Tego nie pisze się już w podaniu o pracę

  • 29.06.2021 13:19

  • Aktualizacja: 21:56 15.08.2022

Osoby poszukujące pracy, które ostatni raz ubiegały się o nią wiele lat temu, czasami umieszczają w CV oraz w liście motywacyjnym informacje, które nikogo nie interesują. Trendy w pisaniu podania o pracę zmieniają się z czasem, dlatego warto wiedzieć, czego obecnie nie wpisuje się w aplikację o pracę oraz w CV.

Wskazówka:
Jeśli jesteś totalnym laikiem w temacie CV, a w dodatku nie bardzo masz ochotę na zabawę z edytorami tekstu czy grafiki, możesz skorzystać z kreatora CV online, jakim jest CVhero.com. Wystarczy, że wybierzesz jeden z szablonów CV, wpiszesz swoje dane i już! Oszczędzasz czas i nerwy.


Podanie o pracę jest podaniem o pracę. Nie ma w nim nic nadzwyczajnego. Niestety, wiele osób kieruje się tym przekonaniem i dlatego piszą listy motywacyjne oraz CV, tak jak nauczyli się tego kilkanaście lat temu w szkole lub na kursach. Młodzi ludzie bez doświadczenia sięgają czasem po poradę rodziców do napisania pierwszej aplikacji o pracę. Jednak warto poinformować się w internecie, w przypadku braku wiedzy na temat „jak napisać dobre podanie o pracę”, ponieważ aplikacje o pracę podlegają pewnym trendom i to, co było ważne wczoraj, może już nie być ważne jutro. Przeczytaj zatem, jakie informację są dzisiaj nieistotne w liście motywacyjnym oraz w CV.



  1. Imiona rodziców




Imiona rodziców oraz informacje dotyczące ich wykonywanych zawodów nie interesują nikogo. Jednak istnieje wyjątek: jeśli jeden z rodziców pracuje w firmie, w której ubiegasz się o pracę, umieszczenie danych rodziców może być w takiej sytuacji pomocne.



  1. Standardowe zwroty




Standardowe zwroty typu: „niniejszym aplikuję na stanowisko….” lub „znalazłem Państwa ogłoszenie o pracę i jestem bardzo zainteresowany…” irytują każdego rekrutera, ponieważ zdania te nie mają żadnego znaczenia i zajmują tylko niepotrzebne miejsce. Lepiej użyć kreatywnych, indywidualnych i znaczących informacji.



  1. Religia




Religia jest jedną z tych kwestii, które tak naprawdę nie powinny być istotne dla rekruterów i dlatego nie powinni oni o nią pytać. Z tego względu nie ma powodu, aby w CV lub w liście motywacyjnym umieszczać informacje na temat wiary. Jeśli jednak oferowana praca związana jest z tematem religijnym (np. praca w katolickim przedszkolu), można w podaniu o pracę wspomnieć wątek wyznaniowy.



  1. Rodzina




To, czy ktoś jest w związku małżeńskim, czy ma dzieci, czy mieszka z partnerem - to wszystko nie jest istotne dla potencjalnego pracodawcy. Jeśli jednak w ogłoszeniu oferowane jest miejsce w zakładowym żłobku czy przedszkolu, można informację o posiadaniu dzieci umieścić w CV.



  1. Imię panieńskie




W dzisiejszych czasach nie tylko kobiety, ale również mężczyźni zmieniają nazwisko. Informacja o zmianie nazwiska nie musi być umieszczana w CV. Ewentualnie taka informacja ma sens, jeśli rekruter lub pracodawca zna aplikanta osobiście pod innym nazwiskiem lub w sytuacjach, gdy uzyskane dyplomy czy inne kwalifikacje wystawione są na inne nazwisko.



  1. Edukacja szkolna




Osoby ubiegające się o pracę bez doświadczenia zawodowego czasem nie wiedzą, jakie informacje umieszczać w pierwszym CV. W takich przypadkach warto wspomnieć ostatnią ukończoną szkołę. Należy jednak pominąć nazwę szkoły podstawowej. Im starsi jesteśmy, tym więcej mamy doświadczenia zawodowego i tym rozsądniej jest nie wymieniać szczegółowo całej drogi edukacyjnej. Tylko najwyższy stopień naukowy powinien być rozpoznawalny.



  1. Referencje




W dobie internetu referencje stale tracą na znaczeniu. Dzieje się tak, ponieważ rekruterzy prawdopodobnie dowiadują się wielu informacji o kandydacie z innych źródeł, takich jak np. media społecznościowe. Z tego względu przedstawienie referencji będzie dobrym pomysłem, jeżeli np. wystawi je osoba dobrze znana i szanowana w branży lub popularna firma. Zawsze mile widziane są za to dyplomy lub certyfikaty potwierdzające umiejętności kandydata.



  1. Podanie o pracę napisane odręcznie




Zdarzają się osoby, które piszą podanie o pracę odręcznie. Jeśli ogłoszenie o pracę nie wymaga odręcznego napisania listu motywacyjnego czy CV, lepiej napisać je na komputerze. W innym przypadku rekruter może pomyśleć, że kandydat nie potrafi obchodzić się z komputerem, co źle o nim świadczy w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie pracy.





Każdy kandydat o pracę, popełniając opisane błędy, prezentuje się jako osoba, która jest mało poinformowana i „nie na czasie”. W ten sposób zmniejsza się szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Niektóre błędy są mniej, niektóre bardziej istotne, dlatego przed napisaniem listu motywacyjnego czy CV, warto poinformować się o aktualnych trendach w pisaniu podania o pracę i wziąć je pod uwagę. Powodzenia.

Kategorie: