Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Twórcy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku twierdzą, że dworek "Milusin" uratował się przez wszystkie lata powojenne również i z takiego powodu, że było w nim przedszkole. Społeczność tego przedszkola jest dziś przedmiotem badań historyków i socjologów. Ta społeczność przedszkolaków, ich rodziców, przedszkolanek i obsługi placówki ma bowiem lokalne znaczenie integracyjne, jest czymś więcej dla Sulejówka niż tylko placówką wychowawczą, a nawet - co udowadnia wydana właśnie książka - jest częścią lokalnej pamięci historycznej.
Książka ta to "Koalicje Pamięci. Dworek Milusin 1956-2000" i wokół niej w programie o postrzeganiu dawnego przedszkola w dworku Milusin Sulejówku mówili: dr Beata Nessel-Łukasik, autorka książki, pracownik Uniwersytetu Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, Agnieszka Uścińska, dziennikarka, reżyserka, dokumentalistka i Janusz Byszewski, artysta niezależny, animator kultury, autor wielu projektów związanych z kulturą i historią.
---------------
„On jest nasz” – czyli rozmowa wokół książki „Koalicje pamięci. Dworek „Milusin” 1956-2000” dr Beaty Nessel-Łukasik, będącej analizą lokalnej pamięci historycznej i społecznego dialogu, który na jej bazie toczy się w Sulejówku, zwłaszcza od chwili narodzenia się idei Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. „Nasz” jest Marszałek, „nasz” jest „Milusin” – to z pewnością. Ale czy działające w Sulejówku Muzeum dla tamtejszej społeczności również jest już „nasze”? O tym wszystkim z Autorką książki i kuratorką projektu Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą oraz jej gośćmi, dr Zuzanną Bogumił z Ośrodka Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz dr hab. Martą Rakoczy z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego rozmowę poprowadzi Piotr Szymon Łoś, dziennikarz Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej Radio dla Ciebie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (788)
-
Powitanie wiosny na Mazowszu - cykl koncertów muzyki klasycznej
W najbliższym czasie w regionie piaseczyńskim odbędą się koncerty muzyki klasycznej, pod hasłem: "Powitanie wiosny na Mazowszu. Lekka klasyka w pogodnym nastroju". Vivaldi, Chopin, Mendelssohn to tylko część nazwisk wybitnych kompozytorów, których muzyka będzie prezentowana, a wśród wykonawców: Anna Kuczok, Patrycja Grecka, Paweł Majewski, Janusz Powolny. O tym cyklu koncertów, jak i kolejnym przygotowywanym projekcie w programie mówił Janusz Powolny, dyrygent, pianista, animator kultury, organizator i zarazem prowadzący te muzyczne spotkania w świetnej atmosferze.
-
26.03.2025
-
22 min 03 s
-
-
Siedziby polskiej linii Wazów
O pałacach, zamkach, dworach myśliwskich w Warszawie, Nieporęcie, Pułtusku, Wyszkowie czy Białowieży, należących do członków dynastii Wazów w Polsce, w programie opowiadał Wawrzyniec Orliński, kierownik Działu Archeologii w Muzeum Historycznym w Legionowie.
-
25.03.2025
-
17 min 56 s
-
-
Stanisław Wilhelm Lilpop, współzałożyciel Podkowy Leśnej
W związku ze 100-leciem Podkowy Leśnej w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku czynna jest wystawa "Między pasją a rozpaczą", ukazująca postać Stanisława Wilhelma Lilpopa, współzałożyciela Podkowy Leśnej (na gruntach dóbr Brwinów, należących do Lilpopa, poprzez sprzedaż działek, powstało miasto-ogród Podkowa Leśna), o którym w programie mówiły: Agata Kościelna-Ratowska, dyrektor placówki oraz Agata Charuba-Chadryś, zajmująca się edukacją i promocją w Muzeum.
-
21.03.2025
-
24 min 40 s
-
-
Archeologiczna podróż po Mazowszu
Od najbliższej niedzieli 23 marca Muzeum Historyczne w Legionowie rozpoczyna nowy cykl spotkań, pod hasłem: „Archeologiczna podróż po Mazowszu”. W pierwszym wykładzie wystąpi dr Bartłomiej Kaczyński: „Łysa Góra koło Chorzel. Enigmatyczne stanowisko z wczesnej epoki żelaza na północnym Mazowszu".
Prelekcja odbędzie się 23 marca 2025 r. (niedziela) o godz. 15:30 w pawilonie wystawienniczym Muzeum Historycznego w Legionowie, a o nowym cyklu edukacyjnym w programie opowiadał Wawrzyniec Orliński, kierownik Działu Archeologii legionowskiego Muzeum.
-
20.03.2025
-
20 min 04 s
-
-
Rok S. W. Lilpopa i 100-lecie Podkowy Leśnej na Stawisku
W związku z ogłoszeniem na Mazowszu roku 2025 rokiem Stanisława Wilhelma Lilpopa, fundatora domu w Stawisku i współzałożyciela miasta - ogrodu Podkowy Leśnej (stulecie początków miasta), Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku przygotowało wiele wydarzeń natury zarówno oficjalnej, jak i artystycznej na cały bieżący rok, o czym w programie mówiły: Agata Kościelna-Ratowska, dyrektor placówki oraz Agata Charuba-Chadryś, zajmująca się popularyzacją i promocją w Muzeum.
-
19.03.2025
-
21 min 10 s
-
-
Od M. Łady-Maciągowej po J. Komara - wystawa nowych nabytków Muzeum Regionalnego w Siedlcach
Dziełem najciekawszym, najbardziej znaczącym i szalenie interesującym jest obraz olejny "Góralka" Małgorzaty Łady-Maciagowej (1881-1969). Praca ta, pochodząca z 1902 roku jest nie tylko najstarszą z dorobku artystki, znajdującego się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Siedlcach, ale wydaje się, że jest najstarszym w ogóle znanym obrazem krakowskiej malarki. Siedlce szczycą się największym zbiorem prac z twórczości tej artystki, który przed laty zapoczątkował tworzenie się Działu Sztuki. Niebagatelne są prace Kazimierza Pacewicza (18951974) nie tylko z tytułu ich wartości artystycznych, ale też z powodu życiorysu malarza, naznaczonego służbą wojskową i uczestnictwem w I wojnie światowej. Korespondencja prywatna i akwarele jako niespodzianka dotarły do Muzeum ze Stanów Zjednoczonych. Zbigniew Tymoszewski (1924-1963), urodzony w pod siedleckim Chodowie, nie mógł za życia odczuć pełnego uznania (miał tylko jedną wystawę indywidualną 1958) dla swojej twórczości. Jego nieco ponure, innym razem pogodniejsze prace, w których jednak widać wpływ koloryzmu (uczeń m.in. J. Cybisa, krótka znajomość z J. Czapskim) i jego umiejętne zastosowanie w dość pogrubionej fakturze olejnej prac, sprawiły, że po śmierci twórcy, został on uznany za artystę wybitnego. O ww. artystach i ich twórczości, jak też o innych, których razem możemy oglądać na wystawie jeszcze do 12 kwietnia br., w programie mówiła dr Agnieszka Pasztor, kustosz Działu Sztuki w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
-
18.03.2025
-
22 min 34 s
-
-
Fundacja Koszary Przywróćmy Pamięć; Garwolin
O jednej z najprężniej działających grup, zajmujących się historią i pamięcią historyczną w Garwolinie i na tzw. ziemi garwolińskiej (powiat), czyli o Fundacji Koszary (wraz z wątkiem tzw. Pralni, czyli planów utworzenia Muzeum regionalnego oraz dziejami cmentarza) w programie opowiadali: dr Anna Ogonowska, prezeska i Krzysztof Kot, wiceprezes Fundacji Koszary Przywróćmy Pamięć z Garwolina.
-
17.03.2025
-
20 min 47 s
-
-
Struktura wojskowa Armii Krajowej oraz Akcja "N"
W związku z przypadającą w lutym 83. rocznicą powstania Armii Krajowej (w połączeniu z ZWZ), jednej z największych podziemnych organizacji wojskowych, w Polsce, jak i w samej Warszawie odbyło się wiele uroczystości czy spotkań, przybliżających to wydarzenie.
Jednym z nich był wykład poświęcony AK, którego można było wysłuchać w siedzibie Izby Pamięci Przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Oddział Muzeum Warszawy). poprowadzi historyk, Julian Borkowski. Zapraszaliśmy na tę prelekcję, ale odnotowując rocznicę, w audycji poruszamy część wątków z ww. wykładu, uważając je za ciekawe i ważne dla historii ZWZ-AK. Chodzi m.in. o zasady konspiracji przyjęte w Armii Krajowej, strukturę podziemnego ochotniczego wojska, wywiad, łączność, kulisy akcji „N” oraz o akcję małego sabotażu i wybrane akcje bojowe.
O początkach i strukturze Armii Krajowej, jak też o akcji „N” w drugiej części programu opowiada Julian Borkowski, historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy, zajmujący się dziejami Warszawy w XX w., w tym właśnie propagandą antyhitlerowską w ramach akcji „N”.
-
15.03.2025
-
16 min 02 s
-
-
Powstanie i struktura Armii Krajowej
W związku z przypadającą w lutym 83. rocznicą powstania Armii Krajowej (w połączeniu z ZWZ), jednej z największych podziemnych organizacji wojskowych, w Polsce, jak i w samej Warszawie odbyło się wiele uroczystości czy spotkań, przybliżających to wydarzenie.
Jednym z nich był wykład poświęcony AK, którego można było wysłuchać w siedzibie Izby Pamięci Przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Oddział Muzeum Warszawy). poprowadzi historyk, Julian Borkowski. Zapraszaliśmy na tę prelekcję, ale odnotowując rocznicę, w audycji poruszamy część wątków z ww. wykładu, uważając je za ciekawe i ważne dla historii ZWZ-AK. Chodzi m.in. o zasady konspiracji przyjęte w Armii Krajowej, strukturę podziemnego ochotniczego wojska, wywiad, łączność, kulisy akcji „N” oraz o akcję małego sabotażu i wybrane akcje bojowe.
O początkach i strukturze Armii Krajowej, jak też o akcji „N” w pierwszej części programu opowiada Julian Borkowski, historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy, zajmujący się dziejami Warszawy w XX w., w tym właśnie propagandą antyhitlerowską w ramach akcji „N”.
-
13.03.2025
-
17 min 14 s
-
-
Pomóżmy w rozbudowie Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie
W sobotę w "Mediatece" w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się koncert charytatywny, w którym wystąpi zespół Spring Light i Przyjaciele (w składzie m.in. Michał Wojciechowski, perkusja i Dominik Strzelec, wokalista). Celem koncertu pod hasłem "Zacznij od Nowa" jest zebranie dodatkowych środków na rozbudowę o 20 pokoi i nowe sale terapeutyczne Domu Pomocy Społecznej Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej w Brwinowie. Jednostka, mająca obecnie 55 miejsc (docelowo ma być 75) jest jedną z dziesięciu, prowadzonych przez KSN AW i służy lokalnej społeczności, mając zapewnione środki na działalność merytoryczną na podstawie umowy z powiatem pruszkowskim. Rozbudowa pozwoli polepszyć warunki mieszkaniowe pensjonariuszy z niepełnosprawnością intelektualną oraz da też więcej miejsca do zajęć terapeutycznych. O potrzebach DPS, o klimacie ciepła i rodzinności w nim panującym, jak i o samym koncercie, w programie mówili: Dominika Cieślikowska, dyrektor placówki oraz Michał Wojciechowski, fizykoterapeuta, muzyk, aranżer zespołu Spring Light. [Wpłacać można też tu: https://www.siepomaga.pl/dps-brwinow]
-
12.03.2025
-
25 min 52 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Grać z Chickiem Corea'ą na cztery ręce. Hiromi Uehara w wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Historia bez tabu
30 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
-
Animalista
539 odcinkówAnimalista, czyli Łukasz Bożycki zaprasza na spotkania o przyrodzie, zwierzętach i otaczającej nas naturze. Program jest emitowany w każdą sobotę po godzinie 6:00