"Kraj nad Wisłą" to tytuł nowej wystawy Jarosława Modzelewskiego, którą można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. - Zobaczymy pierwsze prace artysty z lat 80. oraz te współczesne - mówił w audycji "Plan na weekend" kurator Marcel Skierski.
RDC
- Przede wszystkim widoki rzeki Wisły, jak sam tytuł wystawy mówi, jednak ta Wisła musiała się dosłownie pojawić, aczkolwiek rzadko kiedy na tych obrazach jest to po prostu rzeka - zauważył w Radiu dla Ciebie Skierski.
Modzelewski w swojej twórczości porusza różne wątki. - Na wielu z tych obrazów są odniesienia religijne, ponieważ pojawia się na przykład stół rybaka nad rzeką Wisłą, to jakieś eucharystyczne odniesienie, czy przedstawienie ludzi łowiących ryby - wyjawił kurator.
- Ważnym symbolem w twórczości Jarosława Modzelewskiego jest symbol rodła - podsumował Skierski. - Jest to znak, który został opracowany w latach 30. przez polską mniejszość mieszkającą w Niemczech. Chodziło o to, żeby wywieść Niemców w pole, by używać symbolu, który jest polski przy ograniczeniach, jakie hitlerowskie Niemcy stawiały wtedy Polakom. Nie można było używać chociażby Orła Białego czy polskiej flagi narodowej - tłumaczył.
Wystawa prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego. Dla zwiedzających będzie czynna do 24 kwietnia.