Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem audycji był Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4126)
-
Jak dawniej wyglądały święta Bożego Narodzenia?
O tradycjach wigilijnych i tym, jak spędzano święta w dawnej Warszawie mówił varsavianista Janusz Owsiany.
-
25.12.2024
-
22 min 39 s
-
-
Wsparcie dla kobiet w kryzysie
Warszawska Fundacja Serce Miasta wspiera kobiety, które doświadczają przemocy. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które zwrócą się do Fundacji? Jak podczas tegorocznych świąt Serce Miasta pomaga potrzebującym?
Gość: Lusia Żagałkowicz – założycielka Serca Miasta
-
25.12.2024
-
22 min 24 s
-
-
Jak spokojnie przeżyć święta Bożego Narodzenia?
Jak zachować spokój podczas trudnych rozmów w święta Bożego Narodzenia? Jak czerpać radość ze świątecznych chwil? O tym i najnowszych badaniach dotyczących tego tematu mówiła Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska – psycholog.
-
25.12.2024
-
22 min 49 s
-
-
Święta Bożego Narodzenia z dala od rodzinnego domu
W audycji specjalnej gośćmi są osoby, które musiały uciekać z rodzinnych krajów. Ze względu na represje ze strony reżimu w Białorusi i wojnę w Ukrainie jako obcokrajowcy spędzają wigilię i Boże Narodzenie w Warszawie. Jak czują się w Polsce w tym wyjątkowym czasie? Jak trafili do Warszawy? Jakie zwyczaje świąteczne towarzyszą im w rodzinnych stronach?
Siarhiej Piasetski - pochodzący z Białorusi, mieszkający w Polsce od 2021 roku
Olena Verush - pochodząca z Chersonia w Ukrainie, mieszkająca w Polsce od 2021 roku
-
25.12.2024
-
45 min 22 s
-
-
Teraz odtwarzane
Kamienica przy Łuckiej na Woli wyburzona
Gościem audycji był Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
-
23.12.2024
-
08 min 08 s
-
Odtwarzam
-
-
Jadwiga Stańczakowa matronką 5. edycji Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA
Mazowiecki Instytut Kultury przygotowuje 5. edycję Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA 2025 i ogłasza matronkę festiwalu: poetkę i pisarkę Jadwigę Stańczakową. „Ociemniała”, jak o sobie mówiła, bo wzrok straciła jako osoba dorosła, ocalała z warszawskiego getta, córka, matka i babcia, dla której ważne były sprawy kobiet. Przez całe życie wytrwale walczyła z różnymi ograniczeniami, płacąc za tę walkę cenę. Kierowało nią pragnienie życia na własnych warunkach i mimo wszystko, pragnienie rozwoju i tworzenia, pisania, ale też publikowania. Organizatorzy chcą z nowej perspektywy przyjrzeć się jej twórczości i życiu, które splatają się ze sobą w jeden los kobiety artystki, stanowiąc inspirację do rozmów o sztuce, życiu i tożsamości. Festiwal PERSONA ma za sobą już cztery edycje w latach 2021, 2022, 2023 i 20224 w wyrazisty sposób wpisując się w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy. Dotychczasowymi matronkami festiwalu były Julia Hartwig, Maria Janion, Wisława Szymborska i Lidia Ostałowska, natomiast wśród gościń festiwalu znalazło się wiele znanych polskich artystek, działaczek społecznych, wybitnych intelektualistek. W ofercie programowej festiwalu, jak co roku, znajdą się debaty, spotkania i rozmowy, a także wydarzenia artystyczne inspirowane bądź powiązane z twórczością matronki. O planowanym programie 5. edycji festiwalu oraz o Jadwidze Stańczakowej opowiadała Elżbieta Szymańska, kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA.
-
22.12.2024
-
15 min 58 s
-
-
Podaj Pomocną Książkę - świąteczna kampania Fundacji Powszechnego Czytania
#PodajPomocnąKsiążkę to hasło świątecznej kampanii fundraisingowej Fundacji Powszechnego Czytania, której tegorocznym celem jest zbieranie środków na zakup książek dla osób w potrzebie, przede wszystkim podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Inicjatywa ruszyła 3 grudnia, w Światowy Dzień Dobroczynności, znany na świecie jako Giving Tuesday, i trwa przez cały miesiąc. O tym, jak można wspomóc potrzebujących - Grzegorz Majerowicz, członek zarządu Fundacji Powszechnego Czytania
-
22.12.2024
-
11 min 37 s
-
-
Przyznanie obcokrajowcom Medali Virtus et Fraternitas
17 grudnia 2024, w Pałacu Belwederskim w Warszawie, po raz szósty odbyła się uroczystość wręczenia obcokrajowcom Medali Virtus et Fraternitas. Odznaczenie otrzymało 10 osób z Austrii, Norwegii, Słowacji i Węgier. Medal jest przyznawany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek dyrektora Instytutu Pileckiego osobom, które wykazały się szczególnymi zasługami w niesieniu pomocy obywatelom Polski w naznaczonym totalitaryzmami XX w. Otrzymują go również osoby z zagranicy, które pielęgnują pamięć o Polakach oraz o dwudziestowiecznej historii Polski. O sylwetkach tegorocznych odznaczonych oraz o idei Medalu Virtus et Fraternitas opowiadał Krzysztof Wiśniewski, kierownik Departamentu Projektów Archiwalnych z Instytutu Pileckiego.
-
22.12.2024
-
09 min 07 s
-
-
Edukacja bez granic: Jak międzynarodowe doświadczenie kształtuje młodych ludzi?
Gość: dr Katarzyna Borzym-Grzesik, wicedyrektor ds. akademickich w Akademeia High School
-
21.12.2024
-
16 min 54 s
-
-
Historia jednej sceny. Kevin sam w domu
„Kevin sam w domu”, czyli największy świąteczny hit
-
21.12.2024
-
09 min 02 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
144 odcinki
-
Kobiecy wieczór
1971 odcinkówKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
-
Sport na wirażach historii
10 odcinków -
Niepodległa po 1918
250 odcinków