Hołdy lenne składane były królom Polski jako suwerenom Prus Zakonnych i Książęcych w XV, XVI i XVII wieku. Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny każdemu następnemu królowi Polski nie później niż w czasie 6 miesięcy po swoim obiorze.
W piątek, w Święto Niepodległości, na ścianie dawnego Zamku Królewskiego, gdzie dziś znajduje się parafia Fary, zostanie odsłonięta tablica przypominająca o hołdzie lennym, który właśnie w Radomiu od mistrza Johanna von Tieffena odebrał król Kazimierz Jagiellończyk.
- Na tablicy znalazły się symbole władzy królewskiej oraz historyczny napis - mówi Jarosław Kowalik, inicjator wydarzenia.
Tablica o wymiarach 1,5 metra na 1 metr wykonana jest z brązu. Jej odsłonięcie zaplanowano na godzinę 15.00. Będzie to jedna z głównych uroczystości obchodów 98 rocznicy odzyskania niepodległości w Radomiu. Hołdy lenne składane były królom Polski jako suwerenom Prus Zakonnych i Książęcych w XV, XVI i XVII wieku. Każdy nowo wybrany wielki mistrz zakonu krzyżackiego jako książę Królestwa Polskiego miał obowiązek złożyć hołd lenny każdemu następnemu królowi Polski nie później niż w czasie 6 miesięcy po swoim obiorze.