Wiadomości
Udostępnij:
Noc Muzeów na Mazowszu [SPRAWDŹ]
-
13.05.2023 14:57
-
Aktualizacja: 09:24 14.05.2023
Za nami święto wszystkich miłośników zwiedzania. W tym roku Noc Muzeów w wielu miastach Polski odbywała się w nocy z soboty na niedzielę. Sprawdziliśmy, co można było zobaczyć na terenie Mazowsza.
W sentymentalną podróż do przeszłości zapraszało zwiedzających Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na wyjątkowy projekt „Lata dwudzieste, lata trzydzieste" zapraszał dyrektor Muzeum Leszek Ruszczyk.
– Motywem przewodnim będą lata 20, lata 30. Wynika to z obchodów stulecia Muzeum imienia Jacka Malczewskiego bo to w 23 roku były początki Muzeum Jacka Malczewskiego. Będą to koncerty, film ale też konkursy i wiele innych atrakcji – mówił Ruszczyk.
O konkretach mówiła Ilona Pulnar Duszyk z Muzeum – O 21.30 będzie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Artystyczny Powrót do Przeszłości Sztuka Polska Dwudziestolecia Międzywojennego. O 22.15 konkurs na najlepsze przebranie podczas Nocy Muzeów. O 22 mamy pokaz filmu niemego z 1929 roku, film na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego "Ponad śnieg bielszym się stanę".
Specjalna propozycję miały również w Radomiu sądy. – Będzie można zobaczyć sale sądową czy inscenizacje posiedzeń dotyczących tymczasowego aresztowania – mówił sędzia Arkadiusz Guza.
– Jeśli chodzi o wydarzenia, które będziemy chcieli przedstawić to można by poczynić je na trzy grupy. Pierwsza atrakcja dotyczy możliwości zwiedzenia budynku sądu Rejonowego w Radomiu. Będzie można zobaczyć salę sądową, zobaczyć jak wygląda miejsce w którym przebywają osoby doprowadzone do sądu z aresztu bądź zakładu karnego, zobaczyć pokój sędziego jak wygląda, gabinet prezesa. Druga grupa atrakcji dotyczy kwestii związanych z wystawą o wymiarze sprawiedliwości na ziemiach Radomskich. Trzecia grupa atrakcji to są takie wydarzenia interaktywne. Inscenizacja - jak wygląda posiedzenie dotyczące tymczasowego aresztowania – mówił Guza.
Radomska policja pokazała, jak łapie się niebezpiecznych przestępców - zachęcała rzeczniczka mazowieckiej policji Katarzyna Kucharska.
– Będzie zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy - no bo kogoś trzeba doprowadzić później na pokazowe posiedzenie aresztowe. Więc my zadbamy o to żeby było kogo doprowadzić do tego sądu. Będziemy również w sądzie na tej rozprawie ale będziemy obok sądu aby pokazać Państwu nasz naprawdę najnowocześniejszy sprzęt. Będzie pokaz psów, pokaz dronów, pokaz naszych pojazdów – wymieniała Kucharska.
W sobotni wieczór do udziału w Anima Urbis zapraszała też Resursa Obywatelska. W tym roku spacer w poszukiwaniu duszy miasta był okazją do prezentacji idei i projektu Parku Kulturowego „Stary Radom”. Początek o godz. 21.00 na parkingu przy ul. Dębowej.
Płock
„Wychodzimy z ram” to propozycja Książnicy Płockiej na Noc Muzeów. Inspiracją wydarzenia w tym roku było malarstwo i jedne z najbardziej znanych obrazów na świecie. Zostały pokazane z przymrużeniem oka.
– Nasi bohaterowie wyjdą do państwa z ram - mówiła Renata Kraszewska z Książnicy.
– Kiedy człowiek wyjdzie z ramy to wszystko zdarzyć się może. I śniadanie o zmroku się zdarzyć może i wspólne muzykowanie i latające maszyny i łamanie kodów i to wszystko oczywiście powiązane z obrazami. Dobry obraz wychodzi z ram, zostaje na długo, pobudza wyobraźnię, zachęca do tego żeby bawić się – mówiła Kraszewska.
Zwiedzanie rozpoczęło się o godz. 18.00 i potrwało do ostatniej grupy zwiedzających. Grupy 20-30 osobowe były wpuszczane do budynku co 20 minut.
Już od godziny 17:00 na Noc Muzeów zapraszało także Muzeum Mazowieckie - Kamienica Secesyjna w Płocku. To wspaniałe wystawy – „Secesji” z nowymi salami malarstwa i rzeźby Bolesława Biegasa, Salą Galicyjską oraz historyczną wystawą „X wieków Płocka”. Na patio kamienicy spotkać można było tancerzy, którzy zaprezentowali tańce z epoki. Odważni mogli także zawirować w walcu!
Przy Kolegialnej 6 z kolei czekała na zwiedzających jedyna w Polsce wystawa stała sztuki dwudziestolecia międzywojennego z „Martwą naturą” Tamary Łempickiej.
Na dwudziestominutowe prelekcje na temat Bazyliki Katedralnej w Płocku zapraszał także na Tumską ksiądz proboszcz Stefan Cegłowski.
Podobnie jak w Radomiu - miłośników historii kryminalnych zapraszała w Płocku policja. Eksperci pokazali sposoby zabezpieczenia śladów, na strzelnicy z kolei było można poznać techniki strzelania.
Siedlce
W akcji Noc Muzeów wzięło udział m.in Muzeum Regionalne. Na fanów sportu czekała nowa wystawa o piłce nożnej. Dodatkowo odbyły się warsztaty garncarskie oraz tkackie.
– Pan Adam Murach będzie prowadził warsztaty. Każdy z chętnych będzie mógł sobie wykonać jakiś przedmioty jakieś naczynko i wziąć ze sobą na pamiątkę do domu. Będą też warsztaty kończące noc muzeów pod tytułem "Nocne przędzą wyplatanie" to będą warsztaty prowadzone przez panią Karolinę Radulską – zapraszał dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk.
Nowością w tym roku był turniej gry karcianej „Siedlecki Piotruś Jacuś”. Wydarzenie wystartowało od godziny 18:00.
Liw
Muzycznie i tanecznie było z kolei w sobotę w Liwie. Muzeum Zbrojownia na Zamku zapraszała na Noc Muzeów, która upłynęła pod hasłem Weekend Włoski.
– Rozpoczniemy o godzinie 16:00. koncertem chóru dziecięcego MILLE VOCI – mówił Mikołaj Kasprowicz z placówki.
– O godzinie 19:00 spektakl Teatru Przedmiotu Adama Walnego pod tytułem Błędny Rycerz - opowieści z Italii i Polski inspirowane teatrem dell'arte na Sali Rycerskiej. O 19:45 Taniec który leczy. O 20:15 koncert tradycyjnych utworów włoskich. O 21:00 klasyczna tarantela włoska, pokaz i warsztaty tańca na zamkowym dziedzińcu – informował Kasprowicz.
Od 18 do 23 wstęp do Zbrojowni, gotyckich piwnic i zamkowej wieży był bezpłatny.
Ciechanów
Kaskaderzy, przejazdy przez płonące ogniska czy walki rycerskie. To wszystko w Noc Muzeów oferował Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.
– Podczas turniejów rycerskich będzie można także samodzielnie powalczyć mieczem – mówił Piotr Banasiak z Muzeum Szlachty Mazowieckiej.
– W cyklach co godzinę będą się odbywały pokazy walki. To będzie taki turniej jeden na jeden w wykonaniu rycerzy ze Szkoły Sztuk Dawnych w Warszawie. W międzyczasie ci też rycerze będą opowiadać o uzbrojeniu, będzie można się zapoznać z technikami walki lub spróbować na miękkie miecze samemu jakieś tam ciosy wykonać na koledze czy koleżance. Oczywiście kontrolowane, bezpieczne – mówił Banasik.
Atrakcje trwałyod godziny 18:00 do 23:00.
Na nocne zwiedzanie wystawy i zagadkową grę terenową pod słynną, zabytkową wieżą ciśnień zapraszał także Park Nauki Torus. Aby wziąć udział w grze trzeba było zgłosić się do kasy parku i pobrać arkusz na odpowiedzi. Był on bezpłatnie rozdawany od godziny 18.00. Następnie należało odnaleźć kody QR, zeskanować je swoim telefonem komórkowym i rozwiązać przygotowane zagadki. Były to zadania matematyczne oraz inne łamigłówki wymagające logicznego myślenia. Nagrodą były pyszne lody.
Czytaj też: Poznaliśmy laureatów XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu
Źródło:
Autor:
Iwona Rodziewicz-Ornoch/AP