Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Mazowiecki Instytut Kultury przygotowuje 5. edycję Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA 2025 i ogłasza matronkę festiwalu: poetkę i pisarkę Jadwigę Stańczakową. „Ociemniała”, jak o sobie mówiła, bo wzrok straciła jako osoba dorosła, ocalała z warszawskiego getta, córka, matka i babcia, dla której ważne były sprawy kobiet. Przez całe życie wytrwale walczyła z różnymi ograniczeniami, płacąc za tę walkę cenę. Kierowało nią pragnienie życia na własnych warunkach i mimo wszystko, pragnienie rozwoju i tworzenia, pisania, ale też publikowania. Organizatorzy chcą z nowej perspektywy przyjrzeć się jej twórczości i życiu, które splatają się ze sobą w jeden los kobiety artystki, stanowiąc inspirację do rozmów o sztuce, życiu i tożsamości. Festiwal PERSONA ma za sobą już cztery edycje w latach 2021, 2022, 2023 i 20224 w wyrazisty sposób wpisując się w kalendarz wydarzeń kulturalnych stolicy. Dotychczasowymi matronkami festiwalu były Julia Hartwig, Maria Janion, Wisława Szymborska i Lidia Ostałowska, natomiast wśród gościń festiwalu znalazło się wiele znanych polskich artystek, działaczek społecznych, wybitnych intelektualistek. W ofercie programowej festiwalu, jak co roku, znajdą się debaty, spotkania i rozmowy, a także wydarzenia artystyczne inspirowane bądź powiązane z twórczością matronki. O planowanym programie 5. edycji festiwalu oraz o Jadwidze Stańczakowej opowiadała Elżbieta Szymańska, kuratorka literacka Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4200)
-
Wystawa malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy
13 kwietnia o godz. 16.00 w bielańskiej Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy w składzie: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek. Temat ekspozycji skłania artystki do twórczych poszukiwań odpowiedzi na pytania: Czym jest dla mnie światło, a czym cień? Czy jest jakieś pomiędzy, a jeśli tak, to czym ono jest? Co jest źródłem światła, a co cienia? Wernisaż rozpocznie się recitalem w wykonaniu Marty Pill oraz Anny Pill-Pietkiewicz, a szerzej o wydarzeniu opowiadały goszczące w naszym studiu artystki: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek oraz Marta Pill.
-
30.03.2025
-
16 min 28 s
-
-
Premiera albumu „Wojciech Fangor”
Nakładem wyd. BOSZ ukazał się niezwykły album poświęcony twórczości Wojciecha Fangora. Publikacja prezentuje najważniejsze prace wybitnego i unikalnego malarza, rysownika, rzeźbiarza i plakacisty XX wieku; współtwórcy "polskiej szkoły plakatu". Wojciech Fangor (1922–2015) był polskim malarzem (figuratywnym i abstrakcjonistą), grafikiem i twórcą artystycznych instalacji, a jego twórczość miała znaczny wpływ na rozwój sztuki abstrakcyjnej i op-art w Polsce. Charakterystyczną cechą malarstwa Fangora było eksperymentowanie z kolorami i formami, tworzenie kompozycji o silnym wpływie optycznym i subtelnych zmianach percepcji.
Album przygotowany został we współpracy z naszym gościem prof. Arkadiuszem Sylwestrowiczem, wykładowcą ASP w Gdańsku, który dokonał wyboru reprodukcji.
-
30.03.2025
-
14 min 01 s
-
-
Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej
30 marca przypada Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Czym jest ta choroba, jakie stereotypy są z nią związane, jak ją leczyć i jak radzić sobie z ChAD z perspektywy chorego oraz jego bliskich?
Gość: Monika Kotlarek, psycholożka, autorka książki „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność”, prowadzi blog Psycholog-pisze oraz sesje online z pacjentami psycholog-pomaga.pl
-
30.03.2025
-
21 min 53 s
-
-
Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy"
Nazwę Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” wybrali mieszkańcy Ursynowa. Nawiązuje ona do kultowego serialu komediowego w reżyserii Stanisława Barei „Alternatywy 4”, którego akcja toczy się właśnie w tej dzielnicy Warszawy. Nazwa doskonale wpisuje się także w bogatą ofertę kulturalną instytucji, dającą wiele możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju. I o tym opowie i zaprosi na kwietniowe wydarzenia Marek Kałużyński zastępca dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy".
-
29.03.2025
-
19 min 40 s
-
-
Film „ZIARNO ŚWIADOMOŚCI”
O filmie „ZIARNO ŚWIADOMOŚCI”, który podkreśla, że każdy z nas powinien być myślącym konsumentem, a zdrowy konsument to świadomy konsument. Tę wagę świadomości przekazuje film, który inspiruje podkreślając siłę natury i prawdziwego rolnictwa. Film powstawał 6 lat i jest w całości niezależny - tak, jak jego twórcy, którzy dążą do świadomych wyborów i tworzenia zdrowych relacji z naturą i ludźmi. O przedsięwzięciu powiedzą Rafał Smykowski – reżyser, operator i producent “Ziarna Świadomości” i Natalia Cikowska– pełni funkcję managera projektu oraz koordynatora Kina Objazdowego.
-
29.03.2025
-
19 min 47 s
-
-
Historia jednej sceny | Porucznik "Columbo"
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy. Dziś porucznik "Columbo".
-
29.03.2025
-
11 min 07 s
-
-
Wielkanocne śniadanie dla ubogich
Wielkanoc to święta głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Według sondażu CBOS dla 65% Polaków Wielkanoc to przede wszystkim święta rodzinne, dla 41% są miłą tradycją i niemal równie często są przeżyciem religijnym. Niestety, wiele starszych osób nie ma już z kim celebrować tych tradycji, dlatego Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje świąteczne śniadania w 14 miastach, a zaprosi na nie Paulina Łatacz ze Stowarzyszenia.
-
29.03.2025
-
16 min 36 s
-
-
Wiosenne smaki i kultura kulinarna Polaków
Wraz z nastaniem wiosny warto przyjrzeć się także wiosennemu menu. O tym, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się polskie zwyczaje kulinarne i kultura restauracyjna, czy Polacy umieją cieszyć się jedzeniem i spędzaniem wspólnego czasu przy stole, a także czy lubią eksperymentować z jedzeniem i są otwarci na nowe smaki, jakie są obecne mody i trendy w gastronomii w Polsce i na świecie oraz czego szukać, by skomponować idealne wiosenne menu opowie nasz gość Maciej Żakowski, współtwórca Festiwalu Restaurant Week i pasjonat dobrej kuchni
-
23.03.2025
-
13 min 46 s
-
-
Jak prawidłowo dbać o zęby, dziąsła i jamę ustną?
Fundacja Dr Laskus, której celem jest promocja i ochrona zdrowia jamy ustnej, opublikowała niedawno raport: "Dziąsła a anty-aging - pielęgnacja jamy ustnej kluczem do młodego wyglądu". Twórcy raportu poruszają istotne zagadnienia: Dlaczego tak istotne w profilaktyce jest dbanie o dziąsła, a nie tylko o zęby? jak dbanie o jamę ustna wpływa na procesy starzenia się twarzy? do czego mogą prowadzić choroby przyzębia? o czym należy pamiętać w profilaktyce jamy ustnej? jakie są jej najważniejsze elementy? jakie są codzienne szkodliwe nawyki i jak im zapobiegać? - na te pytania odpowie dr n.med. Agnieszka Laskus - lekarz stomatolog z ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem, specjalista periodontologii
-
23.03.2025
-
17 min 46 s
-
-
Umiejętności językowe Polaków
Polska zajmuje 15. miejsce na świecie i 13. w Europie pod względem znajomości języka angielskiego – wynika z najnowszego raportu EF English Proficiency Index dla międzynarodowej organizacji edukacyjnej EF Education First. Choć to solidna pozycja, niektóre wyniki mogą budzić zaskoczenie. Najlepiej angielski znają mieszkańcy Małopolski, a nie Warszawy, Mazowsze zajmuje miejsce czwarte, a najmłodsza grupa badanych odnotowała nieoczekiwany spadek kompetencji. Jakie czynniki wpływają na nasze umiejętności językowe i co możemy poprawić? - Alicja Sztark z organizacji EF Education First
-
23.03.2025
-
17 min 34 s
-