WSA uchylił decyzję ws. kamienicy przy Schroegera 72
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie kamienicy przy ulicy Schroegera 72 w Warszawie.
Skargę do Sądu złożyli następcy prawni dawnych właścicieli. Sprzeciwili się decyzji SKO z marca tego roku, która uchylała decyzję ustanawiającą prawo użytkowania wieczystego do gruntu na Bielanach, wydaną przez prezydent stolicy. Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.
Brak oryginału pełnomocnictwa?Kamienica przy Schroegera 72 trafiła w prywatne ręce w 2012 roku. Jak mówi pragnąca zachować anonimowość lokatorka, najwięcej wątpliwości budzi brak oryginału pełnomocnictwa, udzielonego przez spadkobierców dawnych właścicieli adwokatowi starającemu się o zwrot, oraz fakt wydania nieruchomości nowym właścicielom na podstawie zaświadczenia. -
Przez to uzyskały wpis do księgi i w tym zaświadczeniu nie było weryfikowane to, gdzie jest pełnomocnictwo, nikt tego nie sprawdził i po prostu przekazał budynek - mówi lokatorka kamienicy.
W marcu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uchyliło decyzję prezydent stolicy o przekazaniu budynku w prywatne ręce. Osoby roszczące o zwrot nieruchomości zaskarżyły decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Według ich pełnomocnika, mecenasa Sebastiana Kordowskiego, skarga jest uzasadniona, bo zgromadzono wszystkie dowody w sprawie. -
Teoretycznie mogłoby się zdarzyć wszystko, natomiast prawda jest taka, że mamy przede wszystkim w aktach sprawy dokument - argumentował na sali sądowej Sebastian Kordowski.
Decyzja WSAWojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zgodnie z wyrokiem, SKO powinno po raz kolejny przyjrzeć się sprawie. Jak podkreśliła sędzia sprawozdawca Magdalena Durzyńska, dzisiejszy wyrok nie rozstrzyga jednak, czy odpis pełnomocnictwa jest prawidłowy. -
Sąd nie może rozstrzygnąć sprawy za organ - powiedziała sędzia.
- Ten jednak uchylił się od decyzji merytorycznej. Uchylił decyzję prezydenta miasta, wskazał, że nie wszystko jest wyjaśnione, ale nie podał, jakie czynności organ pierwszej instancji ma obowiązek przeprowadzić, aby wyjaśnić całokształt okoliczności sprawy, a jakich sam nie może przeprowadzić - wyjaśniła sędzia Magdalena Durzyńska.
Wyrok nie jest prawomocny. Sprawą zwrotu kamienicy przy Schroegera 72 zajmuje się również Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Natomiast Komisja Weryfikacyjna, badająca warszawską reprywatyzację, wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie tej nieruchomości.