Wiadomości
Udostępnij:
Uroczystości w Paryżu. Ks. Józef Sadzik pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP
-
15.12.2023 20:14
-
Aktualizacja: 12:44 16.12.2023
Z okazji Jubileuszu 50. rocznicy założenia Centrum Dialogu w Paryżu, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie Order Odrodzenia Polski ks. Józefowi Sadzikowi. Doradca Prezydenta RP i prezes Polskiego Radia RDC Tadeusz Deszkiewicz w towarzystwie Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP we Francji Jana Emeryka Rościszewskiego dokonali uroczystego przekazania, nadanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę orderu, na ręce przełożonego Regii Miłosierdzia Bożego Księży Pallotynów we Francji ks. Krzysztofa Hermanowicza.
15 grudnia 2023 roku w Paryżu odbyła się uroczystość przekazania Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie ks. Józefowi Sadzikowi.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, w szczególności na rzecz integracji kulturalnej i społecznej środowisk polonijnych oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia odznaczony został pośmiertnie ks. Józef Sadzik.
W imieniu Prezydenta RP, na ręce ks. Krzysztofa Hermanowicza, przełożonego Regii Miłosierdzia Bożego Księży Pallotynów we Francji order wręczył Tadeusz Deszkiewicz, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy i prezes Polskiego Radia RDC wraz z ambasadorem RP Janem Emerykiem Rościszewskim.
Odznaczenie to jest przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, szczególnie za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju.
Ojcom Palotynom przekazano również Flagę Rzeczypospolitej Polskiej ze specjalnym przesłaniem.
Kim był ks. Józef Sadzik?
Ks. Józef Sadzik, wybitny pallotyn, filozof i długoletni dyrektor działającego na emigracji drukującego pozycje w języku polskim wydawnictwa Éditions du Dialogue. Ogółem wydał blisko 150 pozycji, w tym dokumenty Soboru, encykliki i przemówienia papieskie, teksty liturgiczne i modlitewne. Wydawnictwo ukierunkował w stronę Soboru Watykańskiego II oraz wydał znakomitą serię książek pt. Znaki Czasu.
W paryskim domu pallotynów przy ulicy Surcouf założył ośrodek odczytowo-dyskusyjny dla Polaków z kraju i emigracji pod nazwą Centrum Dialogu. Kierował nim, organizując odczyty i wieczory autorskie wybitnych pisarzy.
Ks. Józef Sadzik przyjaźnił się z wieloma wybitnymi twórcami kultury emigracyjnej, wywierając na nich duży wpływ. Był blisko z Wojtyłą, Miłoszem, Herbertem, Lebensteinem i innymi znakomitymi intelektualistami.
We wspomnieniach przedstawiano go jako nieprzeciętną osobowość, gorliwego kapłana i oryginalnego, choć mało produktywnego myśliciela religijnego.
Znany jest również jako autor wstępów do przekładów Księgi Psalmów i Księgi Hioba.
Centrum Dialogu w Paryżu
Centrum Dialogu w Paryżu powstało 14 grudnia 1973 r. Pod słynnym „polskim adresem w Paryżu” odbywały się odczyty, wystąpienia intelektualistów, msze św. i spotkania przywódców „Solidarności”. O swoich podróżach z Janem Pawłem II opowiadał tu papieski reporter Tadeusz Nowakowski, recital chopinowski dała Ewa Osińska, a Daniel Olbrychski czytał Akt Zawierzenia JP II.
W marcu 1986 r. odczyt dał Bohdan Cywiński, świętowano tu również 90. urodziny Józefa Czapskiego z udziałem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Konstantego Jeleńskiego i Wojciecha Karpińskiego, zaś w grudniu 1988 r. śpiewał Jacek Kaczmarski. W Centrum Dialogu bywali najróżniejsi goście: Michaił Heller, Yves Montand, kard. Jean-Marie Lustiger, Stefan Kisielewski, kard. Franciszek Macharski, Jan Parys, Bogusław Sonik, Adam Michnik, Czesław Miłosz, kard. Józef Glemp, Mirosław Chojecki i Bronisław Wildstein.
Centrum Dialogu stało się po Maisons-Laffitte Giedroycia drugim domem polskich artystów we Francji „zarazem salonem i klubem dyskusyjnym, widownią przyjacielskich spotkań i manifestacji publicznych, a przede wszystkim – forum swobodnego słowa, co było rolą niezwykle ważna, gdy było ono spętane zakazami cenzury” – pisał historyk i filozof prof. Krzysztof Pomian w publikacji „Homo homini res sacra. Cztery dekady działalności paryskiego Centrum Dialogu”.
Centrum Dialogu przy 23 rue Surcouf w 7. Dzielnicy Paryża to niewielka sala na parterze domu księży pallotynów z witrażem Jana Lebensteina „Apokalipsa” ozdobiona na głównej ścianie głową Chrystusa wyrzeźbioną przez Alinę Szapocznikow.
„Myślę, że gdyby nie ksiądz Sadzik, nie byłoby ani Centrum Dialogu, ani nic z tego wszystkiego, co tutaj się wydarzyło. Sadzik miał specyficzne doświadczenia, w owym czasie bardzo nietypowe i nowatorskie” - ocenił w rozmowie z portalem Polskifr ks. Marek Wittbrot, który zajmuje się m.in. popularyzowaniem przesłania i dzieła ksiądz Józefa Sadzika.
Czytaj też: W wieku 94 lat zmarł weteran Powstania Warszawskiego Stanisław Jan Majewski „Stach”
Źródło:
Autor:
RDC /JD