Wystawa „»Ty i Ja«. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” w Domu Spotkań z Historią jest pierwszą tak obszerną prezentacją fenomenu czasopisma, które wbrew polityce zaciskania pasa prezentowało styl życia europejskiej klasy średniej.
Gościem audycji była Julia Libera, współkuratorka wystawy.
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1571)
„Fasadowy pałac, fasadowy plac”
Gość:
Ryszard Kowalski, członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, który poprowadził spotkanie
O wystawie „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze”
O wystawie „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze”, która już za miesiąc zostanie otwarta w Pawilonie Polskim w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.
„Siatkarka” w rejestrze zabytków. - Neon wpisuje się w powojenną historię tzw. neonizacji Warszawy, realizowanej w latach 50.-80. XX w. Był to zamysł urbanistyczny związany z instalacją neonów wzdłuż głównych ulic oraz na obszarze ścisłego centrum miasta - opisuje MWKZ.
Marcin Dawidowicz - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków był gościem RDC.
O nowej wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
O nowej wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939" – Michał Łukasik, kurator wystawy i Michalina Pietrzyk, członek Zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
„Wybielanie” | Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Magdalena Wróblewska
Wystawa czasowa „Wybielanie” prezentowana będzie od 3 kwietnia. Jest autokrytycznym spojrzeniem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na swoją przeszłość.
Goście:
Magdalena Wróblewska, historyczka sztuki i muzeolożka, zajmującą się problematyką dekolonialności, dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i współkuratorka wystawy