoterapeutka
07.12.2024
27 min 58 s
PODCASTY
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
W tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY