Wiadomości
Udostępnij:
Jan Józef Kasprzyk odznaczony przez IPN medalem Reipublicae Memoriae Meritum
-
20.09.2023 19:36
-
Aktualizacja: 23:23 20.09.2023
Dziś odbyła się uroczystość wręczenia medalu Reipublicae Memoriae Meritum Janowi Józefowi Kasprzykowi, szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. — Jestem ogromnie wzruszony i bardzo dziękuję za to wyróżnienie od Instytutu Pamięci Narodowej, zwłaszcza że otrzymuję je z rąk Prezesa IPN-u dr Karola Nawrockiego, a przede wszystkim w obecności Bohaterów naszej Wolności — powiedział minister Kasprzyk.
Dziś w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, odbyło się wręczenie medalu Reipublicae Memoriae Meritum Janowi Józefowi Kasprzykowi, szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, wręczył medal w uznaniu zasług na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990.
Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił podczas wydarzenia, że jest to dla niego wielki zaszczyt.
— Jest to medal i odznaczenie Instytutu Pamięci Narodowej przyznawane tym, którzy w sposób szczególny starają się propagować polską historię, opowiadać o niej, tworzyć wspólnotę dumnych wolnych Polaków. Jestem ogromnie zaszczycony, że dzisiaj mogłem je otrzymać — powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Złotym medalem #ReipublicaeMemoriaeMeritum jaki z rąk prezesa @ipngovpl odebrał minister @JanKasprzyk honorowane są osoby działające na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917 - 1990.
— UdSKiOR (@Kombatanci) September 20, 2023
Gratulujemy! pic.twitter.com/2c22PO9FKC
Koncert „…w drodze”
Po uroczystości odbył się koncert organizowany w ramach cyklu „Artyści Andersa”. Koncert „…w drodze” to wydarzenie, podczas którego artyści przybliżyli widowni twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. To okazja spotkania z muzyką z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, która stanowiła tło ważnych wydarzeń dla Polski.
Nowe i nietypowe aranżacje zostały specjalnie przygotowane na potrzeby projektu „Artyści Andersa”.
Zagrano m.in.: Rumbę Fiestę, ABC miłości, Mów coś, Będziesz dla mnie urzędem skarbowym, Pójdź w krainę marzeń, Nocami w gwiazdy spoglądam, Moją wioskę, Żołnierską brać, Drogę do Warszawy.
Ceremonię medalową uświetnił koncert z cyklu Artyści Andersa
— UdSKiOR (@Kombatanci) September 20, 2023
"...w drodze" z utworami legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. pic.twitter.com/MKHXmjXBsD
Kim jest Jan Józef Kasprzyk?
Jan Józef Kasprzyk urodzony 12 marca 1975 r. w Warszawie – historyk, publicysta, działacz społeczny i samorządowiec, w latach 2016 –2017 p.o. szefa, a od 2017 r. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest autorem licznych publikacji poświęconych najnowszej historii Polski (m.in. współautorem „Legionów Polskich 1914-1918” i „Encyklopedii Białej Kropki”) oraz kilkunastu wydań śpiewników historycznych.
Od 1998 r. prezes Związku Piłsudczyków. Były dziennikarz m.in. Katolickiego Radia Warszawa, Radia „Jutrzenka” oraz redaktor „Przeglądu Historyczno-Wojskowego”. Od 1999 r. do 2014 r. pełnił funkcję Komendanta Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, od 2002 r. do 2008 r. Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej. Organizator obozów sportowych, edukacyjnych i wypoczynkowych dla młodzieży strzeleckiej, harcerskiej i szkolnej.
Minister Kasprzyk organizował uroczystości, wystawy, konferencje naukowe, koncerty oraz spektakle, a także ogólnopolskie konkursy literackie, artystyczne i recytatorskie poświęcone najważniejszym wydarzeniom historycznym XX wieku. Jan Józef Kasprzyk jest zaangażowany w popularyzowanie historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia, jako Szef UdSKiOR wielokrotnie działając wspólnie z Prezesem IPN organizował uroczystości patriotyczne o charakterze państwowy. Od kilku lat obie instytucje organizują m.in. uroczystości w dniu 11 lipca na Skwerze Wołyńskim, w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Jan Józef Kasprzyk został uhonorowany przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. Działalność Instytucji, którą zarządza charakteryzuje się zapewnianiem kombatantom i działaczom antykomunistycznej opozycji, a także ofiarom represji reżimów totalitarnych należnego szacunku i honoru oraz pomocy czy szczególnej opieki oraz upowszechnianiem tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.
Czytaj też: Prezes RDC odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Źródło:
Autor:
RDC /JD
Kategorie: