Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
W programie jest 111 produkcji pełnometrażowych – w tym ponad 90 fabuł – oraz 66 krótkometrażowych z 57 krajów.
Międzynarodowe produkcje
W najważniejszej festiwalowej sekcji, Konkursie Międzynarodowym, o nagrodę walczyć będzie 16 filmów z 2015 roku, m.in. z: Urugwaju, Słowacji, z Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Francji, Meksyku, Rosji i Polski.
Są wśród nich: “Apostata” (reż. Federico Veiroj; Urugwaj/Hiszpania/Francja), “Czyściciel” (reż. Peter Bebjak; Słowacja), “Idol” (reż. Hany Abu-Assad; Wlk. Brytania/Palestyna/Katar/Holandia/Zjednoczone Emiraty Arabskie), “Kołysanka” (reż. Żanna Issabajewa; Kazachstan), “Pieśń zimowa” (reż. Otar Iosseliani; Francja/Gruzja), “Potwór o tysiącu głów” (reż. Rodrigo Pla, Meksyk), “Zbawienie” (reż. Iwan Wyrypajew; Rosja) oraz polsko-izraelski “Demon” (reż. Marcin Wrona).
Filmy dokumentalne
W Konkursie Filmów Dokumentalnych startuje 15 produkcji, m.in.: “Chuck Norris kontra komunizm” (reż. Ilinca Calugareanu; Wlk. Brytania/Rumunia/Niemcy, 2015), “Gayby Baby” (reż. Maya Newell; Australia, 2015), “Grzesznik w Mekce” (reż. Parvez Sharma; USA/Indie/Niemcy/Arabia Saudyjska, 2015), “Yallah! Underground” (reż. Farid Eslam; Czechy/Niemcy/Wlk. Brytania, Egipt, Kanada, Stany Zjednoczone, 2015).
Dodatkowe konkursy
Podczas 31. edycji WFF odbędą się również: “Konkurs 1-2″ (dla pierwszych i drugich filmów w dorobku reżyserów), Konkurs Wolny Duch (dla pełnometrażowych filmów “niezależnych, nowatorskich, buntowniczych”) oraz konkurs filmów krótkometrażowych. W jury zasiądą m.in.: reżyserzy Sławomir Fabicki (Konkurs Międzynarodowy) i Bodo Kox (Konkurs Wolny Duch).
Projekcje będą się odbywać w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy.
Gościem Michała Trzcińskiego był Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stronie www.wff.pl
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Zaproszenie na wernisaż wystawy z okazji 40-lecia Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Promie Kultury Saska Kępa (23.01.)
Będzie to pokaz prac 63 członków Związku, a celem ekspozycji jest przedstawienie różnorodnych postaw i poszukiwań twórczych, potrzeb wyrażenia siebie poprzez działania plastyczne
Goście: Iwona Nielubowicz, wiceprezes i Elżbieta Owczarek członkini zarządu Związku
11.01.2025
19 min 28 s
Wokół książki „Wybrałam Allaha. Polki, które przeszły na islam" Danuty Awolusi.
Po raz pierwszy będzie można uzmysłowić sobie, jak naprawdę wygląda życie konwertytek w Polsce. To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, odwadze, wolności wyboru i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. Książka odsłania nieznane oblicze polskiego islamu, zadając głębsze pytania o wolność wyznania, tolerancję i prawo do bycia innym we współczesnej Polsce.
11.01.2025
24 min 05 s
O kolejnej już odsłonie projektu "Dom od środka", czyli cyklu filmów krótkometrażowych, zrealizowanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób i kryzysów psychicznych. Celem zainicjowanego już 10 lat temu projektu „Dom od środka” jest praca na rzecz włączania grup marginalizowanych, upodmiotowienia i wzmacniania ich głosu, również edukacja kulturalna i cyfrowa. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób i kryzysów psychicznych, uczestniczące w zajęciach Środowiskowych Domów Samopomocy.
Goście: Łukasz Szewczyk - trener, facylitator oraz prezes Stowarzyszenia Pracownia Filmowa "Cotopaxi" i Anna Zając - kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy "Chata z pomysłami" w Wawrze
11.01.2025
20 min 30 s
Poza kanonem to audycja, która zaprasza słuchaczy w podróż po zakurzonych kartach historii literatury, odkrywając na nowo dzieła i sylwetki wybitnych pisarzy, o których niegdyś rozmawiano, lecz dziś pozostają w cieniu współczesności bądź własnej legendy. Program Polskiego Radia RDC powstaje we współpracy z Wydawnictwem Iskry i przywraca do życia twórczość pisarzy, którzy wnieśli niezaprzeczalny wkład do polskiego dziedzictwa literackiego, ale których nazwiska dziś pojawiają się rzadko, nawet w kręgach literackich.
Głównym prowadzącym audycję jest Radosław Młynarczyk – polonista i literaturoznawca, odkrywca i edytor młodzieńczej powieści Marka Hłaski Wilk, a także tomu juweniliów pisarza Najlepsze lata naszego życia. Uczestniczył w pracach nad wydaniem listów i pamiętnika Hłaski, a także serii jego utworów wybranych. Autor biografii "Hłasko. Proletariacki książę". Współzałożyciel działającej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego pracowni naukowej „Literackie Trójmiasto. Pracownia badań nad literacką obecnością Gdańska, Gdyni i Sopotu od początku XX wieku do współczesności", stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pierwszym gościem Radosława Młynarczyka jest Wiesław Uchański - prezes wydawnictwa Iskry.
11.01.2025
14 min 30 s
O planach na 2025 r. oraz na Literackie Spacery po Warszawie i na Wycieczki Rowerowe zaprosili przewodnicy i poeci: Dorota Ryst i Paweł Łęczuk.
04.01.2025
53 min 02 s
Tradycyjnie już nasza rozgłośnia objęła patronatem Kalendarz na 2025 r. W tym roku gwiazdą okładki jest aktor Mirosław Zbrojewicz. Gośćmi byli: Kalina Ostrowska, koordynatorka Lokalnej Grupy Fundacji Viva-Zwierzaki z Mińska i Magdalena Kossowicz, wolontariuszka.
04.01.2025
14 min 11 s
O pasji kolekcjonerskiej opowiedział Piotr Żabowski - właściciel 10 tysięcy breloków m.in. z okresu PRL-u.
04.01.2025
24 min 06 s
O jutrzejszym wydarzeniu Universam Towarzyski i Artystyczny, czyli historia o najlepszej i najbardziej ambitnej dyskotece w prawobrzeżnej Warszawie, specjalnie zaprojektowanej i wyposażonej do tego celu. Koncesjonowani didżeje grali z płyt winylowych ambitną muzykę taneczną, rock'and rolla i rocka. Kawiarnia Olszynka szybko stała się towarzyskim centrum o znaczeniu ponadlokalnym. Gościem audycji Natalia Szelachowska, prezeska Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flâneur i Jerzy Piórek, dziennikarz Polskiego Radia RDC, didżej, który w latach 70. i 80. grał na dyskotece w kawiarni Olszynka w Universamie.
28.12.2024
20 min 17 s
Wokół książki „Splątany mózg” Luiz Passoa, publikacji, która zmienia sposób myślenia o ludzkim mózgu i procesach umysłowych. Autor, opierając się na najnowszych badaniach z zakresu neuronauki, proponuje nową perspektywę na funkcjonowanie mózgu, ukazując go jako dynamiczny, złożony system, w którym różne funkcje są ze sobą nierozłącznie powiązane. Gościem audycji dr hab. Marek Binder, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Psychologii, Zakład Psychofizjologii.
28.12.2024
12 min 52 s
O piątym tomie serii „Na tropie tajemnic dzieł sztuki.” autorstwa Joanny Łenyk-Barszcz i Przemysława Barszcza. Będzie można w książce znaleźć wszystko, na co czekają czytelnicy: tajemnicę, tło historyczne i tropy znaczeniowe pozostawione przez artystów, a przede wszystkim zaskakujące konkluzje autorów publikacji.
28.12.2024
17 min 45 s
PODCASTY
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
W audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY