Wiadomości
Udostępnij:
Popiersie śp. Janusza Krupskiego odsłonięte w Ossowie. „Był prawdziwym autorytetem”
-
14.08.2023 20:12
-
Aktualizacja: 09:17 15.08.2023
Popiersie śp. Janusza Krupskiego odsłonięto w poniedziałek, 14 sierpnia w Ossowie. Pomnik Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stanął na Polanie Dębów Pamięci 96. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Był prawdziwym autorytetem, z prób wychodził zwycięsko - napisał wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości.
Odsłonięcie popiersia śp. Janusza Krupskiego Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odbyło się w poniedziałek, 14 sierpnia w Ossowie. Pomnik pojawił się na Polanie Dębów Pamięci 96. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
- To już 37. pomnik upamiętnionych ofiar poległych 10 kwietnia 2010 roku w zamachu pod Smoleńskiem. W tym panteonie pokazujemy im swoją wdzięczność za wierną służbę Bogu i Ojczyźnie - powiedział Ryszard Walczak, działacz Prawa i Sprawiedliwości.
Był prawdziwym autorytetem, z prób wychodził zwycięsko - napisał do uczestników uroczystości wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński.
List Jarosława Kaczyńskiego odczytał Adam Lubiak - Starosta Wołomiński.
Głos zabrała Joanna Krupska - żona tragicznie zmarłego Janusza Krupskiego. Dla mnie to najbliższa osoba w życiu. Zaświadczam, że był pięknym człowiekiem - mówiła.
Dziś jeszcze uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.
Janusz Krupski to polski historyk, wydawca i urzędnik państwowy, działacz opozycji demokratycznej w PRL, w latach 2006–2010 kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 26 kwietnia został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Trumnę z ciałem Janusza Krupskiego przeniesiono później do Lasek pod Warszawą, gdzie 14 marca 2014 dokonano powtórnego pochówku na cmentarzu leśnym w Laskach
Postanowieniem z 16 kwietnia 2010 marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki prezydenta RP, za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 29 października 2015, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2015 został pośmiertnie wyróżniony nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej, przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
W 2012 powstał poświęcony Januszowi Krupskiemu film dokumentalny pt. „Niepodległy” autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego i Pawła Nowackiego.
„Panteon Bohaterów” w Ossowie zapoczątkowało w kwietniu 2012 roku odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W kolejnych latach odsłonięto popiersia między innymi Ryszarda Kaczorowskiego, Macieja Płażyńskiego i Zbigniewa Wassermanna. Wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnia 96 dębów.
Czytaj też: 103. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Specjalne audycje w RDC
Źródło:
Autor:
Patrycja Lorenc, Piotr Szymon Łoś