Wiadomości
Udostępnij:
Po burzach zalany wiadukt w Radomiu, w Łazienkach Królewskich powalone drzewa
-
11.07.2024 20:10
-
Aktualizacja: 06:28 12.07.2024
Burze przeszły przez Mazowsze. Do godz. 21 w czwartek strażacy w całej Polsce interweniowali 3462 razy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi, z czego najwięcej w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 866 zgłoszeń. Łazienki Królewskie – przez powalone drzewa – zostały zamknięte do odwołania. W Radomiu zalany po burzy i nieprzejezdny jest wiadukt przy Grzecznarowskiego.
W czwartkowe popołudnie i wieczór nad województwem mazowieckim przeszedł front burzowy z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
Jak przekazuje IMGW, największa wielokomórkowa struktura burzowa, z wbudowaną burzą superkomórkową, która przeszła z okolic Pionek w rejon Garwolina, zlokalizowana była na południu Mazowsza i wschodzie Lubelszczyzny.
– W ciągu ostatniej godziny otrzymaliśmy około 80 zgłoszeń związanych z warunkami atmosferycznymi. W tym momencie realizujemy je zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Wszystkie dzielnice i wszystkie nasze jednostki są zaangażowane w usuwaniu skutków tej nawałnicy, która przed chwilą przyszła nad Warszawą – mówi RDC Piotr Noszczyk z warszawskiej komendy straży pożarnej.
W ciągu ostatniej doby Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła 2 659 interwencji związanych z burzami przechodzącymi nad Polską. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie mazowieckim.
👨🚒🚒⛈️Aż 2⃣6⃣5⃣9⃣zdarzeń atmosferycznych odnotowali strażacy do godz. 19.00.
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) July 11, 2024
Najwięcej w woj. mazowieckim-558, świętokrzyskim-370, małopolskim-369, warmińsko-mazurskim-250 i wielkopolskim-162.
Opadom deszczu towarzyszy silny wiatr. Bądźmy ostrożni i śledźmy prognozy pogody pic.twitter.com/LdcZUuwHtf
Interwencje strażaków dotyczyły głównie usuwania połamanych drzew i udrażniania szlaków komunikacyjnych. Doszło też do kilku uszkodzeń samochodów.
Łazienki Królewskie w Warszawie zostały zamknięte do odwołania w związku z powalonym drzewami.
#IMGWlive | 17:20 11.07
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 11, 2024
Burze nad Polską wciąż występują na znacznym obszarze.
Największa, wielokomórkowa struktura burzowa, z wbudowaną burzą superkomórkową, która przeszła z okolic Pionek w rejon Garwolina, zlokalizowana jest na południu Mazowsza i wschodzie Lubelszczyzny. pic.twitter.com/5UtYOXDsWA
Jak ochronić się przed burzą w trakcie jazdy?
Silne opady i wiatr, w połączeniu z niebezpieczną jazdą, mogą być przyczyną wypadków. Jeżeli złapie nas burza na trasie, jak najszybciej znajdźmy schronienie.
– Warto poszukać parkingów z dala od wysokich drzew czy stalowych elementów konstrukcyjnych. Najlepszym schronieniem przy trasie będzie zadaszona stacja paliw, której dach chroni także w wypadku gradu. W mieście będzie to parking wielopoziomowy – mówi Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowe.
Co ważne, na pewno nie powinniśmy stawać na poboczu z włączonymi światłami awaryjnymi.
– Na skutek niedostatecznej widoczności spowodowanej ulewnym deszczem istnieje ryzyko najechania na taki pojazd przez pojazd jadący z tyłu. Taki scenariusz to modelowy przepis na karambol. Opuszczanie kabiny, nawet w kamizelkach odblaskowych również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli ktoś już musi wyjść z kabiny pojazdu, najlepiej, żeby zrobił to od strony pobocza – radzi ekspert.
Jeżeli pogoda zmusza nas do zatrzymania się, starajmy się nie wychodzić z samochodu.
– Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w aucie, w ten sposób zwiększamy swoje szanse na przeżycie. Tym bardziej że auta projektowane są w ten sposób, żeby miały kontrolowane strefy zgniotu właśnie na okoliczność zderzeń. Poza autem pasażerowie są narażeni na potencjalne wyładowania atmosferyczne czy na łamiące się i spadające gałęzie – dodaje Krupiński.
Wciąż też obowiązują ostrzeżenia przed upałem. Na termometrach dziś do 33, 34 stopni. Kolejne dni nie przyniosą ulgi. Nadal będzie około 30 stopni, nadal możliwe burze z opadami, a nocami około 20 stopni.
Czytaj też: Upał nie odpuszcza. Omdlenia i zasłabnięcia powodem co szóstego wyjazdu pogotowia
Źródło:
Autor:
RDC /PA