"Mały Przegląd" przekracza granice. Projekt Sharon Lockhart na Biennale di Venezia [zobacz]
Mały Przegląd, projekt Sharon Lockhart dla Pawilonu Polskiego w Wenecji, przekroczy granice geograficzne. Wszystko za sprawą cyklu wydarzeń towarzyszących polskiej prezentacji na tegorocznym Biennale, który rozpocznie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki wraz ze światową inauguracją Małego Przeglądu.
Projekt amerykańskiej artystki, zrealizowany z udziałem wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku i zainspirowany Korczakowską ideą oddawania głosu młodym, koncentruje się na potrzebach wchodzących w dorosłość kobiet. Oficjalnie 57. Międzynarodowa Wystawa Sztuki – La Biennale di Venezia zostanie otwarta dla publiczności 13 maja, natomiast pokaz oryginalnych wydań „Małego Przeglądu” z lat 1926–39 wystartuje 26 maja w Zachęcie.
Rewolucyjna idea "Małego Przeglądu"Tytuł projektu Lockhart nawiązuje do ukazującego się przed II wojną światową „Małego Przeglądu” – w całości tworzonego przez dzieci dodatku do dziennika „Nasz Przegląd”. „Mały Przegląd”, założony przez Janusza Korczaka – wybitnego pedagoga i pisarza o rewolucyjnym spojrzeniu na prawa dzieci, ukazywał się w latach 1926–1939. Tygodnik wypełniały teksty, recenzje i relacje dotyczące wydarzeń politycznych, sportowych czy kulturalnych, nadsyłane przez nastoletnich korespondentów z całego kraju, pokazujące ich wrażliwość, wiedzę oraz celne spostrzeżenia na temat otaczającego świata. Projekt ma odkrywać rewolucyjność Korczakowskiej idei walki o prawa dzieci i młodzieży oraz bogactwo polskich kontekstów projektu Sharon Lockhart, która jako pierwsza przetłumaczyła treści gazety na język angielski i tym samym - udostępniła je międzynarodowej publiczności.
Oryginalne egzemplarze w ZachęciePodczas pokazu w Zachęcie zaprezentowane zostaną oryginalne egzemplarze tygodnika „Mały Przegląd”. Będzie to szansa zapoznania się z archiwalnymi numerami przedwojennego periodyku, który stanowi klucz do działań podjętych przez artystkę. Egzemplarze „Małego Przeglądu” ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie zostaną wypożyczone specjalnie na tę okazję. Działaniom Janusza Korczaka poświęcone są także spotkania organizowane we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań Korczakianum, na które zaproszeni zostaną m.in. redaktorzy i tłumacze pracujący nad przekładami „Małego Przeglądu”. Dzięki wsparciu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych młodzież z Rudzienka odwiedzi w czerwcu Pawilon Polski w Wenecji gdzie spotka się z Sharon Lockhart. Na wrzesień planowane jest wystąpienie związane z projektem podczas Kongresu Praw Dziecka i Ósmej Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej pt.: „Otwarte okno – poczucie wolności” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Głos dzieci - głośniej!"Mały Przegląd" Sharon Lockhart to projekt wielowymiarowy, eksplorujący społeczny wymiar tworzenia dzieła sztuki, potrzebę dostrzegania i wsłuchiwania się w głos młodych ludzi. Jest efektem wieloletniej współpracy utytułowanej amerykańskiej artystki z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Stanowi także odzwierciedlenie artystycznej i edukacyjnej fascynacji filozofią Korczaka, którego twórczość Lockhart poznała, pracując w Polsce. Na wystawie w Pawilonie Polskim zobaczymy nowy film i fotografie zrealizowane z udziałem dziewcząt. Towarzyszyć im będą przetłumaczone po raz pierwszy na język angielski numery „Małego Przeglądu”.
Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipki-Barnett z Hanną Wróblewską, dyrektor Zachęty.