Wiadomości
Udostępnij:
Koronawirus na Mazowszu. 82 nowe zakażenia w regionie
-
27.09.2021 10:43
-
Aktualizacja: 04:22 26.07.2022
W poniedziałek potwierdzono 82 nowe zakażenia koronawirusem na Mazowszu - czytamy na stronie gov.pl. Według najnowszych danych, w województwie mazowieckim ostatniej doby nie odnotowano śmiertelnych przypadków zachorowania na COVID-19.
MZ/Twitter/PAP
KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ
Liczba osób na kwarantannie wynosi 24715. Minionej doby na Mazowszu wykonano 3162 testy na koronawirusa.
O pierwszym śmiertelnym przypadku w województwie poinformowano w niedzielę 22 marca 2020 roku. Zmarły to 43-letni mężczyzna z powiatu białobrzeskiego hospitalizowany w Radomiu.
Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w szpitalach w regionie są obecnie 550 łóżek covidowych, z których 160 jest zajętych. Dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest również 35 respiratorów - 19 jest w użyciu.
Gdzie się zgłosić?
Ministerstwo zdrowia informuje, że osoby, które mają objawy zakażenia koronawirusem, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. Na stronie ministerstwa opublikowano wykaz oddziałów zakaźnych, do których pacjenci w uzasadnionych przypadkach powinni się zgłaszać.
Czym jest koronawirus?
Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS).
Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem. Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. U zgłoszonych osób wystąpiły takie objawy jak gorączka, kaszel i duszność oraz typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.
Odnotowane przypadki wśród personelu medycznego opiekującego się chorymi potwierdzają, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:
– unikać bliskiego kontaktu z osobami z ostrymi objawami infekcji dróg oddechowych;
– często myć i /lub dezynfekować ręce, szczególnie po bezpośrednim kontakcie z chorymi ludźmi lub ich otoczeniem;
– unikać bliskiego kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami;
– podróżni z objawami ostrego zakażenia dróg oddechowych powinni zachować higienę podczas kaszlu (utrzymywać dystans, zakrywać usta i nos).
Źródło:
MZ/Twitter/PAP
Autor:
RDC