Wiadomości
Udostępnij:
Koniec z nadużyciami sztucznej inteligencji? Ekspert o decyzji Parlamentu Europejskiego ws. AI
-
15.06.2023 13:48
-
Aktualizacja: 12:34 15.06.2023
Parlament Europejski przyjął akt o sztucznej inteligencji. Ma on ograniczać nadużycia. Według przepisów w Unii Europejskiej ocena zachowania obywateli przez sztuczną inteligencję nie będzie legalna. Chodzi między innymi o social scoring czy weryfikację biometryczną ludzi w przestrzeni publicznej. Na temat prawno-biznesowych aspektów sztucznej inteligencji wypowiadał się w „Magazynie Ekonomicznym” RDC profesor Michał Jackowski.
Ocena zachowania obywateli przez sztuczną inteligencję nie będzie legalna w Unii Europejskiej. Przewidują to nowe i pierwsze takie przepisy. Akt o sztucznej inteligencji został wczoraj przyjęty przez Parlament Europejski.
Profesor Michał Jackowski, partner Kancelarii DSK Depa Szmit Kuźmiak Jackowski i wspólnik AnyLawyera — startupu zajmującego się sztuczną inteligencją powiedział, że ma on między innymi ograniczać nadużycia. Na antenie Radia dla Ciebie wyjaśnił, że akt wskazuje rozwiązania, których nie będzie można wprowadzać w UE, pod groźbą surowych kar.
— Pierwszym przykładem jest social scoring, czyli ocena obywateli, czy są dobrymi obywatelami, czy nie, wykorzystując przy tym sztuczną inteligencję. Drugim takim przykładem jest weryfikacji biometryczna ludzi w przestrzeni publicznej. Trzeci rodzaj, to przewidywania czy obywatel będzie przestępcą — wymienił.
Przepisy wskazują również kategorie wysokiego ryzyka, które będą mogły działać, ale pod wzmożonym rygorem.
— Na przykład, dla prawników ciekawy jest system podpowiadający sędziom ich rozstrzygnięcia. Dopuszczalne będzie wprowadzanie takiego systemu, ale trzeba będzie spełnić bardzo wiele warunków, żeby taki system mógł działać — mówi.
Gość „Magazynu ekonomicznego” RDC podkreślił, że „w Chinach sędzia już teraz musi „mocno się natrudzić” by wydać inny wyrok niż podpowiada sztuczna inteligencja”.
Akt to dokument, który będzie teraz omawiany z państwami Unijnymi. Pierwsze projekty pojawiły się w 2020 roku, akt został przyjęty wczoraj a wejść w życie ma w 2026 roku.
Posłuchaj całej audycji: Magazyn ekonomiczny „Prawno-biznesowe aspekty sztucznej inteligencji”
Źródło:
Autor:
Adam Abramiuk/JD
Kategorie: