Naczelna Izba Lekarska z dystansem o powoływaniu nowych kierunków medycznych

  • 04.07.2022 06:34

  • Aktualizacja: 06:51 26.07.2022

Naczelna Izba Lekarska krytycznie wypowiada się o powoływaniu kierunków medycznych przez uczelnie, które nie posiadają odpowiedniej bazy do kształcenia przyszłych lekarzy. I to mimo, że w Polsce medyków cały czas brakuje. Otwarcie Wydziału Medycznego od października 2023 roku zapowiedział właśnie Uniwersytet Warszawski. Uczelnia zapewnia jednak, że ma odpowiednie doświadczenie i zaplecze.
O powoływanie nowych kierunków przez uczelnie bez doświadczenia zapytaliśmy Damiana Pateckiego, szefa komisji kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera. Tutaj jest tak samo, chcemy produkować lekarzy na siłę, nie zastanawiając się nad tym, czy ci ludzie będą przeszkoleni - zauważa Patecki.

- One nie mają bazy dydaktycznej. Studenci nie mają dostępu do prosektorium, nie mogą uczyć się na tzw. preparatach anatomicznych tego, jak wygląda człowiek. To wszystko jest zastępowane przez telenaukę i czy jakieś filmy i to wszystko nie ma większego sensu i sprawi, że jakość szkolenia będzie się sukcesywnie pogarszała - prognozuje.

Wydział medyczny - specyfika

Od kilku lat z problemem braku prosektorium mierzy się Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Uczelnia od dłuższego czasu planuje otworzyć kierunek lekarski, ale dopiero kończy budowę niezbędnej infrastruktury.

- Medycyna to kosztowny i trudny organizacyjnie kierunek - mówi Patecki. - Wymaga olbrzymiego nakładu pracy, środków. Tego wszystkiego nie da się zrobić od razu. To nie są studia humanistyczne, w których niepotrzebne są zaawansowane laboratoria. Dodatkowym problemem będzie baza kliniczna, czyli gdzie ci studenci będą odbywać zajęcia praktyczne - zastanawia się.

Otwarcie Wydziału Medycznego od października 2023 roku zapowiedział Uniwersytet Warszawski. Na początek, kształcenie tam miałoby rozpocząć 60 osób. Uczelnia zapewnia, że ma doświadczenie w kształceniu lekarzy, kierunek wraca do UW po 70 latach.

W kwestii zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do nauki, uczelnia planuje współpracę m.in. z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym i Wojskowym Instytutem Medycznym. W pierwszych latach funkcjonowania, wydział ma być zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno­-Chemicznych UW przy ul. Żwirki i Wigury.

Źródło:

RDC

Autor:

RDC/PA