Historie z szuflady
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
- W Warszawie może nie jest znana ta historia, ale w Krakowie każdy wie, kim jest Karol Kot - mówi Marta Szreder, autorka książki ''Lolo'' o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów.
Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny.
Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy. Inspirowana faktami książka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd w tak młodym chłopaku wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość.
"Czerwony pająk" - film na podstawie książki
Książka stała się inspiracją dla scenariusza filmu "Czerwony pająk" w reżyserii Marcina Koszałki.
- To wszystko zaczęło się jakby od mojego scenariusza o Karolu Kocie pt. "Lolo". Ta historia w rękach Marcina Koszałki bardzo ewoluowała i jeżeli chodzi o samą fabułę, to pojawił się drugi, bardzo mocny bohater, czyli morderca Lucjan Staniak i w efekcie cała ta historia troszkę się zmieniła, bo "Czerwony pająk" skupia się na relacji uczeń - mistrz, podczas gdy "Lolo" bardziej opowiada o samotności, wyobcowaniu, o tym, że dzielenie takiej strasznej tajemnicy z kimkolwiek jest praktycznie niemożliwe - mówi Marta Szreder.
Film "Czerwony pająk" wchodzi na ekrany kin już 27 listopada.
[gallery ids="110906"]źródo: RDC, www.znak.com.pl
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Aleksandra Sobczak (Gazeta Wyborcza), Michał Płociński (Rzeczpospolita) i Mikołaj Dowejko (goniec.pl).
27.11.2024
23 min 19 s
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Gość: Tomasz Kaniecki – prawnik, wykładowca Studium Obywatelskiego
27.11.2024
16 min 05 s
Jan P. Matuszyński, to jeden z najlepszych polskich reżyserów filmowych. Docenia kino gatunków, ufa scenarzystom i wierzy, że przypadek może być zawodowym doradcą. Jego „Minghun” wchodzi właśnie na ekrany kin.
Gość: Michał Walkiewicz z Tygodnika Powszechnego
27.11.2024
11 min 27 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
27.11.2024
12 min 45 s
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Eliza Olczyk (Wprost), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy) i Jakub Dymek (Przegląd, Podcast Dwie Lewe Ręce, Kanał Zero).
26.11.2024
23 min 55 s
Gościem Grzegorza Chlasty był Rafał Kasprzyk – zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, poseł PL 2050.
26.11.2024
17 min 48 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
26.11.2024
12 min 51 s
Gośćmi audycji byli:
25.11.2024
24 min 22 s
Gościem audycji był Piotr Kandyba - poseł PO.
25.11.2024
19 min 02 s
Od 28 listopada do 1 grudnia 2024 w warszawskim kinie Iluzjon na publiczność czekają wieczory pełne grozy, doskonałych filmów i muzyki. W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim tej edycji Święta Niemego Kina Co krok, to mrok, królować będzie kino grozy w klasycznym i współczesnym wydaniu z towarzyszeniem muzyki na żywo.
Polskie Radio RDC jest patronem tego wydarzenia, a już w piątek między 10-13 specjalne studio radiowe z kina Iluzjon poprowadzą Roman Rogowiecki i Marek Wiernik
Gościem audycji była:
25.11.2024
16 min 17 s
PODCASTY
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.
Audycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY