Wiadomości
Udostępnij:
Zbiórka krwi i prezentacja misji rotmistrza Witolda Pileckiego na pl. Piłsudskiego
-
25.05.2023 06:14
-
Aktualizacja: 19:38 25.05.2023
Zbiórka krwi oraz prezentacji życia i misji rtm. Witolda Pileckiego została zorganizowana przez Instytut Pileckiego w 75. rocznicę śmierci Rotmistrza. Przed południem prezydent Andrzej Duda zaś złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów. Dziś też Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
O godz. 9:15 w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów.
Wydarzenia organizuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej, swojego patrona będzie wspominał też Instytut Pileckiego.
Prezydent @AndrzejDuda w @MuzeumWykletych: Tu więzieni byli żołnierze niezłomni, którzy do samego końca bronili wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Wśród nich był jeden z największych bohaterów - rotmistrz Witold Pilecki.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 25, 2023
25 maja został rozstrzelany przez komunistów,… pic.twitter.com/SOzk0MOWsI
O godz. 10:00 na plenerowej scenie przy ul. Rakowieckiej odbyły się oficjalne uroczystości, w tym Apel Pamięci.
Uroczystość zakończyło składanie kwiatów przy Ścianie śmierci, gdzie wykonywane były wyroki śmierci w czasach stalinowskich. Wieczorem tego dnia odprawiona zostanie msza święta, którą poprzedzi o godz. 19 występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. Po mszy będzie koncert muzyki kameralnej „Nieugięty, Niezłomny, Niepokonany” w wykonaniu zespołu „Boarte Piano Trio”. O godzinie 21:30, czyli w godzinę egzekucji rotmistrza, zostanie oddany hołd pod Ścianą śmierci.
25 maja 1948 roku o 21.30 został zamordowany Witold Pilecki.
— Muzeum Wyklętych (@MuzeumWykletych) May 22, 2023
W 75. rocznicę jego śmierci zapraszamy na główne obchody ku jego czci. Apel pamięci, poezja rotmistrza, hołd pod Ścianą Śmierci, zwiedzanie jego celi, Msza Św. i koncerty. Od 10.00 - 22.00.https://t.co/dmfK40wH0I pic.twitter.com/VEC04I7iYm
Prezydent Andrzej Duda przy Rakowieckiej
Podczas składania wieńca przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa–Mokotów, prezydent kraju wygłosił przemowę.
— Spotykamy się w niezwykle ważnym miejscu dla Polski, a jednocześnie strasznym, gdzie komuniści katowali i zamordowali ponad trzy tysiące wiernych synów i córek Rzeczypospolitej, gdzie więzieni byli żołnierze niezłomni i ci, którzy, nie zgadzali się ze zniewoleniem Polski przez sowietów po II wojny światowej i z narzuconą przez sowietów władzą. Bronili wolnej, suwerennej Polski do samego końca, do samego końca dla niej walczyli — podkreślił prezydent.
– Jak mówił wtedy, odważnie i spokojnie robił to, co do niego należało, realizował swoją wojskową przysięgę, składał meldunki swojej macierzystej jednostce – dodał.
Prezydent zaznaczył, że Pilecki to „niezwykła postać naszej historii, wielki bohater, niezwykły człowiek, wspaniała osobowość, którego droga bohaterstwa wojennego jest po prostu niebywała".
— Wśród nich był rotmistrz Witold Pilecki, jeden z absolutnie największych bohaterów nie tylko naszych, polskich, najwspanialszych żołnierzy II wojny światowej i Rzeczpospolitej, ale w ogóle największych bohaterów II wojny światowej — powiedział.
Andrzej Duda przypomniał, że 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
— Rotmistrz Witold Pilecki to bez wątpienia postać niezwykła, wielki patriota, człowiek niezwykłej szlachetności, jest światowym symbolem bohatera walczącego z totalitaryzmami. Walczył o wolność swojej ojczyzny i prawa człowieka z totalitaryzmem hitlerowskim i sowieckim. Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym, niech żyje Polska — dodał.
Zbiórka krwi i akcja informacyjna
Rocznicę upamiętnia też Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, organizując zbiórkę krwi, w której udział biorą m.in. ukraińscy wolontariusze pracujący w Centrum Lemkina, założonym przez Instytut Pileckiego w celu gromadzenia i zapisywania świadectw rosyjskich zbrodni w Ukrainie.
Organizatorzy chcieli pokazać, że można upamiętniać Rotmistrza przez aktywne dawanie czegoś z siebie.
– W związku z tym zorganizowaliśmy tę akcję mobilnego oddawania krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. Mam nadzieję, że także ta część promocyjna opowiadająca trochę o życiu Pileckiego pozwoli może odkryć coś nowego – mówił Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
Mobilnej zbiórce krwi towarzyszyła prezentacja życia i misji Witolda Pileckiego. Materiały o rotmistrzu były wyświetlane na telebimie, Instytut przygotował specjalnie na tę okoliczność również kartki pocztowe z wizerunkiem Pileckiego i fragmentami z raportów.
🩸 Nie można jej kupić ani wyprodukować, ale ratuje życie. Krew to najcenniejszy dar, jaki możemy podarować drugiemu człowiekowi
— Instytut Pileckiego (@InstPileckiego) May 24, 2023
💉 W 75. rocznicę śmierci naszego patrona oddaj krew na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: https://t.co/FXdyQtL9B6 pic.twitter.com/ryWjBAY3nU
Do akcji włączyło się kilkadziesiąt osób. Jak mówili naszemu reporterowi - to świetna forma uczczenia pamięci Rotmistrza.
Instytut przygotował też akcję informacyjną w pociągach PKP. Spot opowiadający o życiu Witolda Pileckiego będzie wyświetlany od 25 do 31 maja w pociągu PKP Intercity „Pilecki” relacji Bielsko-Biała–Białystok i w kilkunastu innych pociągach PKP Intercity obsługiwanych przez pojazdy typu Dart.
Spacer po Warszawie
27 maja Instytut Pileckiego organizuje spacer po Warszawie, w trakcie którego przybliżona zostanie historia Witolda Pileckiego i jego związki ze stolicą.
Rozpocznie się on o godz. 11 pod pomnikiem rotmistrza na Żoliborzu, gdzie zostaną m.in. odczytane fragmenty raportu z Auschwitz. Następnym przystankiem będzie Al. Wojska Polskiego 40, gdzie Witold Pilecki dał się ująć w łapance, aby przedostać się do obozu.
Stamtąd trasa wycieczki poprowadzi nad Wisłę i zakończy się na plaży, na której w czasach pokoju rotmistrz spędzał czas z rodziną. Zbiórka 27 maja o godz. 11 przy pomniku rtm. Pileckiego, Al. Wojska Polskiego 32.
Liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia do 26 maja pod adresem: edukacja@instytutpileckiego.pl.
Witold Pilecki
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Od 1910 r. mieszkał i uczył się w Wilnie. Maturę zdał w 1921 r.
W latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, biorąc udział w wojnie polsko-bolszewickiej (walczył m.in. w bitwie warszawskiej). W 1939 r. wziął udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej.
W 1940 r. podczas łapanki w Warszawie pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Był jednym z inicjatorów konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami.
Czytaj też: Siedmioro Polaków pośmiertnie uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”
Źródło:
Autor:
RDC