Wiadomości
Udostępnij:
Zniszczona przez wichurę „Fontanna” wraca do Radomia
-
15.03.2023 09:53
-
Aktualizacja: 09:59 15.03.2023
Przestrzenna kompozycja „Fontanna” Marzenny Anny Olszewskiej pojawi się jesienią na skwerze w okolicy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Rekonstrukcja rzeźby eksponowanej przed laty w muzealnym parku w Orońsku zostanie zrealizowana w ramach programu resortu kultury.
Projekt Marzenny Anny Olszewskiej „Fontanna” jest elementem tegorocznego programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek radomskiej Elektrowni znalazł się w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenionych projektów nadesłanych na konkurs z całej Polski. Placówka otrzyma na jego realizację blisko 56 tys. zł.
Jak poinformował autor projektu Romuald Krzysztof Bochyński z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, „Fontanna” powstała ponad 30 lat temu i była eksponowana w parku otaczającym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kompozycja została uszkodzona przez potężną wichurę i z czasem uległa całkowitemu zniszczeniu.
Historia „Fontanny”
Wisząca kilka metrów nad ziemią konstrukcja wykonana była z delikatnej metalowej siatki. Ażurową kompozycję tworzyły trzy sześciany. W środku największego z nich – w kolorze niebieskim, znajdował się średni żółty, a w jego wnętrzu – najmniejszy – czerwony. Całość kolorowej konstrukcji wywoływała u widza złudzenie optyczne.
Zdaniem Bochyńskiego praca Olszewskiej stanowiła ciekawy zamysł modernistyczny i z tego m.in. powodu warta jest rekonstrukcji. „Fontanna”, która jesienią pojawi się przed radomską Elektrownią, zostanie zawieszona na linkach. Kompozycja będzie podświetlona, pod nią ma znajdować się oczko wodne.
Marzenna Anna Olszewska (ur. w 1959 r.) ukończyła studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1988 r. w pracowni prof. Jana Kucza. Jest członkiem warszawskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wykonuje i rekonstruuje rzeźby, tworzy instalacje. Jest też autorką "kapelusza Gombrowicza" – statuetki wręczanej laureatom teatralnego Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, odbywającego się co dwa lata w Radomiu.
„Fontanna” Olszewskiej ma być kolejnym elementem powstającego w okolicy Elektrowni parku rzeźby. Obecnie przy ul. Kopernika znajduje się kilka charakterystycznych instalacji.
Na dachu nad wejściem do nowego budynku Elektrowni góruje „neonowa chmura” – praca niemieckiego artysty Thorstena Goldberga. To trójwymiarowy obiekt świetlny z ułożonych jeden nad drugim, giętych konturów świetlnych w formie stylizowanego cumulusa.
Niedaleko budynku umieszczono „Oedipus Rex” Krzysztofa M. Bednarskiego – kilkumetrową podświetlaną stalową instalację. Artysta wykonał ją ponad 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Praca przypomina wyrastające z ziemi niebieskie drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek.
Czytaj też: Zaginione dzieła Chełmońskiego poszukiwane
Źródło:
Autor:
RDC /PA