Jak Sikorski wypowiedział wojnę Japonii, czyli polsko-azjatycka historia świata
23.01.2017 22:11
Aktualizacja: 14:06 15.08.2022
Brat Piłsudskiego, etnograf ludów Azji - największy polski uczony, znany bardziej niż Skłodowska-Curie, czy też Sikorski, który wypowiada wojnę Japonii, a ta, z sympatii do Polaków, odmawia - historia łącząca nasz kraj z Dalekim Wschodem jest dużo bogatsza, niż nam się wydaje. Najlepiej wie o tym polsko-chiński warszawiak, dziennikarz i podróżnik Jacek Wan, który był gościem "Wieczoru RDC".
14
RDC
Jacek Wan zafascynowany kulturą Azji jest już od dawna - nic dziwnego, w końcu ma polsko-chińskie korzenie. Jak sam mówi, wyniósł to z domu, ale z Dalekim Wschodem łączy go nie tylko pasja i rodzina - z dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem uczynił życiową misję.
Polski Mędrzec Wschodu
Jego książka "Tao smaku" to zbiór nie tylko przepisów kulinarnych, ale i wskazówek, którymi kierują się zarówno w kuchni, jak i w życiu mieszkańcy Azji. Wan nie ogranicza się jedynie do kuchni chińskiej. Jako prawdziwy podróżnik testuje każdą lokalną potrawę, na którą się natknie. - Uwielbiam wręcz kuchnię wietnamską, jest taka lekka i orzeźwiająca - przyznał. Jego polskie - warszawskie - korzenie, połączone z wyniesioną z domu pasją do kultury azjatyckiej, czynią z niego prawdziwego, polskiego mędrca Wschodu, pełnego dalekowschodnich anegdot, zwłaszcza tych, związanych z Polską. - Kiedy w 1941 roku, pod naciskiem rządu brytyjskiego, Sikorski wypowiedział wojnę Japończykom, ci odmówili - powiedział, tłumacząc, że Japończycy kochali Polaków i nie chcieli wchodzić z nami w konflikty. "Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii" - powiedział ówczesny japoński premier Hideki Tojo. - Polska była jedynym krajem, który wypowiedział wojnę Japonii - dodał. Co ciekawe, był to jedyny przypadek w XX wieku, w którym Polska wypowiedziała wojnę innemu krajowi.
Podróżnik, dziennikarz, odkrywca
Gość Radia Dla Ciebie na co dzień promuje nie tylko kulturę Wschodu, ale i działalność innych jej propagatorów. To on jest odpowiedzialny za "wielki powrót" Bronisława Piłsudskiego na usta Polaków. Owszem, Piłsudskiego - rodzonego brata Józefa. Mniej znany z rodzeństwa był wybitnym naukowcem i etnografem, zajmującym się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu. - Niektórzy twierdzą, że jest to najczęściej cytowany polski naukowiec. Częściej niż Maria Curie-Skłodowska czy Kopernik - przyznał. Jacek Wan był tak zafascynowany postacią Bronisława Piłsudskiego, że nakręcił o nim unikalny film. - Każdy etnograf na świecie, który pisze o mniejszościach narodowych, musi się powołać na Piłsudskiego - powiedział, dodając, że naukowiec był prekursorem badań rozwoju kultury i zachowania mniejszości narodowych.