Wiadomości
Udostępnij:
„Pod wspólnym niebem”. Letni przegląd filmów w Warszawie
-
10.07.2024 14:24
-
Aktualizacja: 20:31 10.07.2024
Warszawski III Letni Przegląd Filmowy „Pod wspólnym niebem” od dzisiaj do 4 września. Podczas tegorocznego przeglądu będzie można obejrzeć produkcje z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Pokazy będą na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej.
10 lipca w Warszawie rusza letni przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”. W każdą środę do 4 września na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i z Indii.
Ogółem będzie można obejrzeć 15 filmów. Pierwszy pokaz odbędzie się 10 lipca o godz. 20.15. Zainauguruje go projekcja filmów "Mariupol. Sto noc" w reż. Sofii Melnyk i "Kochasz mnie?" w reż. Tonya Noyabrova z Ukrainy.
Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. "Wewnętrzną zimę" z Indii, subtelny portret wietnamskich imigrantów "Wzdłuż brzegu" w reż. Akio Fujimoto czy dokument "Mara. Białoruski sen" – Sashy Kulaka – poinformowało w komunikacie Centrum Myśli Jana Pawła II.
W programie są także filmy o wymiarze społecznym, jak: "Czarny kos, czarna jeżyna" gruzińskiej reżyserki Elene Naveriani, "W żółtym kokonie" – Thiena Ana Phama z Wietnamu czy indyjski "Wzmożenie" w reż. Dominica Sangmy.
Ostatni wieczór przeglądu, 4 września, będzie poświęcony filmom z Wajda School. Widzowie będą mogli obejrzeć dokument "Raisa" Doroty Migas-Mazur, w którym tytułowa bohaterka, Czeczenka, jest zmuszona uciec ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Tego dnia zaplanowano także emisję dokumentu "In Limbo" w reż. Aliny Maksimenko i filmu fabularnego "Pułapka" w reż. Vitalii Havura.
Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Czytaj też: Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. Jest 17 nowych wpisów
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: