Wiadomości
Udostępnij:
Naukowcy chcą dowiercić się do płaszcza Ziemi. Są już na głębokości 800 metrów
-
06.04.2016 17:11
-
Aktualizacja: 13:52 15.08.2022
- Strefa Moho to granica pomiędzy skorupą a płaszczem ziemskim. Odkrył ją w XX wieku, na podstawie fal sejsmicznych, chorwacki badacz - Mohorovičic. Zauważył, że fale te, emitowane z powierzchni Ziemi, odbijają się na różnej głębokości. Pod oceanem jest to zwykle około 7 km, a na lądzie to 35 km. Mohorovičic zauważył też, że zwiększa się prędkość fal sejsmicznych, więc w skorupie jest to 6 km/s, a potem w płaszczu, na granicy Moho, jest skok tych fal i one osiągają prędkość 8 km/s - mówi Jakub Ciążela.
Jak daleko sięga życie?
Badania prowadzone są na Oceanie Indyjskim około 1 tys. km na południe od Mauritius. Jak tłumaczy gość RDC zwykle pod oceanami skorupa ziemska ma grubość ok. 7 km, jednak w tym miejscu prawdopodobnie jest cieńsza. - Przypuszczamy, że ma 2-2,5 km - zaznacza Ciążela.
Wyjaśnia, że jednym z celów naukowców jest sprawdzenie, "jak głęboko sięga życie". - Tu jest taki paradoks, że doskonale wiemy, jaki jest skład chemiczny gwiazd, jak zbudowana jest powierzchnia Księżyca, czyli wiemy wiele o odległych rzeczach, natomiast bardzo mało o wnętrzu naszej planety i nie do końca wiadomo, co się tam dzieje albo jak głęboko sięga życie. Bardzo możliwe, że jeszcze na tych głębokościach żyją bakterie i archeony, a być może i grzyby. Wiele tajemnic jest skrywanych - tłumaczy.
"Chcemy sprawdzić efekt Moho"
- Strefa nieciągłości Moho w tym miejscu, gdzie wiercimy, jest na głębokości 5 km, więc to by sugerowało, że skorupa ziemska ma 5 km w tamtym miejscu. Nasza hipoteza jest taka, że ona ma 2 km i tak naprawdę to, co "widzą" te fale sejsmiczne, to nie jest skorupa, ale zmieniony hydrotermalnie płaszcz Ziemi o obniżonej gęstości - mówi Ciążela.
Wyjaśnia, że woda, krążąca w skałach wewnątrz Ziemi, zmienia gęstość płaszcza i "dlatego on jest nieodróżnialny przez fale sejsmiczne". - To by oznaczało, że tak naprawdę struktura Ziemi, jaka jest opisywana w podręcznikach, jest dużo bardziej skomplikowana niż sobie wyobrażaliśmy, ponieważ uczyliśmy się jeszcze tego, że skorupa ziemi jest jednorodna (....), a tak naprawdę skorupa, płaszcz i jądro Ziemi mogą mieć różne relacje, które są dużo bardziej skomplikowane. To, czego uczyliśmy się, wcale nie musi być prawdą - zaznacza naukowiec.
"Pójdziemy jeszcze dalej"
Ciążela tłumaczy, że w 2018-2019 roku być może udałoby się przewiercić przez płaszcz Ziemi, ale - jak zaznacza - naukowcy chcą pójść jeszcze dalej.
- Nawet jeżeli ta granica między skorupą a płaszczem jest w rzeczywistości na 2 km, to chcielibyśmy zrozumieć, czym jest Moho, bo widać je na 5 km. W przyszłości chcielibyśmy dowiercić się, w perspektywie 5-7 lat, jeszcze głębiej i zobaczyć, dlaczego jest ono widoczne na tej głębokości - zapowiada gość RDC.
Źródło:
Autor:
KG