"Alicja w Krainie Czarów" - ponadczasowa powieść, która rośnie wraz z czytelnikiem
28.01.2017 18:45
Aktualizacja: 14:06 15.08.2022
- Tłumacząc tę powieść, starałam się rozgryźć wszystkie zagadki i sensy, które zawiera - powiedziała na antenie RDC Jolanta Kozak, autorka niezwykłego przekładu "Alicji w Krainie Czarów", który zawierając uwspółcześniony język, łatwiejszy w odbiorze przez dzieci, jednocześnie wiernie trzyma się oryginału.
6
RDC
27 stycznia miała miejsce 185. rocznica urodzin Lewisa Carolla, autora "Alicji w Krainie Czarów" i "Po drugiej stronie lustra". Wyjątkowa powieść brytyjskiego pisarza została przetłumaczona na 125 języków, doczekała się niezliczonej ilości wznowień, ekranizacji i adaptacji, wyraźnie zaznaczając swoją obecność w naszej kulturze.
Ponadczasowa powieść
Jak przyznała tłumaczka powieści na antenie Radia Dla Ciebie, jest to wyjątkowa historia, którą mogą czytać zarówno dzieci jak i dorośli. - Na poziomie baśni, jest to opowieść klasyczna - powiedziała, dodając, że fantastycznej przygodzie Alicji towarzyszą charakterystyczne elementy literatury klasycznej. - Występuje element "powtórnych narodzin", królicza nora, przejście przez ziemię do innego świata - powiedziała. - Tłumacząc tę powieść, starałam się rozgryźć wszystkie zagadki i sensy, które zawiera - dodała.
Zderzenie światów
- Wszelkie doznania Alicji w Krainie Czarów całkowicie przeczą rzeczywistości empirycznej - przyznała tłumaczka. Bohaterka powieści, tak jak wiele dzieci i dorosłych, jest znudzona swoim życiem. Nie widzi nic interesującego w zbieraniu kwiatów wraz z siostrą. Na samą myśl o pleceniu wianków, czuje się zmęczona. - Stworzenie alternatywnego świata jest znaną metodą walki z nudą - przyznała tłumaczka. To dlatego powieść przemawia do wszystkich grup wiekowych i jest ponadczasowa. To jedna z niewielu książek, które rosną wraz z czytelnikiem.