Wiadomości
Udostępnij:
Rozporządzenia w sprawie ptasiej grypy na Mazowszu. Czy człowiek może się zarazić?
-
18.05.2023 12:19
-
Aktualizacja: 07:11 19.05.2023
Na Mazowszu pojawiło się dziesięć stref ptasiej grypy. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa Powiatowy Lekarz Weterynarii wprowadził rozporządzenie dla terenów Żyrardowa, Ożarowa, Legionowa. W RDC pytamy specjalistę, czy człowiek może się zarazić grypą ptaków.
Na Mazowszu jest 10 stref objętych zakażeniem ptasią grypą. Zostały wprowadzone w miejscach, w których wirus zdziesiątkował dzikie ptactwo. Głównymi ofiarami są mewy i rybitwy rzeczne.
O miejscach, w których obowiązują rozporządzenia, mówi Radiu dla Ciebie Mazowiecki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak.
— Żyrardów, Ożarów Mazowiecki, Legionowo tam są już rozporządzenia, które obowiązują powiatowych lekarzy. W trakcie dodawania rozporządzeń jest Zwoleń, Kozienice, Otwock, Nowy Dwór Mazowiecki. Trzy powiaty, w których też są wyniki potwierdzone, to Płock, Warszawa i Węgrów — informuje Jakubczak.
Rozporządzenia o strefach objętych zakażeniem obowiązują przez 30 dni od czasu publikacji.
W tym okresie właściciele drobiu muszą trzymać ptaki w zamknięciu. Dotyczy to również paszy i wody. Należy stosować się do zasad bioasekuracji, np. używać mat dezynfekcyjnych przy wejściu do kurnika.
Na terenie specjalnych stref nie można także organizować żadnych targów czy wystaw z udziałem ptaków.
Czy ptasią grypą można się zarazić?
Paweł Jakubczak odpowiadając na pytanie, czy można się zarazić ptasią grypą, mówi, że wszystko może się zdarzyć.
– Na pewno niczego nie można wykluczyć, choć na dziś nie słyszałem o żadnych potwierdzonych przypadkach w Europie. Jednak w krajach azjatyckich takie sytuacje mogą mieć miejsce – mówi.
Należy zachować ostrożność, gdy zobaczymy martwe dzikie ptactwo.
– Nie dotykać, nie podnosić, zgłosić to odpowiednim służbom. Zdezynfekować twarz i ręce oraz zachowywać podstawowe środki ochrony. Lepiej to zgłosić niż samemu zbierać czy zakopywać – dodaje lekarz weterynarii.
Ptasia grypa na Mazowszu – gdzie ogniska?
Jedno z ostatnich ognisk na Mazowszu pojawiło się na wyspie na Wiśle w okolicy miejscowości Lucimia w powiecie Przyłęk. Znaleziono tam około 250 mew. Wszystkie były zarażone wirusem podtypu H5N1.
Inspektor z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Zwoleniu Wojciech Walkiewicz informuje o przygotowywaniu rozporządzenia odnośnie do strefy objętej zakażeniem.
— Właśnie pisane jest rozporządzenie. Będzie wydawane tylko na teren gminy Przyłęk. Obowiązek trzymania kur w zamknięciu, żeby woda czy pasza nie były na zewnątrz, aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki, obowiązuje zarówno fermy wielkotowarowe, jak i drobnotowarowe — mówi Walkiewicz.
Strefa zakażona została też ustanowiona w gminie Magnuszew w powiecie kozienickim. Tam również na jednej z wysp znaleziono ponad 250 martwych ptaków zarażonych ptasią grypą.
Wykrycie przypadku ptasiej grypy w gospodarstwie oznacza konieczność likwidacji stada.
Jak twierdzi Mazowiecki Lekarz Weterynarii, ognisk ptasiej grypy będzie więcej, ponieważ wirus ją wywołujący uległ mutacji.
Czytaj też: Ponad dwieście padłych ptaków w rezerwacie koło Płocka. Czy to znowu ptasia grypa?
Źródło:
Autor:
Iwona Rodziewicz-Ornoch/JD
Kategorie: