Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
– Coraz częściej obserwuję narastającą wśród ludzi, zwłaszcza młodych, chęć samopomocy i samoorganizacji. Mam poczucie, że w tej sferze mieszkaniowej dzieje się wiele, ponieważ ludzie zostali zderzeni z problemem niemożności uzyskania własnego mieszkania – mówiła w „Wieczorze RDC” Barbara Audycka, rzeczniczka Habitat for Humanity Poland.
Audycka przypomina, że obecnie blisko 2 mln Polaków wzięło kredyty mieszkaniowe. – Mamy poczucie, że ta zdolność kredytowa społeczeństwa już się wyczerpała, więc są pomysły na samoorganizację. Takim sztandarowym pomysłem jest kooperatywa mieszkaniowa – mówi.
„Globalny deficyt mieszkaniowy”
Rzeczniczka Habitat for Humanity Poland tłumaczy, że misją jej organizacji jest zapewnienie godnego miejsca do życia dla niezamożnych osób.
– Wymieniamy doświadczenia z naszymi wolontariuszami na całym świecie, którzy mają okazję przyjechać i nauczyć się stawiać ściany domu w zupełnie inny sposób niż robi się to w Ameryce czy Azji. To, co jest ważne dla naszych wolontariuszy, to kontakt z osobą, dla której udzielają pomocy – wyjaśnia Audycka.
Jak mówi, wiele pomysłów na budowanie mieszkań jest czerpanych ze Stanów Zjednoczonych, ale bardzo często wymagają one pewnych modyfikacji. – Tam budowanie jest tańsze i postawienie domu nie jest takim wysiłkiem jak w krajach Północnej Europy, gdzie warunki atmosferyczne są takie, że po prostu nie da się budować tak tanio jak w wielu miejscach na świecie – zaznacza.
Dodaje, że „w tym momencie jest globalny deficyt mieszkaniowy”. – Gdyby Habitat na podstawie własnych środków charytatywnych i wolontariuszy miał budować, to robiłby to przez setki czy tysiące lat. Dlatego Habitat na całym świecie oprócz tego, że buduje, to stara się też wpływać na systemowe zmiany i politykę mieszkaniową, aby była ona bardziej skierowana na cele społeczne i potrzeby tych osób, które nie mają możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie – tłumaczy.
W kolejce po mieszkanie
Co z osobami, które nagle zostały pozbawione dachu nad głową? Irena Drożdż, kierownik działu pomocy społecznej z Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, tłumaczy, że PCK jako instytucja nie jest w stanie zapewnić schronienia, ale stara się „skontaktować ludzi z odpowiednim urzędem”.
– Niestety nie prowadzimy noclegowni. My możemy wspierać tylko rzeczowo i pomagać w zwracaniu się do odpowiednich instytucji (…). Najwięcej pomocy otrzymują samotne matki. Mężczyźni kierowani są do schronisk. Mamy wykaz noclegowni i z niektórymi współpracujemy – mówi.
– Mieszkania socjalne to nieco więcej niż 0,5 proc. całościowego zasobu mieszkaniowego w Polsce – mówi rzeczniczka Habitat for Humanity Poland. – One przyznawane są nielicznym i kolejki, które tworzą się po mieszkania socjalne, czasami wynoszą kilka lat. Są przykłady młodych ludzi z domu dziecka – mimo że są priorytetowo traktowani w tej wielkiej kolejce mieszkaniowej – którzy często nadal mając 18 lat, niezakończoną edukację i będąc jeszcze dziećmi, to nie mają żadnego miejsca, gdzie mogliby się odnaleźć. W Katowicach są takie przypadki, że ci ludzie są kierowani do schronisk czy noclegowni i trudno o gorszy start w życiu – dodaje.
– Ludziom wydaje się, że jak mają problem mieszkaniowy, to jest to ich problem. Tymczasem my staramy się położyć nacisk na to, że jest to problem systemowy i że publiczne programy powinny wspierać takie osoby, bo jest to ważne dla zdrowia i spójności całego społeczeństwa – podkreśla Audycka.
"Żywienie to nie tylko to, co jemy"
Gościem audycji był również Waldemar Piasecki z rady nadzorczej Fundacji "Pożywienie darem serca", który m.in. mówił o zasadach zdrowego żywienia.
- Podstawą żywienia, zarówno w piramidzie stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia, jak i Instytut Żywienia i Żywności, jest ruch. Jednak sam ruch nie wystarczy. To, co my robimy, to nie tylko rozdajemy nieodpłatne posiłki tym, którzy tego potrzebują, ale również dbamy o nawyki żywieniowe - mówił Piasecki.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5431)
-
„Ziółka, drzewka, y chróściki” w Muzeum Farmacji
O wystawie "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji, która jest wyjątkową prezentacją twórczości uznanej artystki Agnieszki Brzeżańskiej.
Jej intrygujący tytuł pochodzi z fragmentu renesansowego dzieła botanicznego pt. "Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących". To pierwszy oryginalny polski zielnik, który ukazał się w 1595 roku, a jego autorem jest Marcin z Urzędowa, botanik, zielarz, lekarz i ksiądz.
-
16.11.2024
-
17 min 24 s
-
-
XX Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2024
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjął wersję hybrydową: w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C i w formie transmisji na kanale YT.
Na Festiwalu występują znani i cenieni mistrzowie fotografii przyrodniczej, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, zapewnia organizator Irek Graff - fotograf, nauczyciel, od wielu lat zajmuje się fotografią przyrodniczą i promuje ją organizując festiwale, wystawy, plenery, spotkania, szkolenia, jest twórcą nagradzanych diaporam fotograficznych.
-
16.11.2024
-
18 min 36 s
-
-
44 numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram”
Ukazał się kolejny 44 numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram"; o swoich dokonaniach i treściach literackich opowiadali Marlena Zyger, pomysłodawczyni i redaktor naczelna Kwartalnika oraz bohaterowie periodyku, osoby wielu talentów - literaci, poeci Bożena Boba-Dyga i Igor Frender.
-
16.11.2024
-
22 min 57 s
-
-
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 PWN
Aura, azbest, czemó, delulu, oporowo, sigma, a może yapping? - to przykładowe słowa z finałowej dwudziestki dziewiątego plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku 2024 PWN.
Do 30 listopada będzie można wybrać już tylko jedno, które zostanie tym szczególnym słowem dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.Definicje i przykłady użycia każdego z finałowych słów można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku 2024.
W skład Jury wchodzą językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. UJK dr hab. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki" oraz nasz gość - prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.
-
16.11.2024
-
18 min 30 s
-
-
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej z certyfikatem „Szpital bez bólu” | Robert Jarzębski
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wprowadzenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. „Szpital bez bólu” jest to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Gościem był lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
-
09.11.2024
-
13 min 07 s
-
-
„POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń” | dr hab. n. med. Piotr Boros
Wystartowała kampania edukacyjna „POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń”, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą postępującą, ale dzięki właściwemu leczeniu można zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych, niebezpiecznych dla pacjenta zaostrzeń, których konsekwencje są nieodwracalne. Niestety w Polsce duża część pacjentów – nawet ok. 55% – leczy je samodzielnie w warunkach domowych, nie mówiąc o tym lekarzowi.
O tym, jak to jest niebezpieczne, opowiedział nasz gość dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG – Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
-
09.11.2024
-
14 min 46 s
-
-
„SOF- Kobiety w onkologii” | dr Michał Siwik i Paulina Kalman
„SOF- Kobiety w onkologii” o konferencji naukowej (16 listopada) zorganizowanej z okazji 157. urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. W naszym kraju brakuje ok. 600 onkologów, to niepokojące dane z uwagi na fakt, że około milion Polek i Polaków żyje z chorobą nowotworową. O powodach organizowanej po raz trzeci konferencji opowiedzieli dr Michał Siwik - Narodowy Instytut Onkologii i Paulina Kalman, studentka ostatniego roku na WUM, przewodnicząca Studenckiego Onko-Forum (SOF).
Patronat RDC.
-
09.11.2024
-
16 min 19 s
-
-
„Namalować katolicyzm od nowa" | Dariusz Karłowicz
O III edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa". Po wystawach współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego (2022) i Zwiastowania (2023), w tym roku – zgodnie z rytmem tajemnic różańca – 20 współczesnych przedstawień sceny Nawiedzenia św. Elżbiety.
Na wernisaż (14.11, godz. 19:00, Katedra Warszawsko-Praska) zaprosił Dariusz Karłowicz - kurator wystawy, pomysłodawca przedsięwzięcia „Namalować katolicyzm od nowa”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, redaktor naczelny Teologii Politycznej.-
09.11.2024
-
23 min 18 s
-
-
„Zawołani po imieniu” | Kamila Sachnowska | Wojciech Merkert
To byli zwykli ludzie, jednocześnie będąc bohaterami. Mowa o Polakach upamiętnionych dzięki akcji „Zawołani po imieniu”, którzy podczas okupacji niemieckiej zostali zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom, zagrożonym śmiercią w czasie Zagłady.
W tym roku to już 39. upamiętnienie, od początku programu - 99. O ich losach mówili Kamila Sachnowska, kierownik Działu Upamiętnień w Instytucie Pileckiego i Wojciech Merkert, historyk, badacz historii
-
02.11.2024
-
21 min 32 s
-
-
„Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” | dr Tomasz Łabuszewski
O programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” – baza straty.pl, kolejnym etapie realizacji projektu.
IPN szuka osób, które pomogą udokumentować represje i dzięki którym będzie można wpisać do bazystraty.pl – do wirtualnego pomnika bohaterów II wojny światowej – nazwiska kolejnych osób.
Wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Szczegóły przekazał słuchaczom dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie.
-
02.11.2024
-
15 min 45 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
„Miałem dobre wzorce”. Marcus Miller w ekskluzywnym wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
W cyfrowym świecie
5 odcinkówZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”
-
Historie z szuflady
511 odcinkówAudycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.