Szybkie wózki
W audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
Gościem Grzegorza Chlasty był Mariusz Kolmasiak - laureat Nagrody "KLIO", autor książki ''Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)”. Książka została doceniona i nagrodzona „za wybitny wkład w popularyzację historii” w kategorii varsavianistycznej.
- Bohaterem mojej książki jest Belweder w szerokim znaczeniu tego słowa. Zarówno sam pałac, jako mury i wyposażenie, ale także zbiorowość ludzi, którzy go zamieszkiwali lub odwiedzali - mówi autor książki.
Wyjaśnia, że historia pałacu sięga XVI wieku. - Podejrzewa się, że pałac powstał dla królowej Bony. Prawdopodobnie do dziś Belweder nosi jakieś ślady w postaci resztek muru korpusu tej głównej części pałacu z kolumnadą - tłumaczy Kolmasiak.
W 1818 roku Belweder przebudowywano dla księcia Konstantego Romanowa, brata rosyjskiego cara. - To jest data graniczna, kiedy kończy się rozumiana przeze mnie geneza, a zaczyna się właściwa historia pałacu. Później pałac rozrasta się i nabiera kształtu, który znamy dziś, czyli w tej klasycystycznej szacie - mówi gość RDC.
Nieznane historie
Kolmasiak podkreśla, że w jego książce znalazło się wiele nowych informacji dotyczących historii pałacu, np. kto nim zarządzał w czasie II wojny światowej.
- Były zdania, że korzystał z niego gubernator warszawski Ludwik Fischer. Natomiast pojawiały się informacje, że służył generalnemu gubernatorowi Hansowi Frankowi w trakcie jego wizyt w Warszawie. Ja znalazłem dowody na to, że tak faktycznie było. Dotarłem do inwentarza wnętrz Belwederu z 1942 roku, który jasno stwierdza, że jedno pomieszczenie, czyli Sala Pompejańska, w czasie okupacji nosiło nazwę Gabinetu Pana Generalnego Gubernatora - wyjaśnia Kolmasiak.
Nagroda "KLIO" jest przyznawania co roku przez Stowarzyszenie Wydawców Książki Historycznej w czasie Targów Książki Historycznej organizowanych co roku na Zamku Królewskim. Przyjęło się mówić, że nagroda jest Noblem w dziedzinie historii.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Aleksandra Sobczak (Gazeta Wyborcza), Michał Płociński (Rzeczpospolita) i Mikołaj Dowejko (goniec.pl).
27.11.2024
23 min 19 s
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Gość: Tomasz Kaniecki – prawnik, wykładowca Studium Obywatelskiego
27.11.2024
16 min 05 s
Jan P. Matuszyński, to jeden z najlepszych polskich reżyserów filmowych. Docenia kino gatunków, ufa scenarzystom i wierzy, że przypadek może być zawodowym doradcą. Jego „Minghun” wchodzi właśnie na ekrany kin.
Gość: Michał Walkiewicz z Tygodnika Powszechnego
27.11.2024
11 min 27 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
27.11.2024
12 min 45 s
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Eliza Olczyk (Wprost), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy) i Jakub Dymek (Przegląd, Podcast Dwie Lewe Ręce, Kanał Zero).
26.11.2024
23 min 55 s
Gościem Grzegorza Chlasty był Rafał Kasprzyk – zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, poseł PL 2050.
26.11.2024
17 min 48 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
26.11.2024
12 min 51 s
Gośćmi audycji byli:
25.11.2024
24 min 22 s
Gościem audycji był Piotr Kandyba - poseł PO.
25.11.2024
19 min 02 s
Od 28 listopada do 1 grudnia 2024 w warszawskim kinie Iluzjon na publiczność czekają wieczory pełne grozy, doskonałych filmów i muzyki. W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim tej edycji Święta Niemego Kina Co krok, to mrok, królować będzie kino grozy w klasycznym i współczesnym wydaniu z towarzyszeniem muzyki na żywo.
Polskie Radio RDC jest patronem tego wydarzenia, a już w piątek między 10-13 specjalne studio radiowe z kina Iluzjon poprowadzą Roman Rogowiecki i Marek Wiernik
Gościem audycji była:
25.11.2024
16 min 17 s
PODCASTY
W audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.
Historia, tradycje, kultura Mazowsza.
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach