Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2883)
-
Problemy mieszkańców Saskiej Kępy podczas masowych imprez
Mieszkańcy Saskiej Kępy coraz częściej skarżą się na chaos komunikacyjny i łamanie przepisów podczas dużych wydarzeń na PGE Narodowym. Uczestnicy meczów i koncertów rozjeżdżają trawniki, ignorują znaki i utrudniają codzienne funkcjonowanie w dzielnicy. W odpowiedzi na problem pojawił się apel o zmiany w organizacji strefy zakazu ruchu. O sprawie dyskutowali:
- Marek Borkowski – Radny dzielnicy Praga-Południe, Prawo i Sprawiedliwość
- Robert Migas – Radny dzielnicy Praga-Południe, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
- Andrzej Opala – Rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Południe
-
08.04.2025
-
17 min 09 s
-
Dyskryminacja w gabinetach lekarskich – codzienność wielu osób z niepełnosprawnością
Ponad 60% osób z niepełnosprawnością deklaruje, że doświadcza dyskryminacji podczas wizyt u lekarza – wynika z badań Fundacji Avalon podkreślającej że to problem systemowy, który realnie wpływa na dostęp do opieki zdrowotnej. O tym i nowej kampanii „Zbadaj się nie odkładaj” mówiła:
- Martyna Gołębiewska – Fundacja Avalon
-
08.04.2025
-
27 min 41 s
-
Co dalej z Osiedlem Jazdów?
Przedstawiciele Partnerstwa Otwarty Jazdów alarmują, że zostało im mniej niż rok do wygaśnięcia obecnych umów z miastem. Niepewność co do przyszłości tego unikalnego miejsca budzi obawy i skłania do apelu o wsparcie dla dalszego funkcjonowania osiedla.
Gość:
- Wojciech Matejko – animator kultury, reprezentant Partnerstwa Otwarty Jazdów
-
07.04.2025
-
11 min 33 s
-
Czy szykują się zmiany w systemie pieczy zastępczej?
Działaczki i działacze społeczni apelują do rządu o reformę przepisów dotyczących pieczy zastępczej. W centrum postulatów znajduje się zwiększenie wsparcia dla rodzin zastępczych oraz promowanie rodzinnych form opieki nad dziećmi zamiast instytucjonalnych rozwiązań. O potrzebnych zmianach rozmawiali:
- Aleksandra Gajewska – wiceministra w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Małgorzata Szumowska – działaczka społeczna, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna
- Joanna Luberadzka-Gruca – Fundacja Polki Mogą Wszystko
-
07.04.2025
-
31 min 57 s
-
Jak dzisiaj odbieramy postać papieża Jana Pawła II?
Dzisiaj mija 20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Co pozostało z jego pontyfikatu? Jaki stosunek do jego postaci i nauczania mają współcześnie Polacy? O tym dyskutują w audycji "Jest Sprawa":
- prof. Rafał Wiśniewski - socjolog, Instytut Nauk Socjologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- dr Ewelina Nowakowska - politolożka, antropolożka polityki, kulturoznawczyni, Uniwersytet SWPS,
- ks. prof. Andrzej Kobyliński - kierownik Katedry Etyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
-
02.04.2025
-
41 min 30 s
-
Nielegalne wyścigi i głośne auta – jak rozwiązać ten problem?
Ruchy miejskie zapowiadają protesty w związku z rosnącą liczbą pojazdów z nielegalnymi modyfikacjami, których hałas przekracza dopuszczalne normy. Dodatkowo problem stanowią nielegalne wyścigi, które mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Jakie działania powinny zostać podjęte, aby skutecznie rozwiązać tę kwestię?
Gośćmi audycji byli:
- Alicja Wolanin - Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
- asp. Kamil Sobótka - Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji
-
01.04.2025
-
14 min 38 s
-
Gołębie w mieście. Czy stanowią zagrożenie dla ludzi?
Na jednym z żoliborskich osiedli pojawił się plakat ostrzegający przed dokarmianiem gołębi. Zgodnie z informacją na plakacie, ptaki te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, ponieważ są uznawane za potencjalnych nosicieli groźnych chorób – takich jak borelioza, zapalenie płuc oraz infekcje układu oddechowego. Czy rzeczywiście powinniśmy się obawiać? A może to niepotrzebne wzbudzanie paniki? O tym dyskutują:
- prof. dr hab. Piotr Szeleszczuk - Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej, Zakład Chorób Ptaków, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Monika Klimowicz-Kominiowska - Rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
-
01.04.2025
-
27 min 37 s
-
Jakie zmiany czekają Inżynierską 6 w Warszawie?
Inżynierska 6, czyli dawna zajezdnia tramwajowa, to adres, który przez ostatnie lata kojarzył się głównie z artystycznym kolektywem działającym w ramach inicjatywy Stacja Praga. Ze względu na zły stan techniczny zabytkowego kompleksu budynków działacze musieli opuścić to miejsce. Niedawno zaś miasto poinformowało o planach rewitalizacyjnych. Czego możemy dowiedzieć się więcej w tej sprawie?
Goście:
- Jacek Grunt - Mejer – pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji,
- Zenobia Żaczek – Komitet Obrony Praw Lokatorów,
- Katarzyna Sołtys – dyrektorka Domu Kultury Praga,
- Julian Rembelski – rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.
-
31.03.2025
-
47 min 08 s
-
Zanieczyszczone rzeki na Mazowszu
Niedługo na Mazowszu rusza coroczna akcja „Czyste Rzeki Mazowsza”. Organizatorzy zwracają uwagę na wysoki poziom zanieczyszczeń wód w naszym regionie. Co obecnie stanowi największy problem? Co sprzątający znajdują najczęściej w rzekach?
Goście:
- Piotr Dutkiewicz — organizator akcji „Czyste Rzeki Mazowsza”
- Agata Antonowicz — rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie
- Aneta Dąbrowska-Bogucka — Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
-
26.03.2025
-
17 min 43 s
-
Dlaczego coraz mniej dzieci w Polsce przyjmuje szczepienia?
Niedawno w Polskim Radiu RDC informowaliśmy o tym, że blisko 90 tysięcy dzieci w Polsce nie przyjęło żadnej szczepionki. Jakie może mieć to konsekwencje? O sprawie mówiła Małgorzata Piotrowska, pielęgniarka pediatryczna, pracująca w punkcie szczepień.
-
26.03.2025
-
24 min 42 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
-
Wieczór RDC
5495 odcinków -
Z Łosiem przez las
317 odcinkówAudycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.
-
W cyfrowym świecie
9 odcinkówZapraszamy na cykl audycji pt. „W cyfrowym świecie”