Żyrardów. Generał Fieldorf-Nil może zostać patronem skweru
Generał August Emil Fieldorf-Nil ma wrócić na ulice Żyrardowa. W ubiegłym tygodniu decyzję o usunięciu jego imienia przegłosowali radni Platformy Obywatelskiej, na wniosek grupy ponad 500 mieszkańców. Teraz, ci sami radni wnioskują o to, aby Fieldorf-Nil pojawił się w innym miejscu.
Generał Nil ma wrócić na nowy, żyrardowski skwer - zdaniem radnych - reprezentacyjny, przy dworcu PKP, przy ulicy Partyzantów. Może to być też rejon tak zwanej Okrzejówki przy ulicy Wyspiańskiego. We wniosku czytamy, że "radni chcą oddać cześć wielkiemu Polakowi i patriocie". Pod wnioskiem podpisał się przewodniczących klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Obłękowski.
Zmiana nazwy ulicyRadni Żyrardowa 28 października przegłosowali zmianę nazwy ulicy Augusta Emila Fieldorfa-Nila na Jedności Robotniczej. Wniosek o zmianę złożył Obywatelski Komitet Uchwałodawczy, który zebrał w tej sprawie 521 podpisów mieszkańców. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, przeciwko było 6. Decyzję skrytykował Instytut Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele rządu i prezydenta.
Co ciekawe, wynik głosowania to powrót do poprzedniej nazwy, zmienionej dwa i pół roku temu w ramach dekomunizacji.
"Nil"Gen. August Emil Fieldorf, ps. „Nil” walczył w Legionach Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 r. W czasach okupacji niemieckiej był organizatorem i dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej oraz zastępcą Komendanta Głównego AK. W 1945 r. aresztowali go komuniści – został wywieziony do obozu pracy na Uralu. W 1952 r., w sfingowanym procesie został skazany na śmierć. Zamordowano go 24 lutego 1953 r. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego.