To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdonnna Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
Data obchodów Trisomii 21 jest symboliczna. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie tej wady genetycznej. Święto ustanowiono w 2005 roku, a od 2012 nad obchodami sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki "nie do pary" manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z ta wadą genetyczną.
Oto zdjęcia Słuchaczy audycji "Ciotka Książkula zaprasza". W trakcie audycji przysłali oni swoje zdjęcia. Dziękujemy za wyraz solidarności i zrozumienia.
A w dzisiejszej audycji gośćmi była niezwykła rodzina Tadeusza Woźniaka, znanego kompozytora i wokalisty - Jolanta Majchrzak Woźniak, piosenkarka i pianistka i syn Filip Aleksander Woźniak, który ma wadę genetyczną TRISOMIA 21, ale to nie przeszkadza mu cieszyć się radością życia.
https://www.youtube.com/watch?v=oXW3DT4dcHY