Wiadomości
Udostępnij:
"Bolesław Prus był człowiekiem renesansu, mimo że żył na przełomie XIX i XX wieku"
-
14.01.2016 11:06
-
Aktualizacja: 13:48 15.08.2022
Aleksander Głowacki zadebiutował 10 stycznia 1864 roku. Tego dnia został opublikowany w „Kurierze Niedzielnym” wiersz "Do Pegaza", który podpisany był pseudonimem Jan w Oleju.
- Najprawdopodobniej jest to nawiązanie do męczennika ugotowanego w oleju i miało to coś na rzeczy, ponieważ debiut literacki (Aleksandra Głowackiego - red.) pod tym pseudonimem miał miejsce w więzieniu. Mało kto wie, że Prus siedział dwa razy za powstanie styczniowe, ponieważ brał w nim czynny udział. Właśnie podczas drugiego pobytu pojawił się wiersz "Do Pegaza"- mówi Michał Kwiatkowski.
Warszawskie inspiracje
Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, przy hotelu Bristol, znajduje się pomnik Bolesława Prusa. Jak tłumaczy gość "Poranka RDC", nie jest to przypadkowo wybrana lokalizacja.
- Tam mieściła się redakcja i drukarnia "Kuriera Warszawskiego", gdzie Bolesław Prus pracował przez wiele lat i tam narodziło się wiele pomysłów. Spacery Krakowskim Przedmieściem powodowały, że wpadał na pomysły i tak częściowo narodziła się akcja "Lalki" (...), która najpierw była powieścią w odcinkach w gazecie. Panie czekały na nią z wypiekami - tłumaczy przewodnik miejski.
[audioplayer file="http://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2016/01/Poranek-RDC-14-01-2016-07_35_44-Michal-Kwiatkowski-2.mp3" naglowek="Posłuchaj całej rozmowy" float="left" szerokosc="100%"]
Źródło:
Autor:
KG