Wiadomości
Udostępnij:
Zmarł Bernard Ładysz. Legendarny śpiewak, żołnierz AK miał 98 lat
-
25.07.2020 08:21
-
Aktualizacja: 02:07 26.07.2022
W sobotę, w wieku 98 lat, zmarł Bernard Ładysz - legendarny śpiewak operowy, aktor i żołnierz AK. Odnosił sukcesy na wszystkich kontynentach - od Australii przez obie Ameryki po Chiny w Azji. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami, wyróżnieniami i nagrodami, w tym w 2000 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. O śmierci artysty poinformował Tadeusz Deszkiewicz, prezes Radia dla Ciebie.
RDC
00:00 / 00:00
Żołnierz walczący o Niepodległość
Bernard Ładysz w okresie okupacji niemieckiej i okupacji radzieckiej był żołnierzem Wojska Polskiego, po kapitulacji natomiast sierżantem Armii Krajowej w obwodzie wileńskim. Uczestniczył w akcji „Burza” na Wileńszczyźnie. Został aresztowany przez NKWD i zesłany w głąb RFSRR do Kaługi, miasta nad Oką, gdzie przebywał w latach 1944–1946.
Wybitny śpiewak operowy
Naukę śpiewu rozpoczął w Wilnie w latach 1940-1941. Następnie kontynuował ją na studiach wokalnych w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Wacława Filipowicza (1946–1948).
Karierę artystyczną rozpoczął w Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Przez 29 lat był solistą Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1956 zwyciężył w międzynarodowym konkursie śpiewaczym w Vercelli, gdzie zdobył najwyższą nagrodę „Il primo premio assoluto”. Od tego momentu rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Zaangażował się wtedy do Teatro Massimo w Palermo.
Oszałamiająca kariera
Artysta odnosił sukcesy na wszystkich kontynentach. Jako pierwszy polski artysta został zaangażowany do partii solowej w kompletnym nagraniu opery przez firmę fonograficzną „Columbia” – wystąpił (1959) obok Marii Callas w nagraniu Łucji z Lammermooru pod dyrekcją Tullio Serafina. Columbia zaprosiła potem go do nagrania całej płyty z ariami operowymi Verdiego i kompozytorów rosyjskich.
Występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Później wielkie role operowe m.in. w operach: Eugeniusz Oniegin, Straszny dwór, Halka, Faust, Cyrulik sewilski, Don Giovanni, Don Carlos, Nieszpory sycylijskie, Moc przeznaczenia, Aida, Rigoletto, Kniaź Igor, Borys Godunow, Jolanta, Król Roger. Dokonał brawurowego nagrania dźwiękowego i filmowego utworu Domenico Cimarosy „Il maestro di cappella”.
Aktor filmowy i teatralny
Bernard Ładysz, choć był głównie śpiewakiem, zagrał również w kilkunastu filmach, jak na przykład Lalka, Ziemia Obiecana, Pierścień i Róża, a także Ogniem i Mieczem. Artysta współpracował też z Teatrem Syrena w Warszawie.
Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia
Bernard Ładysz zdobył wiele nagród oraz uhonorowany został licznymi odznaczeniami. Był doceniany zarówno w młodości, jak i w poważniejszym wieku; zarówno w Polsce, jak i za granicą. To między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Primo Premio Assoluto Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Vercelli, Doctor honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie czy Złoty Fryderyk - Muzyka poważna - Całokształt twórczości - Fryderyki 2016 – Laur. Jego ostatnim odznaczeniem był Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2019.
Źródło:
RDC
Autor:
RDC