Wiadomości
Udostępnij:
Nie taki straszny obcy, czyli premiera ,,Bajki nie tylko o smoku’’ Teatru Klasyki Polskiej
-
20.05.2024 16:33
-
Aktualizacja: 06:54 21.05.2024
Muzyczno-poetycki spektakl „Bajka nie tylko o smoku” Teatr Klasyki Polskiej będzie miał swoją premierę w niedzielę 2 czerwca. – To jest bajka o etykietowaniu. Dużo tutaj czerpiemy nawet z naszego, aktorskiego podwórka – mówi reżyserka przedstawienia Lidia Sadowa.
2 czerwca w Centrum Kultury w Żyrardowie odbędzie się premiera muzyczno-poetyckiego spektaklu „Bajka nie tylko o smoku” Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Lidii Sadowej.
To mądra, satyryczna opowieść przede wszystkim dla dzieci, ale też dla dorosłych, żyjących tu i teraz, którzy zapomnieli o swojej wyjątkowości.
O czym jest „Bajka o smoku”?
„Bajka nie tylko o smoku" to opowieść o mieszkańcach zwyczajnego miasteczka Parasol. Codzienność pełnoprawnych obywateli zarządzaną przez „Bardzo Ważnego Burmistrza” przerywa nagle wizyta Smoka i Cudownego Ptaka. Mieszkańcy miasta zamknięci w racjonalnych, pragmatycznych pancerzach ludzi poważnych i dorosłych zostają wystawieni na próbę.
Spotkanie z „innym” wyzwoli ich wyobraźnie, przypomni o drzemiących pod warstwami „normalności” unikalnych marzeniach.
– Sprawdzaliśmy różne bajki, ale to właśnie te ponadczasowe, poetyckie, po prostu piękne i bardzo melancholijne utwory Iredyńskiego uruchomiły nas i pozwoliły opowiedzieć także o naszych doświadczeniach. Uświadomiły nam jak bardzo potrzebujemy dzisiaj ponadczasowego świata symboli, poezji – mówi reżyserka spektaklu Lidia Sadowa.
– To dzięki niemu możemy nauczyć mówić się o swoich emocjach, szczególnie tych trudnych – dodaje.
– W spektaklu mówimy też o chorobie naszych czasów, o depresyjności, która pojawia się, kiedy kilkakrotnie zderzymy się z okrutnym, oceniającym szufladkującym nas światem, który wyśmiewa nasze marzenia. Tracimy wtedy nadzieję i wchodzimy w podobny do mieszkańców Parasola „automatyzm", w życie od pierwszego do pierwszego – podkreśla reżyserka.
„Bajka nie tylko o smoku” pokazuje, jak prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem może otworzyć i przemienić serce. Uświadamia, że każdy ma swoją niepowtarzalną wartość. Najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w „świat teatru” i poznać wartość marzeń, które w nich drzemią – zaprasza TKP.
Teatr Klasyki Polskiej
Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, opierając się na rzetelnym warsztacie i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru.
Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii.
Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów.
Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.
Czytaj też: „Tribute to Warsoul Sessions” na cześć Macieja Wyrobka. „Dla muzyki poświęcił wiele”
Źródło:
Autor:
RDC /PA