Kilkumiesięczna Józefina była w centrum uwagi. Nic dziwnego, urodziła się bowiem równo 100 lat po tym, jak jej prapradziadek, od rodziny Cholewińskich, kupił w Starych Babicach (wówczas Babicach Szlacheckich) resztówkę majątku ziemskiego, wraz z przestronnym, drewnianym dworem. Mimo pożogi wojennej lat 1939-1945 i trudności w Polsce ludowej, dwór ten trwa. Jego obecni właściciele, Joanna z Moraczewskich-Trzecieskich i Józef Gwiazdowscy w sobotę 23 października 2021 roku zorganizowali skromną, rodzinno-przyjacielską uroczystość, przypominającą stuletnią już obecność rodziny Carossich w Starych Babicach.
Zebrani członkowie tej rodziny są potomkami królewskiego geologa. Jana Filipa Carossiego (1744-1799) do Polski zaprosił król Stanisław August. Ten nieco zapomniany w historii Włoch, był geologiem i górnikiem – dyrektorem gabinetu historii naturalnej Rzeczypospolitej. Ze swojej pracy Jan Filip Carossi napisał sprawozdanie „Podróże po różnych prowincjach Polski, obserwacje mineralogiczne i inne”. Interesująco opisał geologicznie (w tym również krajoznawczo) tereny, kopalnie i miejscowości, głównie w regionie świętokrzyskim, m. in. Chęciny, Szydłowiec, Kielce, Miedziankę, Miedzianą Górę, Końskie, no i Busko – jako pierwszy podał opis wód mineralnych w Busku-Zdroju. Kierował także poszukiwaniami złóż soli w Krzesławicach i kopalnią węgla kamiennego w Szczakowej. Ożenił się z Ludwiką z Gruszczyskich, dostał polski indygenat i pozostał tu już na zawsze. Spośród potomków geologa, bezpośrednio związanych z dworem w Starych Babicach są: Joanna z Moraczewskich-Trzecieskich Józefowa Gwiazdowska z dwojgiem dzieci i wnukami, jej brat Adam Moraczewski-Trzecieski z rodziną oraz siostra Anna Beata, też z mężem i dziećmi. Wszyscy mieszkają po sąsiedzku, na dawnych gruntach swojej rodziny. Przy czym, jak podkreśla zawsze Joanna Gwiazdowska, wymagający już remontu, stary, drewniany dom ona wybrała sobie, gdy mama – będąc już chorą – postanowiła rozdysponować między dziećmi to staro-babickie dziedzictwo Carossich. Szczęściem osobistym jest zaś fakt, iż w remoncie tego domu i w idei podtrzymania tradycji obecności rodziny w tym miejscu, Joannę Gwiazdowską od samego początku wspiera mąż Józef Gwiazdowski, na barkach którego spoczywa renowacja zabytkowego obiektu, a z czasem pomagały także dzieci: syn Łukasz Gwiazdowski i córka Aleksandra Carossi-Gwiazdowska (Cyprianowa Gajda).
Wspomniany drewniany dwór kupił w 1921 roku Władysław Carossi (1872-1956), ożeniony z Marią z Rościszewskich z Romanowa na Podlasiu, a odziedziczyła ich jedyna córka, Józefa z Carossich (1924-1979), zamężna za Kazimierzem M. Moraczewskim-Trzecieskim (1932-1994) ze Lwowa, synem Stanisława i Ireny z Lewandowskich, właścicieli dóbr ziemskich Bełżec oraz kopalni ropy naftowej w Ropience. Mimo, iż majątek nie był duży, typowy, hodowlany, rodzina Carossich, a następnie Moraczewskich-Trzecieskich angażowała się w życie społeczne lokalnej społeczności w Starych Babicach. Filantropia, członkostwo w Radzie Gminnej (w każdym pokoleniu), utworzenie Ochotniczej Straży Pożarnej i inne działania – wszystko to sprawiało, że potomkowie Carossich wrośli korzeniami bardzo mocno w ten skrawek ziemi i stanowią znaczący ślad historii gminy Stare Babice. Od czasu do czasu, gdy jest taka potrzeba, rodzina Gwiazdowskich zaprasza gości do swojego domu, chcących bliżej poznać historię Carossich, a poprzez nich (od 1921 roku), dzieje części Starych Babic. Joanna też pisuje artykuły historyczne w lokalnej prasie, kwartalniku „Wiadomości Ziemiańskie” (z nimi był tez związany onegdaj jej brat Adam), wraz z mężem organizuje wycieczki po polskich dworach, jest sekretarzem Zarządu Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, działa w Fundacji „Polcul”. To stałe angażowanie się w sprawy lokalne, jak i szersze, związane z polską walką o wolność (II wojna św. – pomoc ofiarom rzezi na Wołyniu, a po wojnie np. udział w ruchu „Solidarność” Adama Moraczewskiego), czyli brak obojętności na dobro ogólne, jest jedną z głównych cech Carossich.
Uroczystość 100-lecia Carossich w Starych Babicach rozpoczęła się mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, koncelebrowaną przez proboszcza parafii, ks. dr. Grzegorza Kozickiego. Spotkanie prywatne, ale jednak poświęcone historii Starych Babic, zaszczycili m.in. Sławomir Sumka, wójt gminy (z małżonką) oraz Marcin Łada, historyk, dziennikarz, popularyzator wiedzy historycznej i działacz społeczny na terenie gminy Stare Babice.
O rodzinie Carossich w kontekście dworu oraz dziejów Starych Babic, w programie mówili: Joanna z Moraczewskich-Trzecieskich i Józef Gwiazdowscy, właściciele dworu oraz Marcin łada, lokalny historyk, dziennikarz.
[gallery ids="425593,425591,425590,425589"]