Projekt rewitalizacji Państwowego Gospodarstwa Rolnego przygotowany przez Martynę Kędrzyńską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zdobył główną nagrodę w konkursie Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1513)
O jednej z najinteligentniejszych polskich komedii "Giuseppe w Warszawie"
W tym tygodniu minęła 60 rocznica premiery komedii "Giuseppe w Warszawie" reżyserii Stanisław Lenartowicza. Jak wyglądała praca od kuchni przy filmie, jak został znaleziony do niego włoski aktor, które sceny miały być ocenzurowane? O tym mówił reżyser, a prywatnie uczeń i przyjaciel Stanisława Lenartowicza - Waldemar Krzystek.
Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Orkiestra Ludwika Sarskiego nagrali nową wersję "Piosenki o mojej Warszawie". Opowiadają o tym: Piotr Tomala i Damian Szymczak - Członkowie Orkiestry Ludwika Sarskiego.
"Proszę to wyciąć", czyli historia scen wyciętych z polskich filmów w pierwszym ćwierćwieczu PRL
O cenzurze i wycinanych scenach w powojennych filmach: Piotr Śmiałowski - Autor książki "Proszę to wyciąć", czyli historia scen wyciętych z polskich filmów w pierwszym ćwierćwieczu PRL.
O sporcie, celebrytach i dopingu. O starożytnych igrzyskach olimpijskich
Gościem audycji był dr hab. Robert Gawkowski - historyk sportu i turystyki, Kierownik Działu Wystaw i Projektów Naukowych w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
O zbliżającym się półwieczu Trasy Łazienkowskiej mówił dr Andrzej Skalimowski, historyk, absolwent Instytutu Historycznego UW; zajmuje się historią społeczną PRL oraz dziejami odbudowy Warszawy; autor monografii warszawskiego Domu Partii i przygotowanej w Instytucie Historii PAN biografii pierwszego naczelnego architekta Warszawy Józefa Sigalina. Pracownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.
Przez trzy dni warszawskie Stare Miasto zmieni się w kulturalne centrum stolicy. Z okazji 71. Urodzin Starówki 40 instytucji przygotowało blisko sto wydarzeń. Gościem audycji był Marek Łuszczyk, specjalista ds. edukacji, Muzeum Warszawy.
Jerzy S. Majewski, autor " Sekretów Warszawy cz. 2"
Halo, Warszawo, dzień dobry Ci! Halo, Warszawo, to przecież Ty! Wracamy na Twoje podwórka, zatłoczone ulice, do wyjątkowych miejsc i rozmów. (...) Ponad 30 fantastycznych historii czeka na odkrycie, bojak przygoda, to tylko w Warszawie! Jerzy S. Majewski, autor " Sekretów Warszawy cz. 2", książka ukazała się pod patronatem RDC.