Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Od 6 lipca do 27 sierpnia w warszawskim Muzeum Literatury można obejrzeć ekspozycję „Fredro w porcelanie". Studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. Bańki, Zapisków starucha, Ślubów panieńskich, Bajeczki o osiołku czy Małpy w kąpieli. Pokazywane prace mają eksperymentalny charakter. Powstały na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki, wskutek odtworzenia historycznej techniki transferu grafik na porcelanę. Wielu pisarzy i poetów kolekcjonowało porcelanę lub otrzymywało ją w dowód uznania zarówno w XIX, jak i XX wieku. Na wystawie Fredro w porcelanie współczesnym artystycznym obiektom inspirowanym twórczością autora Zemsty towarzyszą eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Publiczność będzie więc mogła zobaczyć porcelanowe wyroby oraz figurki, które należały do Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Michała Choromańskiego czy Jerzego Andrzejewskiego. Program towarzyszący wystawie jest bardzo zróżnicowany. Spacer literacki z Justyną Bargielską, spacer varsavianistyczny śladem XIX-wiecznych teatrów, weekendowe warsztaty plastyczne, tematyczne oprowadzania kuratorskie czy śniadania z książką to tylko kilka atrakcji przygotowanych przez Muzeum na lato.
Gościem Nuli Stankiewicz była Anna Lebensztejn, współkuratorka wystawy.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4212)
-
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. Co się stało w Katyniu wiosną 1940 roku? Dlaczego Stalin i Beria wydali wyrok śmierci na polskich oficerów, policjantów, pograniczników oraz ich rodziny? Jak doszło do odkrycia tej zbrodni i dlaczego Niemcom zależało na jej nagłośnieniu? Czym dzisiaj jest dla nas pamięć o zbrodni katyńskiej?
Gość:
- dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski
-
13.04.2025
-
17 min 31 s
-
Jak być asertywnym przy wielkanocnym stole?
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas rodzinnych spotkań, ale dla wielu osób także moment pełen presji związanej z jedzeniem i komentarzami dotyczącymi wyglądu czy stylu życia. Jak odmawiać dokładki bez poczucia winy? Jak reagować na niewygodne komentarze o wadze i diecie? Dlaczego kobiety często czują presję, by gotować i jeść więcej, niż by chciały? Jak podczas świąt utrzymać swoją dietę (nie tylko odchudzającą, ale również zdrowotną ze względu na schorzenia)? O tym, jak dbać o swoje granice, nie ulegać presji i budować zdrową relację z jedzeniem opowiedziała dr nauk o zdrowiu, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.
-
13.04.2025
-
20 min 07 s
-
-
O książce „Orbita” Samanthy Harvey
Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
O nagrodzonej Nagrodą Bookera 2024 książce Samanthy Harvey „Orbita” opowiedział Konrad Nowacki, redaktor z Wyd. Wielka Litera
-
13.04.2025
-
16 min 59 s
-
-
Śniadania Wielkanocne ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich
Dzisiaj w Legionowie i Pruszkowie odbyły się śniadania wielkanocne z podopiecznymi Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. W niedzielę natomiast takie spotkanie odbędzie się w Warszawie. Jak można jeszcze wesprzeć seniorów i Stowarzyszenie, które pomaga ludziom doświadczającym samotności? Opowiedziała o tym Małgorzata Karpińska – Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.
-
12.04.2025
-
19 min 40 s
-
-
Historia jednej sceny | „Taksówkarz”
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Dziś „Taksówkarz” w reżyserii Martina Scorsese i Robert De Niro w roli głównej.
-
12.04.2025
-
10 min 17 s
-
-
HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA
Już niedługo w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze rusza cykl HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. „Tornada, burze i susze… Witamy w Polsce!”, „Schrony przeciw cyklonom i inne strategie przetrwania”, „Wakacje i selfie z migrantami” — to tylko niektóre z tytułów spotkań organizowanych przez Fundację dla Wolności. Więcej o inicjatywie mówią:
- Kinga Sochacka – Fundacja dla Wolności
- Dr Weronika Rokicka– absolwentka indologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w cyklu "HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA" przybliży kryzys klimatyczny w Bangladeszu oraz opowie, czego możemy się z niego nauczyć
-
12.04.2025
-
18 min 23 s
-
Jakie oznaki wiosny możemy już zaobserwować?
O wiosennych roślinach, tym, jak przymrozki na nie wpływają, jakie znaczenie ma zmiana klimatu i co możemy aktualnie zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. O tym mówi: Dr Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
-
12.04.2025
-
17 min 21 s
-
-
Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz
Gościem Adama Piśko był prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
-
11.04.2025
-
13 min 16 s
-
-
Jak sztuka może ochronić nasze mózgi?
Zdrowie mózgu to nie tylko domena nauki, a mózg to nie tylko organ – to historia człowieka, jego emocje, jego marzenia i plany – coś, co najlepiej potrafi uchwycić i wyrazić sztuka. Dlatego do zdrowia mózgu trzeba podejść holistycznie, poprzez dialog między sztuką, medycyną i technologią
gość: Malina Wieczorek, malarka oraz założycielka i prezeska fundacji "SM - Walcz o siebie", która niedawno dołączyła do nieformalnej Koalicji na rzecz zdrowia mózgu, czyli wspólnego przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Uczelni Łazarskiego i organizacji pozarządowych
-
05.04.2025
-
18 min 21 s
-
-
Historia jednej sceny | „Czarne chmury”
O okolicznościach powstania i życiu poza ekranowym serialu „Czarne chmury”
-
05.04.2025
-
11 min 20 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
423 odcinki
-
Rody i Rodziny Mazowsza
518 odcinkówMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
-
Technologia nie gryzie
12 odcinków -
Wyzwania przyszłości
94 odcinkiJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY