Wiadomości
Udostępnij:
S. Celińska wspomina w RDC Stanisława Tyma. „Dedykuję mu moją piosenkę”
-
06.12.2024 11:12
-
Aktualizacja: 15:14 06.12.2024
Był niezwykle pracowity i wymagający – Stanisława Celińska wspomina w Polskim Radiu RDC Stanisława Tyma. Na naszej antenie aktorka zadedykowała zmarłemu artyście jeden ze swoich utworów, „Niebieska podróż”. – Ta piosenka mówi o tym, że jak człowiek weźmie chociażby taką stokrotkę z ziemi, to już mu będzie lepiej tam frunąć i łatwiej odchodzić tutaj od bliskich – opowiadała.
W wieku 87 lat zmarł aktor, satyryk, reżyser i scenarzysta, ikona polskiego filmu – Stanisław Tym.
Artystę wspominała na naszej antenie aktorka i wokalistka Stanisława Celińska.
– Stasia pozdrawiam tutaj z tej naszej ziemi, żeby tam sobie szybował spokojnie wysoko i wreszcie odpoczął od ciężkiej pracy, bo był bardzo aktywny, bardzo dowcipny i taki serdeczny. Pracowałam z nim przy filmie, pracowaliśmy również w teatrze. Był niesamowity, aczkolwiek bardzo wymagający. Niemniej moje wspomnienia są bardzo ciepłe i serdeczne – mówiła w audycji „Ramię w ramię”.
Jeden z utworów swojej najnowszej płyty „Uwierz” Celińska zadedykowała Tymowi. To piosenka „Niebieska podróż”. – Dedykuję ją Stasiowi – powiedziała.
– To jest o podróży w górę. Taka piosenka dosyć żartobliwa, więc myślę, że Stasiowi podobałaby się. Mówi o tym, że jak człowiek weźmie chociażby taką stokrotkę z ziemi, to już mu będzie lepiej tam frunąć i łatwiej odchodzić tutaj od bliskich, od ziemi, od wszystkich rzeczy, które tutaj ma – dodała Celińska.
Stanisław Tym – nie tylko aktor
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 r. w Małkini Górnej. Zanim został satyrykiem, aktorem, komediopisarzem, reżyserem oraz felietonistą studiował m.in. chemię na Politechnice Warszawskiej i przetwórstwo na SGGW.
Już w czasie kolejnych studiów – na Wydziale Aktorskim PWST – zdobywał doświadczenie: pisał teksty, a także występował w kabaretach studenckich.
Pierwszą rolę filmową stworzył w "Cafe pod Minogą" Bronisława Broka z 1959 r. Największą popularność zapewniły mu kreacje w "Misiu", którego był scenarzystą i współreżyserem, a także w "Rejsie" Marka Piwowskiego, "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego i "Rysiu", którego sam zrealizował.
W swoim dorobku artystycznym ma również udział w takich serialach, jak "40-latek", "40-latek 20 lat później", "Bank nie z tej ziemi", "Tylko miłość" i "Spadkobiercy".
Tym – mistrz humoru
Szeroką popularność przyniosły mu także telewizyjne transmisje jego występów kabaretowych.
Był uznawany za mistrza drobnych, zwłaszcza humorystycznych form literackich.
Stanisław Tym był autorem wielu sztuk teatralnych, skeczy (m.in. Ucz się Jasiu w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie Dudek), słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również występował i których był współreżyserem.
W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika „Wprost” i dziennika „Rzeczpospolita”, następnie został stałym felietonistą „Polityki”.
Był laureatem wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" na FPFF w Gdyni w 1992, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998, nagrody telewizyjnego Pegaza „za poczucie humoru i przenikliwość umysłu” w 2002 oraz tytułu Mistrz Mowy Polskiej w 2010.
W 2005 ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków pt. "Mamuta tu mam". Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkiem honorowym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Czytaj też: Maryla Rodowicz zdradza w RDC szczegóły nowej płyty „Niech żyje bal”
Źródło:
Autor:
Marta Hernik/PA
Kategorie: