Wiadomości
Udostępnij:
Owczarek Szron zasila szeregi mazowieckiej policji. Rozpoczął już trening
-
09.04.2023 14:36
-
Aktualizacja: 13:55 09.04.2023
Szron, owczarek belgijski malinois jest nowym czworonożnym funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Obecnie wraz ze swoim przewodnikiem jest szkolony pod kątem wyszukiwania zapachów narkotyków – poinformowała Edyta Sułkowska z mazowieckiej policji.
Szron to owczarek, który zasilił szeregi mazowieckiej policji.
– Pies pochodzi z jednej z polskich hodowli i ma słowackie korzenie. W styczniu ukończył pierwszy rok życia. Posiada niepowtarzalny numer identyfikacyjny niczym funkcjonariusz policji – powiedziała Edyta Sułkowska z mazowieckiej policji.
Szron rozpoczął pierwszy w tym roku kurs specjalistyczny w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. – Jego przewodnikiem jest policjant z komendy w Ciechanowie, który prywatnie jest także właścicielem owczarka belgijskiego malinois i wie, że praca z psami tej rasy jest niezwykle wymagająca – powiedziała przedstawicielka Wydziału Prewencji mazowieckiej policji.
Jednym z „uczniów” kursu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach jest owczarek 🐕 belgijski malinois z @PolicjaMazowsze. Pies otrzymał służbowe imię Szron. I teraz razem ze swoim opiekunem, #policja.ntem z KPP w #Ciechanów "docierają" się https://t.co/Ncq3hE13h3. pic.twitter.com/P5tGQvZWhd
— Policja Mazowsze (@PolicjaMazowsze) April 9, 2023
Owczarki belgijskie malinois najinteligentniejsze?
Na podstawie testów smartDOG naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach, badając 1000 psów z 13 ras, uznali, że to właśnie owczarki belgijskie malinois cechuje najwyższa inteligencja i najlepsze funkcje poznawcze.
Wymagają one regularnego treningu i wysokiego poziomu stymulacji umysłowej.
– Właśnie ich niesamowita sprawność fizyczna, zamiłowanie do zadań węchowych i podejmowania wyzwań to cechy, które obecnie czynią z nich znakomity potencjał dla służb związanych z ochroną bezpieczeństwa, jak policja, wojsko, straż graniczna – podkreśliła policjantka.
Policyjne psy wspierają funkcjonariuszy przy różnych działaniach. Nie tylko potrafią wykryć obecność narkotyków, ale są też nieocenione przy poszukiwaniu osób zaginionych, w patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów.
Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji.
Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne. W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie prawie 40 czworonogów.
Czytaj też: Mniej wypadków i kradzieży. Poprawa bezpieczeństwa na siedleckich ulicach
Źródło:
Autor:
RDC /PA