Wiadomości
Udostępnij:
„To jest skandal. Wstyd, by 50 lat czekać na kanalizację”. Mieszkańcy Wawra bez podłączenia do miejskiej sieci
-
14.11.2022 08:37
-
Aktualizacja: 17:58 14.11.2022
Mieszkałem na wsi i miałem kanalizację, teraz mieszkam w stolicy i nie mam – mieszkańcy warszawskiego Warwa są niezadowoleni z tempa przyłączania ich dzielnicy do miejskiej sieci kanalizacji. Własne szambo ma tam nadal 2/3 mieszkańców.
Według danych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji od ubiegłego roku liczba budynków przyłączonych do sieci w Wawrze wzrosła zaledwie o nieco ponad 6 procent.
– Wawer jest dzielnicą, w której w ostatnich kilkunastu latach wybudowaliśmy najwięcej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – mówi z kolei zastępca rzecznika prasowego MPWiK Jolanta Maliszewska. – Lata 2007–2021 to łącznie 287 kilometrów sieci, w tym 142,6 kilometra to sieć kanalizacyjna. Wartość inwestycji zrealizowanych na terenie Wawra wyniosła w ostatnich czternastu latach ponad 308 milionów złotych, z czego 190 milionów kosztowała budowa kanalizacji – wylicza.
W październiku 2022 r. liczba adresów podłączonych do kanalizacji wynosiła blisko 8 tysięcy (7 819), co stanowiło 1/3 (36 proc.) adresów w Wawrze.
W przyjętym przez Radę m.st. Warszawy Wieloletnim Planie Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2022–2030 Wawer zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby zadań inwestycyjnych. Zaplanowana jest budowa 120,8 km sieci wodociągowej i 209,6 km sieci kanalizacyjnej.
Co z kanalizacją w Wawrze?
Jak przekazał MPWiK, jedną z najważniejszych okoliczności warunkujących możliwość rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej jest uzyskanie prawa do dysponowania terenem na cele budowlane. Szereg dróg na obszarze dzielnicy Wawer stanowią wąskie uliczki, w których funkcjonuje już inna infrastruktura – gazowa i elektroenergetyczna – i brak jest miejsca na kolejną. Taka sytuacja wymusza umieszczenie nowych przewodów na gruntach prywatnych, co wiąże się z długotrwałym procesem pozyskiwania terenu na cele budowlane.
Kolejną specyficzną dla dzielnicy Wawer okolicznością jest fakt, że dużą część obszarów inwestycyjnych stanowią grunty prywatne i o nieuregulowanym stanie prawnym, w tym także położone w pasach drogowych. Jak zapewnia spółka, dokładane są wszelkie starania w celu maksymalnego skrócenia – tam, gdzie istnieje taka możliwość – zarówno spraw administracyjno-prawnych, jak i realizacyjnych związanych z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej tak, aby zapewniać wszystkim mieszkańcom dzielnicy jak najszybszy dostęp do miejskiej infrastruktury.
Czytaj też: Mieszkańcy Wawra apelują o chodnik i ścieżkę rowerową na ul. Podkowy
Źródło:
Autor:
Adrian Pieczka/PA
Kategorie: