Wiadomości
Udostępnij:
Polski sprzęt zbada księżyce Jowisza. „To osiem lat samej podróży”
-
03.04.2023 14:31
-
Aktualizacja: 14:43 03.04.2023
Polscy naukowcy i inżynierowie ponownie biorą udział w prestiżowej misji kosmicznej. Instrumenty badawcze naszej konstrukcji polecą w kierunku Jowisza, żeby odkryć tajemnice jego księżyców. O szczegółach tej wyjątkowej ekspedycji mówił w Poranku RDC Łukasz Wiśniewski z firmy Astronika, współodpowiedzialnej za projekt.
Celem kosmicznej misji, w której biorą udział polscy naukowcy, jest m.in. zbadanie księżyców Jowisza. Zostaną do tego wykorzystane instrumentu stworzone przez naszych konstruktorów.
– Orbiter będzie latał wokół Jowisza, a żeby tam dotrzeć, musi przelecieć aż osiem lat podróży, więc dotrze tam w 2031 roku. Wiemy, że jest tam lód, trzy księżyce: Ganimedes, Kaliisto i Europa – tłumaczył na antenie Radia dla Ciebie kierownik projektu JUICE w firmie Astronika Łukasz Wiśniewski.
Start misji zaplanowano na 13 kwietnia g. 13:14 czasu polskiego, a celem jest m.in. ustalenie, czy w ukrytych oceanach na tych ciałach niebieskich – księżycach Jowisza mogło powstać życie oraz czy w przyszłości Ganimedes mógłby służyć kolejnym misjom jako baza przesiadkowa do eksploracji głębokiego kosmosu.
– Wokół Jowisza jest bardzo silna magnetosfera, najsilniejsza w Układzie Słonecznym. Taka magnetosfera jest też wokół Ziemi i jest przyczynkiem do życia na Ziemi, ponieważ chroni nas przed promieniowaniem i wysokoenergetycznymi cząstkami. Tak samo jest na Jowiszu, a jego układ jest taką przeskalowaną formą Układu Słonecznego – dodał Wiśniewski.
Wcześniejsze badania wykazały, że pod grubymi lodowymi skorupami księżyców Jowisza znajdują się oceany płynnej słonej wody. Możliwe więc, że powstały w nich także związki organiczne.
Posłuchaj całej rozmowy: Poranek RDC. Polski sprzęt z misją odkrycia księżyców Jowisza
Czytaj też: Polski ślad na Księżycu. Politechnika zbiera środki na popiersie dla inżyniera NASA
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PA
Kategorie: