Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Chlewnia w centrum wsi – między szkołą, kościołem i świetlicą, a w niej niemal 1500 warchlaków. To plany inwestora, mieszkańca wsi Węgra w powiecie przasnyskim, który tak chce rozwijać swoje gospodarstwo. Na to nie zgadzają się jego sąsiedzi. Mówią, że już trudno im znieść odór z innej chlewni tego samego gospodarza, w której trzyma ponad 200 warchlaków.
Wojciech Brzeziński, wójt gminy Czernice Borowe, podkreśla, że w tym miejscu nie powinno być chlewni. Wyjaśnia, że cały problem polega na tym, że w momencie powstawania gminnego planu zagospodarowania przestrzennego nikt nie myślał o tym, że w przyszłości – w centrum wsi – ktoś zechce wybudować chlew.
– Problem pojawił się w sytuacji, kiedy wioski zaczynają się z jednej strony wyludniać, co jest związane z koncentracją rolnictwa i jednocześnie pojawiają się mieszkańcy niezwiązani bezpośrednio z rolnictwem, którzy chcieliby mieć pewien komfort wynikający z mieszkania zgodnego z naturą, ale niekoniecznie związanego z takimi zapachami – mówi wójt gminy.
Wszystko zgodne z prawem
Inwestor, który chce rozbudować chlewnię, ma wszelkie potrzebne zezwolenia i nie zamierza przenosić obiektu w inne miejsce. Natalia Marczykiewicz, naczelnik Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, wyjaśnia, że RDOŚ wydaje decyzje środowiskowe zgodnie z obowiązującym prawem i „w tej chwili jest brak możliwości oceny uciążliwości odorowości planowanej inwestycji, ponieważ nie ma odpowiednich aktów prawnych, które regulowałyby tę kwestię”.
– Natomiast dokumentacja, którą otrzymuje RDOŚ od organu prowadzącego (…), zawiera ocenę oddziaływania takiej inwestycji na środowisko i jest tam również ocena oddziaływania planowanej inwestycji na powietrze. W tej chwili, co jest możliwe do określenia, to są dwie substancje odoroczynne takie jak amoniak czy siarkowodór, pochodzące z procesu technologicznego. W dokumentacji było wykazane, że jeżeli chodzi o te dwa zanieczyszczenia, to nie spowodują one przekroczenia aktualnie obowiązujących norm – wyjaśnia Marczykiewicz.
Prof. inż. Andrzej Kulig z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej podkreśla, że „kluczowa jest rola lokalizacji przedsięwzięcia”.
– To znaczy, że źle zlokalizowana inwestycja rodzi szereg następnych problemów. To nie jest kwestia podjęcia tej decyzji dzisiaj (…), ale prawdopodobnie problem powróci, kiedy inwestycja zostanie zrealizowana – zaznacza.
Będzie okrągły stół
– Gdzie prawo nie rozwiązuje pewnych tematów, przynajmniej takich jak w tym przypadku, to jednak jest rozsądek mieszkańców. Mam nadzieję, że dojdziemy do węgrzańskiego okrągłego stołu, żeby rozstrzygnąć te tematy. Wielokrotnie nie zawiodłem się na tym i myślę, że tym razem nam się uda – mówi Brzeziński.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2822)
-
Warszawa w czołówce zakorkowanych miast w Polsce
Według nowych badań przeprowadzonych przez TomTom Traffic Index Warszawa jest w czołówce zakorkowanych miast w Polsce. Czy stołeczni urzędnicy mają plan, aby upłynnić ruch w mieście? Jakie są komentarze ekspertów i działaczy społecznych w tej sprawie?
Goście:
- Jakub Dybalski - Rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie
- Stanisław Biega - Centrum Zrównoważonego Transportu
- Agata Diduszko-Zyglewska - Radna m.st. Warszawy, Nowa Lewica
- Paweł Skwierawski - Inicjatywa Stop Korkom
-
14.01.2025
-
47 min 02 s
-
Kryzys warszawskich księgarni i antykwariatów
Gościem audycji była:
Zofia Szpojankowska - Prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.
-
13.01.2025
-
12 min
-
-
Jacy jesteśmy dla naszych sąsiadów?
Gośćmi audycji były:
- Agata Dąmbska - Socjolog, ekspertka Forum Od-nowa;
- prof. Paweł Kubicki - kierownik Katedry Polityki Społecznej w Szkole Głównej Handlowej
-
13.01.2025
-
30 min 35 s
-
Jak mamy segregować odpady pod noworocznych zmianach?
Od nowego roku weszły w życie istotne zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów. Obowiązkowa selekcja tekstyliów, nowe zasady dla odpadów budowlanych oraz start systemu kaucyjnego to nowości w gospodarowaniu odpadami. O sprawie mówił:
- Jacek Werder - niezależny analityk rynku gospodarki odpadami
-
08.01.2025
-
15 min 43 s
-
Jaka przyszłość czeka klubokawiarnię Rezerwat?
Miejsce przy Agrykoli, które zdobyło sympatię mieszkańców Powiśla, boryka się z problemami. Sprawa dotyczy zakazu wydanego przez urzędników na prowadzenie działalności w ogródku. O problemie dyskutowali:
- Kamil Rak - właściciel i założyciel klubokawiarni Rezerwat
- Anna Folta - radna dzielnicy śródmieście, Miasto Jest Nasze
- Karolina Kwiecień - Łukaszewska - Rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni m.st. Warszawy
-
08.01.2025
-
30 min
-
Wczesna inicjacja alkoholowa młodzieży
80. procent nastolatków w wieku 15-16 lat piło już alkohol - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Człowieka Świadomego. O problemie zbyt wczesnej inicjacji alkoholowej, tym, jakie niesie za sobą konsekwencje i tym jak ten problem rozwiązać dyskutowali:
- Krzysztof Brzózka - ekspert ds. rynku spirytusowego, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;
- Dorota Woronowicz - psycholog, specjalista terapii uzależnień;
- Anna Dela - Wiceprezes Instytutu Człowieka Świadomego, ekspert zdrowia publicznego.
-
07.01.2025
-
49 min 55 s
-
Miejskie podsumowanie 2024 roku
W audycji podsumowanie mijającego roku. O najważniejszych sprawach, tematach budzących kontrowersje, kluczowych inwestycjach i tym jaki to był rok dla Warszawy dyskutowali zaproszeni goście:
- Patrycja Jastrzębska - Autorka projektu "Tu było, tu stało", Stowarzyszenie Masław
- Eryk Baczyński - przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze
- Patryk Zaremba - Forum Rozwoju Warszawy
- Krzysztof Michalski - Porozumienie dla Pragi, radny dzielnicy Praga-Północ
-
31.12.2024
-
48 min 18 s
-
Podsumowanie badania "Decybele przyszłości"
Gościem audycji był Alan Grinde z Instytutu Ekologii Akustycznej.
-
30.12.2024
-
18 min 51 s
-
-
Petycja w sprawie zakazu fajerwerków w przestrzeniach publicznych
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków utworzyło petycję przeciwko używaniu wyrobów pirotechnicznych w przestrzeniach publicznych. Czy takie rozwiązanie ma szansę być wprowadzone? Co na to branża pirotechniczna? Gośćmi audycji były:
- Monika Klimowicz - Kominowska - Rzeczniczka prasowa OTOP
- Magdalena Rytel - Kuc - Prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej
-
30.12.2024
-
31 min 09 s
-
Samotność nie wybiera – o potrzebie obecności i wsparcia seniorów
Gościem audycji była Małgorzata Karpińska - ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich.
W świątecznym wydaniu audycji „Jest Sprawa” poruszaliśmy temat samotności, która dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza seniorów. Dlaczego w dzisiejszych czasach tak wielu ludzi doświadcza osamotnienia? Jakie formy wsparcia są dostępne dla osób starszych i co możemy zrobić, aby pomóc im przezwyciężyć izolację?
-
24.12.2024
-
26 min 40 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
20 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Plan na weekend
423 odcinki -
Sekrety Mazowsza
736 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
-
Niepodległa po 1918
250 odcinków