Pogrzeb Krzysztofa Kiersznowskiego. Aktor spoczął dziś w Komorowie
W Komorowie pod Warszawą został dziś pochowany Krzysztof Kiersznowski, popularny aktor filmowy i teatralny, odtwórca ról w takich filmach, jak "Kiler", "Vabank", "Cześć Tereska" czy "Pod Mocnym Aniołem". Zmarł 24 października w wieku 70 lat.
Aktor od kilku lat chorował na nowotwór. Zmarł 24 października. Miał 70 lat. Msza żałobna rozpoczęła się o godzinie 12:00 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Po niej nastąpiły uroczystości pogrzebowe. Aktor spoczął na cmentarzu w Komorowie.
Krzysztof Kiersznowski w 1977 roku ukończył wydział aktorski łódzkiej szkoły filmowej. Debiutował w Teatrze Ochoty jako naczelnik w "Egzaminie" Jana Pawła Gawlika, mając już angaż do "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy, gdzie jako towarzysz wręczał kwiaty i gratulował Birkutowi. Z Teatrem Ochoty był potem związany przez wiele lat. W 1978 roku został dostrzeżony na 19. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu - otrzymał wyróżnienie za rolę prokuratora w sztuce "Krzywa płaska" Jana Szymańskiego w reżyserii Jana Machulskiego. Występował także między innymi w stołecznych teatrach: Studio, Scena Prezentacje, Komedia, Rampa, Rozmaitości, Polonia, Capitol, IMKA czy Kamienica. Był także związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim i Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
Znany z kultowych filmów J. MachulskiegoGrał w wielu filmach komediowych, między innymi w "Vabank" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego oraz w "Statystach" Michała Kwiecińskiego. Żartował sam z siebie, że nie ma urody amanta, a mimo to wzbudzał ogromną sympatię widzów.
Za rolę ojca Tereski w dramacie psychologicznym Roberta Glińskiego "Cześć Tereska" Krzysztof Kiersznowski otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła 2002. Kreacja Edwarda Gralewskiego w komedii Michała Kwiecińskiego "Statyści" przyniosła mu nagrodę na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orła 2007.
Matka Krzysztofa Kiersznowskiego, Wanda z Banaszewskich, w czasie II wojny światowej była łączniczką Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Ojciec aktora, Leopold Kiersznowski, był żołnierzem Armii Krajowej. Za udział w Powstaniu Warszawskim został odznaczony orderem Virtuti Militari. Po wojnie trafił na kilka miesięcy do komunistycznego więzienia.