Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.
Najbliższa edycja Sceny Tańca Studio trwa od 22 do 24 marca. -
To są trzy intensywne dni w wyjątkowym czasie, ponieważ jest to Wielki Tydzień. Z jednej strony zmartwiło mnie to, ponieważ taniec kojarzy się z rozrywką, ale pomyślałam, że jest to też wyzwanie - pokazanie odbiorcom, że taniec to nie tylko rozrywka i zabawa, ale też sztuka, która podejmuje poważne tematy - mówi Jadwiga Majewska, kuratorka projektu.
Bogaty program
Majewska tłumaczy, że w marcowej odsłonie Sceny Tańca Studio organizatorzy chcą "pochylić się nad istotą wartości i rolą ciała w ofiarowaniu. Tak samo boskim jak i ludzkim".
- Zaczynamy od "Pasji" Kieleckiego Teatru Tańca. To będzie taka narracyjna historia chrystusowej pasji. Zobaczymy na scenie również Krakowski Teatr Tańca i Lubelski Teatr Tańca, które podejmą tematy ofiary związanej z narodem żydowskim - wyjaśnia gość Beaty Jewiarz.
Dodaje, że marcowa scena to nie tylko spektakle. - Mamy także "czytANKI perFORMAtywne" dla dzieci. Mogą być i taneczne, ale to zależy od inwencji dzieci, ponieważ to one są współautorami - mówi Majewska.
Taneczna Mapa Polski
Gość programu "Mnie się to podoba" przypomina, że od wielu lat powstaje tzw. Taneczna Mapa Polski.
- Jest ona stała z pewnymi akcentami - raz jeden ośrodek jest mocniejszy, a raz drugi. W Warszawie jest Scena Tańca Studio. Miejmy nadzieję, że na stałe - zaznacza.
Jak mówi, chciałaby, aby Scena Tańca Studio była "wzorcowa dla innych ośrodków w Polsce, gdzie współfinansuje ją urząd miasta, Ministerstwo Kultury i Sztuki, a biorą w niej udział, jako organizatorzy, takie podmioty jak teatry instytucjonalne, użyczając sceny i technicznej obsługi, oraz Instytut Muzyki i Tańca jako partner, który dystrybuuje pieniądze z ministerstwa".
- Miejmy nadzieję, że takie sceny pojawią się w innych miastach, ponieważ bardzo ważne jest to, aby powstała sieć ośrodków, by polscy artyści mogli pokazywać się w całym kraju - podkreśla.
źródło: RDC,
teatrstudio.pl