Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Mińska zaprasza na zwiedzanie trzech gmin. We wtorek w ramach zadania "Wizyta Studyjna II" dla mieszkańców i turystów zaprezentują się gminy - Mrozy, Kałuszyn i Dębe Wielkie.
RDC
Jak zauważa szefowa organizacji Mariola Kowalska, będzie to okazja, żeby lepiej poznać mazowieckie tereny.
- Mieszkańcy jednej gminy nie wiedzieli, jakie interesujące rzeczy są w sąsiedniej gminie. Dlatego nie ma co się dziwić, że mieszkańcy Warszawy, Siedlec czy innych miast też takiej wiedzy nie mają - mówiła w rozmowie z Radiem dla Ciebie.
Przyrodnicze perełki i tramwaj konny
Warto zwiedzić między innymi gminę Mrozy, w której nie brakuje przyrodniczych perełek.
- Na terenie gminy mieści się Rezerwat Przyrody Rudka Sanatoryjna. Ze względu na wielość lasów jodłowych i dębowych uznano, że ma bardzo dobre właściwości lecznicze przy chorobach płucnych i w Rudce powstało sanatorium - wyjaśnia Kowalska.
Możliwa jest również przejażdżka tramwajem konnym: - Można zamówić sobie przejażdżkę tramwajem konnym poprzez te piękne lasy. O ile mi wiadomo, jest to jedyny tramwaj konny w Polsce - zachęca szefowa organizacji.
Podróż na serialowe Ranczo
Warto także odwiedzić miejscowość Grodzisk.
- Tam odkryto ruiny średniowiecznego Grodziska i są plany, żeby przywrócić jego świetność, aby turyści mogli tu przyjeżdżać - mówi Kowalska.
Na terenie gminy są też serialowe Wilkowyje: - Zarówno kościół, jak i plebania, ale też wszystkim znany sklep i sławna ławeczka przed nim - tłumaczy prezes organizacji.
Odpoczynek nad wodą i Złoty Ułan
Wśród prezentowanych gmin będzie też Kałuszyn. To dobra miejscowość dla tych, którzy chcą odpocząć nad wodą.
- Jest plaża chroniona, są pomosty, szatnie, natryski, place zabaw. To miejsce urokliwie i dość tłumnie nawiedzane, gdy pojawiają się upały - zachęca Kowalska.
W Kałuszynie można też zobaczyć jedyny w Polsce pozłacany pomnik Złotego Ułana.
- Jest to złocony pomnik, na którym ułan zasiada konia. Powstał kilka lat temu, gdy syn postanowił uczcić pamięć swojego ojca, który walczył w kampanii wrześniowej - wyjaśnia.
Pomniki przyrody i wydmy śródlądowe
Warto odwiedzić także gminę Dębe Wielkie, gdzie można podziwiać bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy.
- Jest to 600-letni dąb Wiarus. W powiecie mińskim są liczne lasy, więc takich pomników mamy więcej. W innej gminie znajduje się najstarsza sosna - zauważa Kowalska.
Ciekawym miejscem do odwiedzenia są również Kąty Goździejewskie.
Jak tłumaczy szefowa organizacji: - Tam z kolei są bardzo interesujące wydmy śródlądowe, a także Gościniec Goździejewski, który został zbudowany starą metodą, a budulcem były słoma i glina.
Poprzednia wizyta studyjna odbyła się w 2019 roku, a promowała Siennicę, Latowicz i Cegłów. Celem wydarzenia jest zwiększenie zainteresowania regionem mazowieckim i doprowadzenie do wzrostu liczby odwiedzających ziemię mińską turystów.