Plac Pięciu Rogów ma nową patronkę, pierwowzór femme fatale
Plac Pięciu Rogów w stolicy ma nową patronkę - Polę Negri. Wczoraj Rada Warszawy przyjęła uchwałę, która nadała nowe imię placowi u zbiegu Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej, Brackiej i Zgoda.
Pola Negri, a właściwie Apolonia Chałupiec, polska gwiazda kina niemego, na stałe zapisała się w historii Hollywood. Zagrała w ponad sześćdziesięciu amerykańskich i europejskich filmach. To jej przypisuje się stworzenie pierwowzoru ekranowej femme fatale.
Artystka od najmłodszych lat chodziła na lekcje tańca i gry aktorskiej. Debiutowała w warszawskim Teatrze Małym w 1912 roku w "Ślubach Panieńskich" w roli Klary. To jej otworzyło drzwi do Teatru Wielkiego i Teatru Letniego. W 1914 roku debiutowała na ekranach w "Niewolnicy Zmysłów". Na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki - Ady Negri - przyjęła swój pseudonim.
Przełomowy dla jej kariery był kontakt z niemieckim reżyserem Ernstem Lubitschem. Najpierw zaistniała w kinie niemieckim, a to dało jej bilet do Hollywood. W fabryce snów zyskała miano gwiazdy kina niemego.
Miała głośne romanse m.in. z Charliem Chaplinem czy Rudolfem Valentino. Niestety końcem dla jej amerykańskiej kariery było udźwiękowienie filmu. Ze względu na wyrazisty akcent i niski głos wróciła do Niemiec, gdzie kontynuowała karierę. Jeszcze przed wojną wróciła do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystąpiła w kilku produkcjach.
Pola Negri zmarła w 1987 roku w San Antonio w Teksasie. Miała 90 lat.