Z innej planety
10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano technologie materiałowe magazynowania energii pozwalające uniezależnić się od zagranicznych dostawców drogich metali (kobaltu, niklu, litu) i grafitu, które są potrzebne do produkcji akumulatorów. Naukowcy proponują technologie, które spełniają wymogi tzw. zielonej chemii. Produkcja niektórych z nich nie pozostawia śladu węglowego, a prototypy akumulatorów wykazują porównywalne lub lepsze parametry od tych obecnie produkowanych. Profesor Marcin Molenda, który kieruje Zespołem Technologii Materiałów i Nanomateriałów Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z zespołem opracował rozwiązania, które dają szansę pojawienia się nowych produktów na rynku magazynów energii i akumulatorów, w tym również tych przeznaczonych do pojazdów z napędem elektrycznym. Kierowany przez profesora zespół od lat w sposób holistyczny pracuje nad rozwojem ekologicznej energetyki konsumenckiej. Jego badania obejmują sposoby wytwarzania nowych typów magazynów energii, analizy szeregu parametrów w trakcie obciążeń i eksploatacji oraz poszukiwanie możliwości utylizacji i odzysku surowców do ich ponownego wykorzystania. Zastosowanie jednego z wynalazków pozwala zniwelować ryzyko samozapłonu ogniw, jednego z głównych obecnie zagrożeń z użytkowania akumulatorów litowo-jonowych. Inna technologia pozwala produkować anody m.in. ze skrobi - prof. Marcin Molenda kierujący Zespołem Technologii Materiałów i Nanomateriałów Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
14 maja ukaże się książka „Królowe polskiego tenisa. Droga do Igi Świątek” (wyd. SQN). Dlaczego kariera Igi Świątek na wczesnym etapie zawisła na włosku? Co wyróżniało Agnieszkę Radwańską na korcie zdaniem tych, którzy z nią grali? Z jakiego powodu nie mniej utalentowana Urszula Radwańska nie poszła śladem siostry? Dominik Senkowski wziął pod lupę kariery jedenastu najwybitniejszych polskich tenisistek, by przybliżyć czytelnikom ich drogę do sukcesu i pokazać, ile wyrzeczeń kosztowało je dołączenie do grona najlepszych zawodniczek świata. O książce „Królowe polskiego tenisa” i jej bohaterkach opowie autor, Dominik Senkowski.
11.05.2025
22 min 31 s
Gościem audycji była Katarzyna Bargiełowska, Fundacja Akademia 4 Łapy.
10.05.2025
27 min 17 s
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy. A konkretnie o serialu, który był fenomenem popkultury w PRL, a jego popularność wykraczała poza granice kraju- „Stawka większa niż życie”.
10.05.2025
07 min 56 s
Gościem audycji była lek. med. Beata Żwańska, ortopeda dziecięcy, specjalista rehabilitacji medycznej w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji w Konstancinie, ordynator Oddziału Wad Postawy Skolioz i Rehabilitacji Schorzeń Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży
10.05.2025
21 min 31 s
Gościem audycji była Jolanta Kaźmierczak, pedagog szkolny i uczniowie Hanna Kobza, Michalina Rosenbajgier i Mikołaj Chmielewski.
10.05.2025
22 min 17 s
Dziś upływa termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. To także ostatni dzień na zgłoszenie potrzeby skorzystania z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Przypominamy również: do 9 maja można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Gościem Adama Piśki był Marcin Chmielnicki - rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego.
05.05.2025
12 min 54 s
Aż 5 tysięcy uczniów „Szkoły w Chmurze” pisało dziś egzamin dojrzałości na stadionie Legii Warszawa. O nietypowej maturze mówił Michał Cieśla – rzecznik Fundacji Szkoły w Chmurze.
05.05.2025
09 min 51 s
W dzisiejszym odcinku o serialu „Pierścień Arabeli”
03.05.2025
08 min 41 s
Dziś Święto Konstytucji 3 Maja, a prosto z obchodów do studia przyjechali hm. Anna Malinowska, przewodnicząca ZHR i hm. Adam Paczyna, rzecznik ZHR
03.05.2025
22 min 03 s
Tegoroczny Trzeci Maja niesie ze sobą szczególnie gorzką refleksję. Tego dnia Polska osiągnęła swój Dzień Długu Ekologicznego – moment, w którym wyczerpaliśmy „przypadającą na nas” roczną pulę odnawialnych zasobów naturalnych. To symboliczny moment, o którym opowiadała Ilona Jędrasik, zastępca dyrektora ds. zmian klimatu i współpracy międzynarodowej w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB)
03.05.2025
22 min 18 s
PODCASTY
10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.