Wiadomości
Udostępnij:
Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy prawie gotowy. Kiedy otwarcie?
-
08.03.2024 15:17
-
Aktualizacja: 09:23 09.03.2024
Kończą się prace przy budowie podziemnego parkingu na placu Powstańców Warszawy w Śródmieściu. Pierwsi kierowcy będą mogli tu zaparkować na przełomie 2024 i 2025 roku. Poza budową parkingu zmienia się też otoczenie samego placu, które – jak zapowiada stołeczny ratusz – ma się stać otoczonym zielenią miejscem wypoczynku.
Budowa wielopoziomowego, podziemnego parkingu w ścisłym centrum Warszawy jest niemal na finiszu. Na przełomie 2024 i 2025 roku zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Śródmieście będą mogli zaparkować tu samochód. Zmieni się również sam plac Powstańców Warszawy – powstanie na nim miejsce wypoczynku otoczone zielenią.
Budowa parkingu rozpoczęła się latem 2022 roku. Będzie to 4-kondygnacyjny obiekt z 420 miejscami postojowymi, z czego 63 zostaną przeznaczone dla mieszkańców. Wyposażony będzie m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę.
Po zakończeniu budowy parkingu rozpoczną się prace związane z otoczeniem placu.
Co już zostało zrobione?
Najcięższe prace zrealizowane zostały w 2023 roku – główne roboty koncentrowały się na postawieniu konstrukcji czterokondygnacyjnego obiektu. Pod koniec ubiegłego roku budowla była niemal ukończona – zaawansowanie prac wynosiło 95 proc. Wykonano także przyłącza mediów oraz prowadzono prace instalacyjne wewnątrz obiektu.
W pierwszym kwartale tego roku zakończyły się główne roboty żelbetowe, dlatego na początku marca z placu budowy można było pozbyć się części ciężkiego sprzętu, m.in. dźwigu-żurawia.
Gotowe są już klatki schodowe, szyby windowe i trwają prace wykończeniowe przy spiralnej rampie wjazdowej. Sukcesywnie usuwane są stalowe słupy tymczasowe podtrzymujące podziemne piętra.
Ekipy budowlane zakończyły również wykonywanie wylewek posadzek w całym podziemnym budynku i zajęły się pracami wykończeniowymi, takimi jak budowa ścian pomieszczeń technicznych, układanie tynków czy wełny izolacyjnej na ścianach. Na stropie poziomu „0” układany jest system izolacji przeciwwodnej, a także trwa układanie gruntu.
Prace są już na tyle zaawansowane, że można się zająć systemem oddymiania i napowietrzania w całym obiekcie oraz wentylacji klatek schodowych. Montowane są też instalacje wodno-kanalizacyjne oraz przeciwpożarowe (tryskacze i hydranty). Jeszcze w marcu wykonawca chce rozpocząć montowanie wind.
W najbliższych tygodniach planowane są również prace przy wytyczeniu ciągów pieszych oraz nowego układu komunikacyjnego w okolicach placu – ul. Mazowiecka stanie się dwukierunkowa, możliwy będzie lewoskręt ze Świętokrzyskiej, a jezdnia wzdłuż budynku NBP zostanie otwarta.
Nowy plac w Śródmieściu
Zmieni się również teren nad parkingiem podziemnym, czyli sam plac Powstańców Warszawy. Zostanie on zagospodarowany, opierając się na koncepcji, która została wypracowana w trakcie konsultacji społecznych i warsztatów charrette w 2017 r. Posadzonych zostanie 49 drzew oraz krzewy i byliny. Rośliny będą rosnąć na specjalnej glebie wspomagającej ich rozwój,
Na takich zmianach skorzystają mieszkanki i mieszkańcy – powstanie tu miejsce odpoczynku otoczone zielenią. Od strony ul. Świętokrzyskiej stanie duża, obsadzona pnączami pergola, która zapewni schronienie od gorąca w upalne dni.
Na powierzchni placu będą też zamontowane stojaki rowerowe.
Parking pod placem Powstańców Warszawy powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu.
Czytaj też: Tramwaj na Zieloną Białołękę coraz bliżej. Wiemy, kiedy mogą ruszyć prace
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: