Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
Jest wnuczką Kazimierza Mazurkiewicza, mistrza szewskiego, mającego swój zakład na Nowym Świecie. Mieszka w starym sadybiańskim domu z 1936 roku, który w 1948 roku zakupił jej dziadek. Z wykształcenia psycholog, a od 20 lat zajmuje się wsparciem dzieci, które mają wrodzone wady serca. Pomaga dzieciom, ale też ich rodzicom i rodzinom. Gościem programu jest Katarzyna Parafianowicz, mama 22-letniej Julii, mającej wrodzoną wadę serca, prezes Fundacji "Serce Dziecka", aktywna działaczka Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (716)
-
XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anna German
O XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German mówili: Aldona Michalak, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu oraz jego uczestnik i laureat, Denis Sotnikov, reprezentujący Uzbekistan.
-
20.11.2024
-
22 min 38 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 3; spojrzenie socjologiczne
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), w kontekście socjologicznym, opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie mówił prof. dr hab. Antoni Kamiński, socjolog.
-
19.11.2024
-
23 min 25 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 2
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie opowiadała Magdalena Stasiuk, autorka ww. książki.
-
18.11.2024
-
17 min 41 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 1
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie opowiadała Magdalena Stasiuk, autorka ww. książki.
-
15.11.2024
-
19 min 49 s
-
-
W stronę Włoch - IV Festiwal Stawisko - miejsce symbiozy kultur
O IV Festiwalu "Stawisko - miejsce symbiozy sztuki i kultur. W stronę Włoch", który odbędzie się w dniach 17 listopada - 1 grudnia br., w programie mówiła Agata Charuba-Chadryś z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
-
14.11.2024
-
17 min 56 s
-
-
XVIII Przegląd Filmów Etnograficznych
Filmy polskie i zagraniczne. Twórcy uznani, jak też debiutanci. Współczesność i spojrzenie wstecz, czyli etnografia w filmie, pogrupowana na kilka bloków. Życie emigrantów, tradycyjne obrzędy ludowe różnych narodów i grup etnicznych, wpływ wierzeń na los człowieka i wiele innych ciekawych wątków. W tym szeptuchy - film o niesamowitym zjawisku, jakim jest działalność szeptuch na Podlasiu. Wszystko to w ramach XVIII Przeglądu Filmów Etnograficznych, który od 15 do 17 listopada odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, o czym w programie mówi jedna z organizatorek z projektu "Oczy i obiektywy", Zuzanna Michałek.
-
13.11.2024
-
22 min 32 s
-
-
Fotografie Macieja Piekarskiego w AAN
Negatywy oraz fotografie wywołane, wykonane przez red. Macieja Piekarskiego (1932-1999), historyka sztuki, publicysty, varsavianisty i dziennikarza telewizyjnego, trafiły do zbiorów Archiwum Akt Nowych. Uroczystość odbyła się w 92. rocznicę urodzin autora zdjęć. Obrazy fotograficzne przedstawiają głównie Warszawę z okresu powojennego, na których widoczne są zniszczenia wojenne stolicy i odradzające się życie miasta. Swoją wymową zdjęcia te nawiązują m.in. do wystawy „Warszawa oskarża”, która była prezentowana w 1945 roku w Muzeum Narodowym (za czasów dyrektora prof. S. Lorentza), którego pracownikiem był przez 17 lat Maciej Piekarski.
Niektóre z fotografii były wykorzystywane w publikacjach, inne znajdowały się tylko w prywatnym archiwum ich autora. Zbiór ten do Archiwum Akt Nowych przekazała jego córka, Małgorzata Karolina Piekarska, historyk sztuki (kierownik Działu Zbiorów w Muzeum Niepodległości), pisarka i dziennikarka. Jej intencją jest nie tylko profesjonalne przechowanie unikalnych zdjęć, ale również udostępnienie ich szerszej publiczności, stąd też uzgodnienie z Archiwum, iż będą one umieszczone w formie elektronicznej na stronie internetowej. Część zdjęć Macieja Piekarskiego już jest dostępna na stronie projektu AAN „Zraniona Stolica” (kliknij).
O Ojcu, o fotografiach przekazanych do AAN oraz o znaczeniu archiwalnych pamiątek rodzinnych, w programie mówiła Małgorzata Karolina Piekarska, ofiarodawczyni zbioru red. Macieja Piekarskiego.
-
12.11.2024
-
23 min 14 s
-
-
Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii; wystawa historyczna w Wilnie
W wileńskim Zamku Książąt Litewskich otwarta została wystawa historyczna, opowiadająca o dziejach rodu Paców h. Gozdawa. Na ekspozycję składa się ok. 300 eksponatów, głównie ze zbiorów litewskich, ale również polskich i ukraińskich. Mimo burzliwej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pamiątek, związanych z tą rodziną jest sporo i doskonale one ukazują znaczenie społeczno-polityczne oraz kulturalne rodu. Możemy poznać Paców pod kątem ludzkich historii poszczególnych, najważniejszych postaci, ale również kształtowania się potęgi całej rodziny (w liniach starszej i młodszej), jej znaczenia w dziejach Rzeczypospolitej, a głównie na Litwie. Poza wznoszeniem się Paców w hierarchii społecznej, historia opisuje ich zasługi w dziedzinie gospodarki oraz - co dla autorów ekspozycji ważne - mecenatu artystycznego. Śladów działalności w obszarze mecenatu możemy szukać głównie na Litwie, ale również na terenie całej dawnej I Rzeczypospolitej, jak i w samej Warszawie oraz w Kozienicach w województwie mazowieckim. O wystawie "Pacowie. Lilie w Ogrodzie Historii", która w Wilnie będzie czynna do 26 stycznia 2025 roku, w programie mówiła prof. dr hab. Anna Sylwia Czyż, jej autorka i biografka możnego rodu Paców.
-
05.11.2024
-
20 min 53 s
-
-
O Muzeum Sztuki Nowoczesnej jeszcze raz
O Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w tzw. dniu prasowym, poza Joanną Mytkowską, dyrektorką placówki (która także po niej oprowadza) i Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy, o nowej instytucji kultury w stolicy oraz o jej siedzibie, mówią przypadkowo napotkani widzowie - pierwsi goście Muzeum.
-
04.11.2024
-
21 min 39 s
-
-
Hubert Smoczyk
Gościem Piotra Majewskiego był Hubert Smoczyk.
-
31.10.2024
-
21 min 23 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach
-
Popołudnie RDC
4076 odcinkówTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
-
Wyzwania przyszłości
75 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY